سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹؛

بیش از یک میلیون بار از تمام متن پایان نامه ها و رساله های گنج استفاده شد

بیش از یک میلیون بار از تمام متن پایان نامه ها و رساله های گنج استفاده شد

جاوید شو: تمام متن 309 هزار و 221 پایان نامه و رساله پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج) را 285 هزار کاربر، بیش از یک میلیون بار در سال تحصیلی 1399-1400، دریافت نمودند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، بر پایه فصل سوم «آیین نامه ثبت و اشاعه پیشنهادها، رساله ها و رساله های تحصیلات تکمیلی و صیانت از حقوق پدیدآوران در آن ها» (شماره ۱۹۵۹۲۹/و تاریخ ۱۳۹۵/۹/۶)؛ دسترسی آزاد و مجانی به تمام متن رساله ها و رساله ها (پارسا) در پایگاه اطلاعات علمی ایران «گنج» (به نشانی GANJ.IRANDOC.AC.IR)، از سال ۱۳۹۵ و با پرچم داری دانشگاه ها و پژوهشگاه های وزارت علوم شروع شد. بر اساس این آئین نامه، اطلاعات کتاب شناختی، چکیده و ۲۰ برگ نخست هر پارسا؛ بی درنگ بعد از ثبت در ایرانداک در دسترس همگان گذارده می شوند. در همین چارچوب نیز دسترسی آزاد و مجانی به تمام متن رساله های کارشناسی ارشد بعد از ۱۸ ماه و رساله های دکتری بعد از ۳۰ ماه از زمان دفاع، برای همگان در «گنج» فراهم گردید. کاربران می توانند در هر هفت روز، پنج پارسا را دریافت (دانلود) کنند.
بر این پایه، در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰، دسترسی مجانی به تمام متن ۵۳۷ هزار و ۹۱۵ رساله کارشناسی ارشد و ۶۱ هزار و ۶۳۵ رساله دکتری در «گنج» فراهم بود. در این سال تحصیلی، تمام متن ۲۸۶ هزار و ۹۶۹ رساله و ۲۲ هزار و ۲۵۲ رساله را ۲۸۵ هزار کاربر، بیشتر از یک میلیون بار دریافت نمودند.
جدول زیر گنجینه های پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج) و آمار دریافت آنها را در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ نشان داده است.


شمار و میانگین دریافت تمام متن پارساها در چهار سال تحصیلی ۱۳۹۶-۱۳۹۷ تا ۱۳۹۹-۱۴۰۰ در جدول زیر آمده اند. در این سال ها، تمام متن پارساها، روی هم بیشتر از چهار میلیون و ۷۰۰ هزار بار دریافت شده اند.


* دسترسی به تمام متن پارساها از یکم دی تا آخر سال ۱۳۹۹ شدنی نبود.
شمار دریافت تمام متن پارساها در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ برای هفت گروه آموزشی در جدول زیر آمده است. همان گونه که در این جدول دیده می شود، بیشترین پارساهای دریافت شده برای گروه آموزشی علوم انسانی بوده اند.


کاربران در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰، تمام متن پارساهای ۴۷۴ مؤسسه را دریافت کرده که بیشترین آنها از دانشگاه تربیت مدرس بوده اند. دانشگاه های آزاد اسلامی (تهران مرکزی)، فردوسی مشهد، علامه طباطبائی و تبریز نیز در جایگاه های دوم تا پنجم هستند. شمار دریافت تمام متن پارساهای ۱۰ مؤسسه نخست در جدول زیر آمده است.


شمار دریافت تمام متن پارساها برای ۲۰ رشته نخست در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ در جدول زیر آمده است. همان گونه که این جدول نشان می دهد، بیشترین دریافت تمام متن پارسا برای رشته مدیریت بوده است و رشته های روان شناسی، علوم تربیتی، حقوق و الهیات و معارف اسلامی نیز در جایگاه های دوم تا پنجم هستند.


کاربران «گنج» تمام متن ۳۰۹ هزار و ۲۲۱ پارسا را در سال تحصیلی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ دریافت کرده اند. جدول زیر ۲۰ پارسا (۱۷ رساله و سه رساله) را نشان داده است که کاربران بیش تر از دیگر پارساها دریافت کرده اند.
منبع:

1401/01/25
13:03:51
5.0 / 5
250
تگهای خبر: دانلود , كتاب
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو