سردار شهید طوسی مغز متفکر عملیات والفجر 8 و فاتح واقعی فاو

سردار شهید طوسی مغز متفکر عملیات والفجر 8 و فاتح واقعی فاو

جاوید شو: هجدهم فروردین ماه سال روز شهادت سردار محمدحسن قاسمی طوسی است ؛ سرداری که بیشتر از همه با عنوان مالک اشتر جهبه های جنگ در دوران دفاع مقدس و قهرمان نبرد 78 روزه لشکر 25 کربلا در عملیات والفجر8 شناخته می شود و دارای سابقه مبارزات سیاسی در دوران رژیم ستمشاهی نیز است.


به گزارش جاوید شو به نقل از خبرگزاری ایرنا، بااینکه شهید طوسی با شروع نهضت اسلامی به رهبری امام راحل (ره) فعالیت سیاسی و مبارزاتی گسترده ای تا سقوط حکومت شاهنشاهی داشت و نقشش در خنثی کردن توطئه های منافقان در جنگل های شمال محوری بود، اما قهرمانی وی در نبرد ۷۸روزه لشکر ویژه ۲۵کربلا مازندران در عملیات والفجر هشت بیشتر از هر مقطعی از دوران زندگی پربار و شجاعانه اش زبانزد باقی مانده است.
سردار محمدحسن قاسمی طوسی که دو برادر دیگرش هم در دوران دفاع مقدس به شهادت رسیدند، در سال ۱۳۳۷ در روستای « طوس کلا » از توابع شهرستان نکا دیده به جهان گشود و در ۱۸ فروردین ماه سال ۱۳۶۶ در سن ۲۹ سالگی در شلمچه با به هدف خوردن ترکش های خمپاره عراقی ها به شهادت رسید و مفقود شد و بدن پاکش در سال ۱۳۷۴ پس از هشت سال گمنامی در نکا تشییع و در گلزار شهدای روستای طوس کلا به خاک سپرده شد.
یکی از خاصیت های بارز سردار شهید طوسی علاوه بر شجاعت، زیرکی و تیزهوشی، خلوص نیتش بود که می توان با قرائت وصیت نامه اش به آن پی برد ؛ آنجا که می نویسد: «انقلاب اسلامی ما در یک مقطعی از زمان واقع شده که به جرأت می توان اظهار داشت که تمام اسلام در مقابل تمامی شرک و کفر قرار گرفت و پیروزی انقلاب موجب احیاء اسلام در تمام دنیا و شکست آن موجب شکست اسلام خواهد شد. پس باید همه دست به دست هم در صراط مستقیم و پیرو امام به حرکت ادامه دهیم».
زندگی در فضای مذهبی و سیاسی
شهید طوسی از همان شروع دوران جوانی در کنار فراگیری تعالیم اسلامی و مذهبی علاقه وافری به بالا بردن سطح بینش سیاسی خود داشت و به همین جهت در هیات های مذهبی قبل از انقلاب حضوری فعال و تعیین کننده داشت. با شروع نهضت اسلامی به رهبری امام راحل (ره) ایشان به همراه تنی چند از انقلابیون، فعالیت سیاسی و مبارزاتی گسترده ای را در سطح منطقه شروع کرد و این کارهای سیاسی تا سقوط حکومت شاهنشاهی ادامه یافت.
بر اساس مستنداتی که در گنجینه حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس مازندران وجود دارد ؛ سردار طوسی بعد از پیروزی انقلاب برای حفظ دستاوردهای انقلاب، ابتدا به عضویت کمیته انقلاب اسلامی شهرستان نکا و سپس در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرستان ساری مشغول فعالیت شد. شهید طوسی در سال ۶۴ به علت نیازی که به درایتش برای کارهای اطلاعاتی و عملیات جنگی وجود داشت، برمبنای دستور فرماندهی کل سپاه، عملیات شناسایی را در ۶ منطقه مرزی کشور بر عهده گرفت.
خاطرات زیادی از سردار طوسی در چگونگی رفتار و شخصیتش در خانواده، ارادتش به بسیجیان، مهربانی، صمیمیتش در جمع خانواده و دوستان، مقید بودنش در احترام گذاشتن به پدر و مادر و اطرافیان، همسر و فرزند و کمک کردن به خانواده در کارهای کشاورزی و دامداری وجود دارد.
مردم، رزمندگان و مسئولان مازندران ؛ مسئولیت پذیری و نقش فرماندهی قهرمان گونه اش بعنوان قائم مقام و مسوول اطلاعات عملیات لشکر ویژه ۲۵ کربلا را سرگل همه کارهای مبارزاتی سردار طوسی در حفظ نظام جمهوری اسلامی عنوان می کنند. عملیات والفجر ۸ با محوریت لشکر ویژه ۲۵کربلا که سردار طوسی بعنوان مسوول اطلاعات عملیات آنرا مدیریت می کرد، یکی از بزرگ ترین و مهم ترین عملیات ها در تاریخ جنگ ایران و عراق محسوب می شود؛ عملیاتی که با حماسه آفرینی رزمندگان اسلام، ضربه ای سهمگین به توان رزمی و نظامی دشمن وارد شد.
سردار طوسی در خاطرات خودش عملیات غرورآفرین والفجر۸ را با محوریت لشکر ویژه ۲۵کربلا « اعجاب انگیز » و « غرورآفرین » توصیف و روایت می کند که در آن عملیات « خیلی از صحنه ها و لحظات سخت و نبردهای هفتاد و هشت روزه ی آن با رشادت و دلیری غواصان و نیروهای دریادل این لشکر پر توان با موفقیت پشت سر گذاشته شد».
شهید طوسی در این نبرد حماسی که ارکان حزب بعث و حامیان او را متزلزل ساخت، بار سنگینی به دوش گرفت و گوهرهای گرانبهایی را نیز برای این فتح عظیم قربانی کرد و به خاطر ارزش گذاری بر این نقش عظیم، افتخار نصب پرچم سبز متبرک به حرم مطهر علی ابن موسی الرضا مقابل السلام بر گلدسته های مسجد «فاو » از طرف فرماندهی سپاه پاسداران به فرمانده لشکر ویژه ۲۵ کربلا، سردار مرتضی قربانی واگذار شد.

عملیات والفجر۸ و درخشش یک فرمانده
عملیات والفجر ۸ در تاریخ ۲۰ بهمن ۱۳۶۴ آغاز شد و با خلق حماسه ای تاریخی که به لحاظ دانش نظامی مدرن غیرممکن به نظر می رسید با عبور رزمندگان اسلام از رودخانه خروشان اروند و فتح فاو به پایان رسید. فتح فاو از نظر سیاسی، بسیار مهم و راهبردی بود و توازن نظامی جنگ ایران و عراق را به سود ایران رقم زد.
این فرمانده شهید عملیات والفجر هشت را « خدایی » توصیف می کند و در روایتش آمده است: ما در طول ۶ ماهی که در منطقه بودیم و کار می کردیم، شاهد امدادهای غیبی زیادی بودیم. بچه ها شناسایی می رفتند و دشمن هم منور می زد و آنها را می دید و تیراندازی می کرد، ولی هیچ مسئله ای اتفاق نمی افتاد. از هیچ تیپ و لشکری هم اسیر ندادیم. شناسایی به لطف خدا و به آسانی انجام شد و دشمن تا زمان عملیات غافل ماند و این منطقه را بعنوان منطقه دست چهارم می دانست. حتی یک سری امکانات توپ و تانک را به خاطر اینکه احساس می کرد در این منطقه عملیات نمی گردد، خارج کرد. امداد غیبی دیگری که ما شاهد آن بودیم آمدن ابر و بارانی شدن هوا در شب عملیات بود. باید کل امکانات را می آوردیم به منطقه. ترس داشتیم دشمن بفهمد که ما این همه امکانات را وارد منطقه کرده ایم. شب هوا کاملاً صاف بود. بامداد دیدیم هوا کاملاً یک بار ابری شد و پشت سرش هم باران بارید. آن چیزی که در این عملیات مهم و حائز اهمیت بود، معنویت و روحیه بالای معنوی نیروها بود که ما را هم در این عملیات موفق کرد. خداوند از ما جنگ خوب، جنگیدند خوب، کشتن زیاد دشمن و اسیر زیاد گرفتن نمی خواهد. در وهله ی اول، خداوند از ما می خواهد که تکلیف مان را انجام و آن مقدار توان را که در وجودمان هست و در وسع مان هست، آنها را به کار ببندیم».
شهید طوسی از دید بستگان و سردار سلیمانی
همسر شهید طوسی می گوید: محمد حسن شهادت را در مکتب اسلام بزرگ ترین هدیه الهی می دانست. همیشه دلسوز خانواده شهدا و رزمندگان بود. دورانی که در مرخصی به سر می برد سرکشی از خانواده شهدا و دیدار با آنان را از وظایف مهم خود می دانست و همین طور دلسوز و نگران رزمندگان بود و کمترین مرخصی ها را می گرفت تا رزمندگان هم به دیدار خانواده های خود بروند.
حلیمه عرب زاده اضافه می کند: زمانی که در اهواز بودیم؛ با آنکه فاصله بسیاری تا میدان جنگ نداشتیم و انتظار داشتیم بیشتر در کنار ما باشد، اما پس از دیداری کوتاه با من و دخترم سمیه، به محل خدمت خود برمی گشت و می گفت « بچه ها و رزمندگان تنها هستند و نباید آنان را تنها بگذارم؛ چونکه آنها هم مدت زیادی است که از خانواده دور هستند».
همسر شهید طوسی ادامه می دهد: در طول دوران دفاع مقدس هیچ وقت سفیدی چشم شهید طوسی را سفید ندیدم و همیشه قرمز بود و کمتر می خوابید و بیشتر بیدار بود تا علاوه بر هدایت جنگ، در کنار رزمندگان باشد.
عباس رمدانی یکی از بستگان نزدیک شهید طوسی هم در باره شخصیت این فرمانده بزرگ دوران دفاع مقدس می گوید: همیشه طی سالهای بعد از شهادت محمد حسن به مناسبت های مختلف مسئولان ملی و استانی به ویژه فرماندهان ارشد سپاه در دیدار با خانواده این فرمانده شهید از توانمندی، صداقت و مسئولیت پذیری ایشان صحبت می کنند.
وی در گفت گو با خبرنگار ایرنا شهیدطوسی را فرمانده و رزمنده ای متقی، پرهیزگار و سرشار از عواطف انسانی توصیف و اضافه می کند: ایشان همیشه برمظلومیت شهدا به ویژه شهدای اطلاعات و عملیات می گریستند.
رمدانی به حضور و دیدار سردار دلها شهیدحاج قاسم سلیمانی با خانواده سردار طوسی اشاره می کند و توضیح می دهد: حاج قاسم سلیمانی، سردارشهیدمحمدحسن طوسی را الگوی عینی مدافعان اسلام توصیف می کرد و می گفت « شاید آنقدر که من در وصف حماسه و ایثارسردار طوسی می دانم حتی بستگان وخانواده ایشان نمی دانند».
رمدانی که خود رزمنده و جانباز هشت سال دفاع مقدس است، اضافه می کند: سردار طوسی هویت و عزت دنیا و آخرت خودرا در حیات ولایی جست و جو می کرد و بدان اعتقادراسخ داشت.

شناخت علمی و انسانی جامعه از فرمانده شهید طوسی همچنان کم است
توصیف و تبیین شخصیت و اثرگذاری شهید طوسی به نگارش چندین جلد کتاب نیاز دارد. یکی از کتاب هایی که در باره این فرمانده شهید نو شته شده، « قلب فرماندهی » نام دارد. نویسنده این کتاب دکتر سیدحسین ولیپور زرومی است که در گفت و گو با ایرنا می گوید: شناخت علمی و انسانی جامعه از فرمانده شهید طوسی همچنان کم است. معتقدم در حق این شهید در زمینه تبلیغات فرهنگی ایثار و شهادت، مدیریت، خلاقیت، اخلاص کم کاری شده است.
و ی با بیان اینکه این شهید در بخش های مختلف سرآمد و الگو بوده است، توضیح می دهد: پاسداران و فرماندهان جوان امروز در عرصه مقاومت و پایداری باید از شهید طوسی بعنوان یک مکتب انسانیت، مدیریت و ایثار و شهدات درس آموزی کنند.
ولیپور می گوید: برای شناخت علمی و تبلیغات از شخصیت و فرماندهی شهید محمد حسن طوسی کم گذاشته شده است و در حقیقت ایشان مظلوم واقع شدند. رسیدن سردار طوسی بعنوان قائم مقام و مسوول اطلاعات عملیات پر توان ترین لشگر دوران دفاع مقدس که همان لشکر ۲۵ کربلا مازندران باشد، گام بزرگی بود که پرده از آن برداشته نشده است و در حقیقت رسیدن به این درجه از فرماندهی کار کوچک و کمی نبوده است.
دکتر ولیپور که از سال ۸۹ مسئولیت بخش تحقیقات و پژوهش اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس مازندران را عهده دار است، اضافه می کند: از زمانی که پرونده شهدا را پیگیری می کنم متوجه عظمت شخصیت و جایگاه همه شهدا به ویژه سردار طوسی شدم. تالیف کتاب قلب فرماندهی شهید طوسی را با انجام تحقیقات و پژوهش همه جانبه نوشتم، ولایت پذیری، شخصیت ولایی و الهی، آدمی اثر گذار و خلاق مدیرو فرمانده، مخلص و ایثارگر، مهربان و وفاودار به خانواده احترام به پدر و مادر همسر و فرزند این شهید مثال زدنی است.
وی ادامه می دهد: یکی از خاطرات ایشان که توسط سردار کمیل از همراهان همیشگی به نقل از سردار طوسی بازگو می شود این است که بعد از عملیات والفجر ۸ که بیش از ۶۰۰ نفر از نیروهای لشگر ۲۵ کربلا مازندران شهید شدند، شهید طوسی در بازگشت به مازندران بین راه می گوید دغدغه اش این است که اگر خودش هم کشته و یا شهید شود، برایش بعنوان فرمانده بیشتر از این شهیدان مراسم و یاد بود برگزار کنند و به صورتی سنگ تمام بگذاراند. معتقدم همین اعتقاد ایشان و این دغدغه سبب سبب شد تا سردار طوسی به مدت حدود ۹ سال بعد از شهادتش مفقود الااثر باشد تا آن دغدغه محقق نشود.
ولیپور با بیان اینکه شهید طوسی بعنوان یک شهروند کوچک از موسسان سپاه ساری شد و عملکردش عامل دیده شدنش در مراحل مختلف خدمت به مردم و نظام تا رسیدن به فرماندهی بوده است، می گوید: این شهید کارش را با نگهبانی ساده از یک کیوسک آغاز نموده. در عملیات جنگل مقابل منافقان شرکت نمود. در انحلال و مقابله با گروهک کارنامه درخشان و اثر گذاری بر جای گذاشت و سپس پیشنهاد بالاترین رتبه را در لشکر ۲۵کربلا مازندران دریافت کرد ؛ رتبه فرمانده اطلاعات عملیات که منجر به پیروزی عملیات والفجر ۸ و فتح وفا شد که مهم ترین نبرد هشت سال جنگ تحمیلی ایران بوده است.
سردار شهید طوسی که از فرماندهان بی ادعا در دوران دفاع مقدس بود در میان همرزمانش به مالک اشتر جبهه های ایران لقب گرفته بود. از خانواده این فرمانده شهید دو برادر به اسامی محمد حسین و محمد ابراهیم نیز به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.
فردا پنجشنبه ۱۸ فروردین سال ۱۴۰۱ است. مقرر است سی وپنجمین یادواره سردار محمدحسن قاسمی طوسی قائم مقام لشکر ۲۵ کربلا در دوران دفاع مقدس و ۴۳۰ شهید نکا در این شهرستان اجرا شود.
طبق اعلام مسئولان شهرستان نکا، یادواره این فرمانده شهید نقش اثرگذار و پررنگی در دفاع از کیان ایران اسلامی داشت، با رعایت پروتکلهای بهداشتی برگزار می شود و سخنران مراسم هم سیدمحمد حسینی معاون حقو قی و پارلمانی رئیس جمهور است.
یکی از برنامه های سی و پنجمین سالگرد شهادت شهید طوسی اعزام دانش آموزان در قالب کاروان راهیان نور بر سر مزار این فرمانده شهید است و همرزمان شهید هم خاصیت ها و شجاعت های وی در دوران دفاع مقدس را برای دانش آموزان روایت خواهند کرد.منبع:

1401/01/17
21:39:57
5.0 / 5
253
تگهای خبر: برنامه , شركت , فرهنگ , كتاب
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو