تاکید بر ارسال گزارش های 6 ماهه تخلفات پژوهشی به واحدهای نظارتی توسط دانشگاه ها

تاکید بر ارسال گزارش های 6 ماهه تخلفات پژوهشی به واحدهای نظارتی توسط دانشگاه ها

به گزارش جاوید شو مدیر کل دفتر برنامه ریزی و سیاستگذاری امور پژوهشی وزارت علوم ضمن تاکید بر تشکیل کارگروه های اخلاق در پژوهش در همه دانشگاه ها اظهار داشت: معاونان پژوهشی باید حتما به ارسال گزارش های ۶ ماهه این کارگروه ها توجه داشته باشند و آنها را به واحدهای نظارتی ارائه نمایند.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر محسن شریفی امروز در اجلاس شورای هماهنگی و برنامه ریزی معاونان پژوهش و فناوری منطقه یک، در مورد لزوم توجه به اخلاق علم اظهار نمود: پیشگیری از تضعیف اعتبار علمی کشور و صیانت از مالکیت فکری افراد و سازمان ها، ارج نهادن اصول اخلاق علمی و پا نهادن در جامعه علمی و همینطور ارتقای کیفیت علمی همچون اهدافی است که لزوم رعایت اخلاق علمی را نشان داده است.

وی در این جلسه با مرور اسناد بالادستی در زمینه تخلفات علمی در ایران، اظهار داشت: در سال ۱۳۶۴ قانونی در مجلس تصویب شده بود و ذیل یکی از الحاقیه های آن در مورد سو استفاده از نتایج یافته های پژوهشی، نظری و علمی دیگران، یک بند قانونی وجود داشت. یعنی تا سال ۱۳۹۰ تنها بند قانونی موجود، در این حوزه، همین مورد بوده است.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و سیاستگذاری امور پژوهشی وزارت علوم ضمن اشاره به تشکیل کمیته تخصصی اخلاق پژوهش در سال ۱۳۹۰ در معاونت پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد: نخستین اقدام این کمیته این بود که منشور اخلاق پژوهش را تدوین و ابلاغ نمود. پس از آن هم کتابچه اصول و مبانی اخلاق در پژوهش تدوین شد. همینطور این کمیته پیشنهاد تصویب واحد آموزشی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی و اعضای هیئت علمی را عرضه کرد.

وی افزود: پس از این اقدامات، در سال ۱۳۹۳ مصادیق تخلفات پژوهشی هم در ۵۷ بند به کلیه دانشگاه ها ابلاغ گردید. در حوزه رساله ها هم به کمک ایرانداک و با استفاده از نرم افزارهای مشابهت یاب اقداماتی صورت گرفت و ثبت رساله ها و پروپوزال ها در سامانه ایرانداک الزامی شد. همینطور بعد از بازبینی آئین نامه نشریات علمی، فهرست نشریات فاقد اعتبار و بلک فهرست ها منتشر گردید و نشریات ملزم به استفاده از نرم افزارهای مشابهت یاب شدند.

شریفی در مورد همایش های فاقد اعتبار، اظهار نمود: آئین نامه همایش ها هم در دیماه ۱۳۹۸ تصویب گردید و همایش ها هم ملزم به ثبت در پایگاه ISC شدند.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و سیاستگذاری امور پژوهشی وزارت علوم ضمن اشاره به اقدامات حقوقی انجام شده برای مقابله با تخلفات، اظهار داشت: در سال ۱۳۹۳ دستورالعملی در مورد برخورد با تخلفات نوشته شد که ابلاغ گردید. ولی حیطه عمل آن فقط در بخش پژوهش بود و در بخش های دیگر نمی توانستیم تعیین تکلیف نماییم.

وی افزود: به دنبال آن، بحثی آغاز شد که بتوانیم پیگیری تخلفات را در سطح بالاتری از وزارت علوم انجام دهیم و همین مبحث مقدمات تصویب قانون پیشگیری و مقابله با تقلب در تهیه آثار علمی شد.

شریفی اظهار داشت: این قانون در ۳۱ مرداد ماه ۱۳۹۸ در مجلس تصویب گردید و آئین نامه اجرایی آن هم در هیئت وزیران به صورت مشترک بین وزارت علوم، وزارت بهداشت و دادگستری تصویب گردید.

مدیر کل دفتر برنامه ریزی و سیاستگذاری امور پژوهشی وزارت علوم ضمن تشریح بخش های مختلف آئین نامه پیشگیری و مقابله با تخلفات علمی، به ضرورت تشکیل کارگروه اخلاق در پژوهش در دانشگاه ها و مؤسسات اشاره نمود و اظهار داشت: کارگروه وزارتی اخلاق در پژوهش موظف است بر فعالیت کارگروه های اخلاق در پژوهش مؤسسات نظارت داشته باشد و کارگروه اخلاق در پژوهش مؤسسات موظف می باشند که هر ۶ ماه یکبار گزارشی از فعالیتهای انجام شده، کارگاه های برگزار شده و تخلفات به وزارت علوم ارسال نمایند.

وی در انتها خطاب به معاونان پژوهش وفناوری دانشگاه ها، تصریح کرد: کارگروه های اخلاق در پژوهش در خیلی از دانشگاه ها تشکیل شدند و هر چه زودتر در دیگر دانشگاه ها هم باید ایجاد شوند و معاونان پژوهشی باید حتما به ارسال گزارش های ۶ ماهه این کارگروه ها توجه داشته باشند و آنها را به واحدهای نظارتی ارائه نمایند.

منبع:

1401/04/02
11:19:36
5.0 / 5
75
تگهای خبر: برنامه , كتاب , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو