نوروز خون تازه در گردشگری استان همدان

نوروز خون تازه در گردشگری استان همدان

جاوید شو: همدان، پایتخت تاریخ و تمدن ایران بعد از فروکش کردن ویروس کرونا به همت دولتمردان با اجرای طرح واکسیناسیون، نوروز 1401؛ رنگ و بوی خاصی به خود گرفت و گردشگران زیادی این دیار را برای سفر و اقامت برگزیدند.


به گزارش جاوید شو به نقل از خبرگزاری ایرنا، بهره برداری از آثار تاریخی تازه مرمت شده، ثبت ملی بعضی از اماکن تاریخی و طبیعی استان همدان در سال های اخیر و تلاش همگانی برای معرفی بهتر همدان در ایران و جهان، سبب شده تا بعد از ۲ سال دوری از سفر به علت انتشار کرونا مسافران زیادی راهی پایتخت تاریخ و تمدن ایران شوند.
مسئولان استان همدان هم که پیشبینی افزایش سفرها را داشتند ستاد خدمات سفر استان را تشکیل دادند تا با تمهیدات لازم و فراهم کردن امکانات مناسب سفر خوشی را برای گردشگران فراهم نمایند.
استان همدان با در اختیار داشتن ۲.۳ جمعیت و ۱.۲ مساحت کشور و دسترسی به هفت آزاد راه و برخورداری از فرودگاهی با قابلیت فرود هواپیماهای پهن پیکر و بهره مندی از حدود یک هزار و ۸۰۰ جاذبه تاریخی و طبیعی و گردشگری، فرصت ها و مزیت های گردشگری گسترده ای دارد.
وجود ظرفیت های گردشگری شاخص همچون آرامگاه بوعلی سینا، آرامگاه باباطاهر، تپه هگمتانه و گنبد علویان، حمام حاج آقا تراب نهاوند، خانه لطفعلیان ملایر، خانه مسعودی و آرامگاه میررضی الدین آرتیمانی و بقعه حیقوق نبی (ع) تویسرکان و آثار گردشگری طبیعی مختلف همچون منطقه تفریحی گنج نامه، سراب گیان و گاماسیاب نهاوند، غار علیصدر و باغ نظری زمینه بسیار مناسبی برای جذب توریستهای داخلی و خارجی فراهم نموده است.
تکمیل ۹۰ درصد از ظرفیت اقامتگاه های گردشگری همدان در نوروز سال جاری
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان اظهار داشت: در تعطیلات نوروزی سال جاری ۹۰ درصد از ظرفیت هتل ها، مهمانپذیرها، خانه مسافرها و اقامتگاه های گردشگری این شهر تکمیل شد.
«علی مالمیر» با اشاره به اینکه ظرفیت اسکان گردشگری همدان چهار هزار و ۵۰۰ تخت است اضافه کرد: قطعا ایجاد و توسعه زیرساخت ها و تاسیسات موردنیاز اقامتی و رفاهی زمینه مناسب برای رشد و توسعه صنعت توریسم و رونق اقتصادی استان همدان با عنایت به وجود ظرفیت ها و جاذبه های گسترده تفریحی و توریستی را فراهم می آورد.
وی عنوان کرد: از ۲۶ اسفندماه ۱۴۰۰ تا ۱۳ فروردین سال جاری، ۷۷۲ هزار مسافر نوروزی از جاذبه های تاریخی، طبیعی، تفریحی، مذهبی و دست ساز استان همدان بازدید کردند.مالمیر با اشاره به اینکه از آغاز تعطیلات نوروزی تا ۱۳ فروردین ماه سال جاری ۱۲۰ هزار مسافر در استان همدان اقامت داشتند، تصریح کرد: از این تعداد، ۱۶ هزار و ۶۶۶ نفر در هتل ها، سه هزار و ۷۲۹ نفر در مجتمع های گردشگری، سه هزار و ۷۹ نفر در میهمان پذیرها و ۲ هزار و ۱۹۰ نفر در هتل آپارتمان ها اقامت داشتند.
مالمیر افزود: همینطور ۲ هزار و ۶۷۴ نفر در اقامتگاه های بومگردی، ۲۶ هزار و ۶۵۸ نفر در خانه مسافرها و ۱۴ هزار و ۸۴۱ نفر در اقامتگاه های موقت اسکان داشتند.
دبیر ستاد خدمات سفر استان همدان اظهار داشت: در این ایام ۴۳ هزار و ۵۹۶ نفر در تاسیسات اقامتی وابسته به آموزش و پرورش و پنج هزار و ۲۵۷ نفر در سایر مراکز اسکان یافتند.
مالمیر در مورد میزان بازدیدها از جاذبه های گردشگری استان همدان افزود: در میان آمار بازدیدکنندگان جاذبه های استان، جاذبه های تاریخی با ۳۵۰ هزار و ۹۵۱ مورد بازدید بیشترین آمار را به خود مختص کرده است.
وی تصریح کرد: در روزهای نوروز ۱۴۰۱، غار علیصدر، کتیبه های گنجنامه، آرامگاه بوعلی سینا، آرامگاه باباطاهر و تپه هگمتانه در صدر بازدیدهای علاقه مندان به جاذبه های گردشگری استان قرار داشتند.
مالمیر از استقبال گسترده مردم همدان و مسافران نوروزی از سایت موزه میدان امام خمینی(ره) اطلاع داد و اظهار داشت: چون این موزه هنوز افتتاح رسمی نشده، بلیت فروشی نداشته اما برپایه برآوردهای صورت گرفته در روزهای تعطیلات نوروز بیشتر از ۸۵ هزار نفر از این مکان بازدید نمودند.دبیر ستاد خدمات سفر استان همدان عنوان کرد: طی این مدت ۳۱۷ مورد بازدید نظارتی از مراکز اقامتی، دفاتر مسافرتی، رستوران ها، مراکز پذیرایی وبین راهی صورت گرفته که پنج فقره تذکر، هفت فقره اخطار کتبی و هفت فقره تشویقی صادر گردیده است.
وی افزود: صنعت توریسم در استان ظرفیت و قابلیت بسیار بالا و قابل توجهی برای رشد و توسعه اقتصادی دارد که ۲ سال قبل به علت همه گیری کرونا، مشکلاتی برای صنعت توریسم در تمامی سطوح داخلی و خارجی همچون این استان بوجود آمد به نحوی که سرمایه گذاران گرفتار نوعی بلاتکلیفی شدند.
مالمیر ابراز امیدواری کرد با فروکش کردن ویروس کرونا شاهد رونق باردیگر بخش گردشگری استان همدان در تابستان و روزهای پیش رو باشیم.
رونق گردشگری همدان با حمایت استاندار
مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر با قدردانی از تصمیم استاندار همدان در خصوص بازگشایی غار علیصدر برای حضور و بازدید گردشگران، اظهار داشت: این اقدام باعث بازگشت رمق و رونق باردیگر به پیکر نیمه جان صنعت توریسم استان شد.
«علی محمد عنایتی» عنوان کرد: محدودیت هایی کرونایی در ۲ سال قبل خسارت های سنگینی به بخش گردشگری استان به ویِژه مجموعه غار علیصدر وارد کرد که سالها زمان نیاز است تا این صدمه ها جبران شود.وی با تکیه بر نقش محوری مجموعه تفریحی غارعلیصدر در رونق گردشگری استان همدان، اضافه کرد: با تصمیم درست و بموقع استاندار همدان، این جاذبه اعجاب انگیز سال جاری و در روزهای تعطیلات نوروز بعنوان اقدامی شایسته و موثر، پذیرای مسافران بود.
مدیرعامل شرکت سیاحتی علصدر با اشاره به اینکه حدود ۴۰ هزار نفر از مجموعه غارعلیصدر دیدن کردند، اظهار داشت: بدون شک این میزان توریست که به استان همدان وارد شده اند از دیگر جاذبه های تاریخی و تفریحی استان هم بازدید کرده و دستکم چند شب در استان اقامت داشتند.
عنایتی تصریح کرد: قطعا حضور گسترده گردشگران در غارعلیصدر باعث بهبود کسب و کار و وضعیت اقتصادی سایر حلقه های زنجیره گردشگری استان هم می شود.
اسکان بیشتر از ۱۲۰ هزار توریست نوروزی در مراکز اقامتی استان
استاندارهمدان با اشاره به اینکه ستاد اجرایی سفر اقدامات ارزشمندی در جهت تأمین آرامش و امنیت مسافران نوروزی انجام داده است، عنوان کرد: بیشتر از ۱۲۰ هزار توریست نوروزی در مراکز اقامتی سطح استان، اسکان داده شدند.
علیرضا قاسمی فرزاد اضافه کرد: با تلاش مجموعه مدیریتی استان در روزهای تعطیلات نوروز و پس از آن، امنیت و آرامش رضایت بخشی برای مسافران نوروزی در سطح استان برقرار شد.وی تصریح کرد: همت جمعی کمیته ها و قرارگاه های مختلف استان همدان سبب شد میزان جرائم، تصادفات و حوادث مختلف در استان همزمان با ایام نوروز کاهش پیدا کند.
استاندار همدان اظهار داشت: مجموعه دستگاههای خدمات رسان و اعضای ستاد اجرایی سفر استان، پیش و بعد از ایام نوروز به صورت شبانه روزی و بدون تعطیلی مشغول خدمت رسانی به مردم و مسافران نوروزی بودند.
وی افزود: مسافران نوروزی از بازگشایی غارعلیصدر و دیگر مکان های گردشگری استان همدان استقبال قابل ملاحظه ای داشتند و ابراز خرسندی کردند.
ملایر ۲۱ درصد از سهم گردشگری استان را به خود اختصاص داد
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر اظهار داشت: ۱۶۲ هزار و ۷۶۰ توریست نوروزی از جاذبه های تاریخی، طبیعی و تفریحی این شهرستان دیدن کردند که در مجموع ملایر ۲۱ درصد از سهم گردشگری(آمار مسافران) استان همدان در نوروز سال جاری را به خود اختصاص داد.
ابراهیم جلیلی اظهار داشت: بوستان سیفیه، مورزه لطفعلیان، مینی وُرلد، بام ملایر، ارگ نوشیجان، پارک کوثر و کوهسار، بازار سنتی، سد کلان و روستاهای هدف گردشگری همچون اماکن گردشگری با بیشترین آمار بازدیدکننده این شهرستان هستند.وی اضافه کرد: مجموعه گردشگری مینی وُرلد، بام ملایر، بوستان سیفیه، دریاچه کوثر و پارک کوهسار با ۹۴ هزار و ۸۲۴ نفر رتبه نخست بازدید کنندگان نوروزی را به خود اختصاص دادند.
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر افزود: جاذبه های طبیعی با ۲۶ هزار و ۶۲۰ نفر، اماکن تفریحی همچون سد کلان با ۲۲ هزار و ۸۲۵ نفر و اماکن تاریخی با ۱۸ هزار و ۴۹۱ نفر به ترتیب در رتبه های دوم تا چهارم بازدید کنندگان نوروزی قرار گرفتند.
به گفته جلیلی، از ۲۵ اسفند سال قبل تا ۱۳ فروردین جاری ۱۱ هزار و ۵۷۳ نفر در مراکز اقامتی شهرستان ملایر شامل هتل، متل، مهمانپذیر، خانه مسافر، اقامتگاه های بوم گردی، هتل آپارتمان، مراکز اسکان آموزش و پرورش و مراکز اسکان ادارات و خوابگاه های دانشجویی اقامت کردند.
پذیرش حدود ۳۰ هزار نفر در ستاد اسکان فرهنگیان
مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان هم اظهار داشت: ۲۹ هزار و ۶۳۷ مسافر نوروزی در طول تعطیلات نوروز ۱۴۰۱ در مراکز و پایگاه های اقامتی ستاد اسکان فرهنگیان این استان پذیرش و اسکان داده شدند.
محمود نقوی اضافه کرد: بر همین مبنا آمار اسکان تعداد خانوارها در مراکز اسکان نوروزی فرهنگیان استان همدان به هفت هزار و ۴۸۱ خانوار رسید.
وی با اشاره به اینکه در این زمان ۵۰ هزار و ۳۸۳ هزار نفر روز در۶ هزار و ۹۳۶ اتاق اسکان داده شدند، عنوان کرد: در نوروز سال جاری کیفیت بخشی به برنامه ها مورد توجه قرار گرفت تا با عرضه خدمات بهتر به میهمانان نوروزی، باعث رضایت بخشی آنها شود.
مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان با قدردانی از دست اندرکاران و عوامل اجرایی ستادهای اسکان فرهنگیان درسراسر استان، خاطرنشان کرد: از تجربه نوروز سال جاری در برنامه های آتی ستاد اسکان فرهنگیان بخصوص در فصل تابستان برای ارتقای سطح کیفی برنامه های این ستاد استفاده می شود.نقوی تصریح کرد: ۱۱۹ مدرسه در چارچوب یک هزار و ۹۲ اتاق بعنوان مراکز اسکان موقت مسافران نوروزی استان در سال ۱۴۰۱ آماده و تجهیز شده بود.
مدیر کل آموزش و پرورش استان همدان با اشاره به اینکه سال جاری ۲۲ پایگاه در همه مراکز آموزش و پرورش شهرستان ها و نواحی آموزش و پرورش استان همدان بعنوان ستاد اسکان مسافران ایجاد و فعال شد، اضافه کرد: ۶ خانه معلم و مراکز آموزشی و رفاهی استان به صورت دایمی و با رعایت شیوه نامه های بهداشتی آماده پذیرش و اسکان فرهنگیان است.
وی عنوان کرد: ۲۳۹ نفر از همکاران فرهنگی در پایگاه های اسکان آموزش و پروش مستقر و از ۲۸ اسفند تا ۱۴ فروردین به گردشگران(فرهنگی) نوروزی خدمات عرضه کردند.نقوی ضمن اشاره به این که از همه ظرفیت های موجود در استان همدان برای اسکان مناسب و رفاه میهمانان فرهنگی در روزهای نوروز و همینطور فصل تابستان استفاده می شود، اظهار داشت: تلاش می نماییم فضایی فراهم گردد تا فرهنگیانی که به همدان سفر می کنند با اطمینان خاطر از مراکز دیدنی و جذاب این استان بازدید کنند.


منبع:

1401/01/19
11:56:40
5.0 / 5
293
تگهای خبر: برنامه , خدمات , خسارت , دستگاه
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو