مصطفی راغب:

هرچه دارم از قرآن و خاندان (ع) است

هرچه دارم از قرآن و خاندان (ع) است

به گزارش جاوید شو خواننده موسیقی پاپ کشور در مراسم رونمایی از اولین آلبوم موسیقی رسمی اش اظهار داشت: من هنر و معنویت را از هم جدا نمی دانم. به اعتقاد من همه چیز در گروی دل انسان است که می تواند یا با خوانش قطعات شاد باشد و یا با مداحی برای امام حسین (ع)، من هرچه دارم از خاندان (ع) و قرآن است.


به گزارش خبرنگار موسیقی ایرنا اولین آلبوم رسمی مصطفی راغب خواننده موسیقی پاپ کشور با عنوان «حال نامعلوم» طی مراسمی امروز در تالار وحدت رونمایی گردید. این مراسم دو میهمان ویژه داشت که یکی محمدرضا چراغعلی و دیگری عبدالجبار کاکایی بود. همینطور تعدادی از اهالی رسانه و فرهنگ و هنر هم در این مراسم حضور داشتند.
اتفاقی شیرین در روزگار تلخ موسیقی
عبدالجبار کاکایی شاعر و ترانه سرای کشور در این مراسم اظهار داشت: انتشار آلبوم «حال نامعلوم» در این شرایط به خودی خود دربرگیرنده اتفاقات خوبی در روزگار تقلیل آلبوم گرایی است. به هر حال صدای راغب ارزش های زیادی دارد که در این روزگار تلخ حوزه موسیقی، اتفاقی خوشایند باشد.
وی اضافه کرد: متاسفانه اوضاع ترانه هم در روزگار کنونی چندان تعریفی ندارد. امروز موسیقی است که تکلیف کلمه ها را مشخص کرده و متاسفانه میل به این شیوه هر روز درحال زیاد شدن است. این کلمه ها هستند که از مفاهیم تهی شده و کاملاً در خدمت موسیقی قرار گرفته اند. در چنین شرایطی انتشار آلبوم «حال نامعلوم» اتفاق خوبی است که نام خوبی هم برای آن در نظر گرفته شده است. عاشق همواره حال نامعلومی دارد که دائم درحال خوف و رجا است.
موسیقی پاپ به خواننده ای مانند راغب نیاز دارد
محمدرضا چراغعلی آهنگساز و تنظیم کننده هم اظهار داشت: امروز کنار هم جمع شده ایم تا از هنرمندی حمایت نماییم که بازخوردهای خوبی از مخاطبان گرفته است. او خواننده ای است که پایه خوانندگی اش بر مبنای موسیقی ایرانی است و دارای رنگ و لعابی از موسیقی ایرانی است که می تواند حائز اهمیت باشد. او با این پایه وارد عرصه موسیقی پاپ شده و من یادم هست از سال ها قبل که در یزد زندگی می کرد متوجه صدای متفاوت او شدم. خوشبختانه این زمان طی شد و ما امروز شاهد این اتفاق مبارک هستیم.
وی اضافه کرد: عمر ماندگاری هنرمندانی که به سراغ آلبوم نمی روند به همان اندازه ی ماندگاری در فضای مجازی است. آلبوم می تواند بعنوان یک اثر ثبت شده سالهای سال باقی بماند. عنوان این آلبوم یعنی «حال نامعلوم»؛ به فضای زندگی امروزی ما خیلی نزدیک است. زندگی که شرایط اقتصادی خوبی ندارد و نمی دانیم سرنوشت زندگی عادی ما چه خواهد شد.

آماده برگزاری کنسرت مجانی برای مردم هستیم
مصطفی راغب هم در این جلسه اظهار داشت: در عرصه موسیقی هرچه دارم از موسیقی اصیل ایرانی است. در تولید آلبوم حال نامعلوم رویکردم استفاده از تکنیک ها و حال و هوای آواز ایران است. البته که در آهنگ هایی که تا کنون منتشر نموده ام هم چنین نگاهی داشته ام. می دانم که این روزها شرایط خوبی نداریم. اما بر این باورم که تنها راه ممکن برای گذر از این مشکلات، امید است. مردم ما در شرایط خوب اقتصادی به سر نمی برند و طبیعتاً استفاده از کنسرت ها هم برای آنها دشوار است. به همین سبب چند وقت پیش به آقای اردستانی پیشنهاد دادم که اگر امکان دارد شرایطی فراهم گردد تا بتوانیم در یکی از سالن های بزرگ یا در یک فضایِ باز، کنسرت رایگانی برای کل مردم ایران برگزار نماییم تا اقشار کم درآمد جامعه بتوانند با خیالی آسوده و البته بدون هیچ هزینه ای به دیدنِ این اجرا بیایند.
وی اضافه کرد: دغدغه من و همکارانم در موسسه فرهنگی هنری آوازی نو، تولید آثار فاخر و ماندگار است. اصلاً دوست نداریم خویش را وارد حاشیه هایی نماییم که مسیر ما را تغییر دهد. در این راه بازخوانی آثار بزرگان در کنار توجه به تولیدات پرارزش محتوایی یکی از مهم ترین اولویت هایی است که روی آن توجه ویژه ای داریم.
راغب اظهار داشت: خاستگاه من موسیقی ایرانی است و هیچگاه دوست ندارم از این موسیقی دور شوم. تلاش می کنم تا آواز ایرانی را در آثارم جاری کنم و دوست دارم آواز در آثارم نقش مهمی داشته باشند. شاید آواز ایرانی به روشی که در آواز خوانندگان قدیمی بوده، نباشد، اما بشکلی امروزه شده از آواز ایرانی در آثارم استفاده خواهم کرد.
وی افزود: همایون شجریان از بهترین خوانندگان حال حاضر موسیقی ایرانی است. او کوشیده تا با حفظ قوانین کیفی و استانداردهای موسیقی ایرانی و در عین حال توجه به سلیقه مخاطب امروزی، شرایطی را ایجاد نماید که آثارش مورد قبول مخاطبان امروزی هم باشد. آلبوم های «آرایش غلیظ» و «نه فرشته ام نه شیطان» را ببینید که چه شاهکارهایی هستند. من هم بعنوان مصطفی راغب همیشه بر آواز ایرانی تکیه خواهم داشت و در عین حال تلاش می کنم تا راه خودم را در موسیقی بروم.
هنر آمیخته با معنویت است/ هر چه دارم از خاندان و قرآن است
راغب در پاسخ به این پرسش که چرا همزمان با خوانندگی، آثار مذهبی هم می خواند؟ اظهار داشت: من تناقضی در فعالیت هایم نمی بینم چون هنر را آمیخته با معنویت می دانم اینها برایم از هم جدا نیستند. زنده یاد محمدرضا لطفی می گفت صدای سازی که از مضراب های تار می شنوید فقط از سیم ها و زخمه ها نیست، بلکه این صدا از قلب نوازنده بیرون می آید. صدای خواننده هم از قلب او بر می آید و حنجره، پنجره ای برای عرضه این هنر است.
وی اضافه کرد: من هنر و معنویت را از هم جدا نمی دانم. به اعتقاد من همه چیز در گروی دل انسان است که می تواند یا با خوانش قطعات شاد باشد و یا با مداحی برای امام حسین (ع). مگر می شود یک هنرمند روی عقاید خود پا بگذارد؟ مگر می شود گذشته خویش را فراموش کند؟ من هرچه دارم از خاندان و قرآن است. این عقیده شخصی من است و من هیچ وقت آنرا فراموش نخواهم کرد.
اتفاقات خاص در کنسرت چهارم خرداد
راغب اظهار داشت: در چهارم خرداد اولین کنسرتِ رسمی ام را در سالن میلاد نمایشگاه بین المللی روی صحنه می برم. در این اجرا نوید اسکندرفر رهبر ارکستر خواهد بود.
نوید اسکندرفر نیز درباره کنسرت پیش رو اظهار داشت: در کنسرت خردادماه کوشیده ایم از موسیقی مدرن و ارکسترال استفاده نماییم و آواز ایرانی در آثار مدنظرمان، مورد توجه است. برای کنسرت پیش رو غافلگیری های جالبی را پیشبینی کرده ایم. تلاش می نماییم تا این اجرا برای علاقه مندان، جذاب و جالب باشد.
در آخر این مراسم، مصطفی راغب با همراهیِ شروین شهبازی نوازنده گیتار و نوید اسکندرفر نوازنده پیانو به اجرای دو قطعه از آثار آلبوم «حال نامعلوم» پرداخت.
ماه تماشایی، ای یار، حال نامعلوم، بارون بباره، قطار، گل من، تنهایی یه مرد، عشق پنهون، دلیل بودن، بهونه گیر، ابد و یک روز و خاتون آهنگ های آلبومِ «حال نامعلوم» هستند.
این آلبوم با سروده هایی از پیمان سپهری، بابک بابایی، نازنین هدایت نژاد، سارا موسوی نژاد، فائزه وزیری، هادی اصغری، غزاله بختیاری، نیما قاسمی، آهیر یوسفی، صابر ندیمی و زنده یاد محمدحسین شهریار آماده انتشار شده است.
مهیار علیزاده، بابک بابایی، سعید رضایی، امیر و آرش بیات، احسان احمدی، بهرنگ قدرتی، نیما قاسمی، آهیر یوسفی، شوهان، مهرداد صدقی هم آهنگسازان و تنظیم کنندگانی هستند که در تولید نخستین آلبوم مصطفی راغب حضور داشته اند.
ثبت نام برای تهیه نسخه فیزیکیِ آلبوم «حال نامعلوم» از روز سه شنبه شروع می شود. هم زمان هم نسخه دیجیتال این آلبوم برای تهیه در اختیار علاقه مندان به موسیقی قرار می گیرد.


منبع:

1401/02/31
22:04:21
5.0 / 5
185
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو