طرح توسعه حرم مطهر حسینی نمادی از هنر متخصصان ایرانی

طرح توسعه حرم مطهر حسینی نمادی از هنر متخصصان ایرانی

جاوید شو: طرح توسعه حرم مطهر امام حسین (ع) به نام صحن و شبستان حضرت زینب (س) که مرحله دو اجرائی آن طی روزهای اخیر شروع شده است نمادی از هنر و خلاقیت متخصصان ایرانی است.


به گزارش خبرنگار گروه فرهنگی ایرنا، مرحله اجرائی طرح توسعه حرم مطهر امام حسین (ع) به نام صحن و شبستان حضرت زینب (س) از زمستان سال ۱۳۹۴ به مساحت ۵ هکتار و زیربنایی بیش از ۱۶۸ هزار متر مربع شروع شده است.
بر همین اساس این پروژه جزئی از طرح جامع توسعه حرمین کربلای معلی است که طراحی این پروژه توسط یکی از اساتید دانشگاه علم و صنعت کشورمان صورت گرفته و در چهار طبقه در ضلع جنوبی و غربی حرم مطهر و حد فاصل درب های ورودی باب الرأس و باب القبله همین طور اماکن مقدسی چون خیمه گاه و تل زینبیه راه اندازی خواهد شد.
به گفته مسولان اجرائی این طرح، فضای صحن شامل دو طبقه زیر زمین و یک طبقه همکف و طبقه فوقانی خواهد بود
شرایط عمرانی کار
بر همین اساس واقع شدن دو طبقه از پروژه در زیر زمین و بالا بودن سطح آب های زیر زمینی موجود در منطقه، عملیات حفاری و اجرای این طرح را با پیچیدگی و ابعاد فنی مهندسی خاصی مواجه نمود که مهندسان ایرانی به این منظور بوسیله روش های علمی نوین و استفاده از تجهیزات پیشرفته مانند دستگاه هیدروفرز برای انجام پروژه استفاده می نمایند.
پروژه توسعه حرم امام حسین (ع) چه فضاهایی را شامل می شود؟
این پروژه و صحن، مجموعه ای از شبستان های زیارتی، فضای رو باز، کتابخانه، موزه، دارالضیافه و غیره خواهد بود، همین طور از خاصیت های آن می توان به بازسازی و احیاء تل زینبیه به شکل تپه اشاره نمود. پیش بینی اجرای مراحل این طرح ۶ سال برآورد شده است که با اتمام این پروژه توسعه ای، پنج برابر ظرفیت فعلی برای حضور زوار فراهم خواهد شد.
طرح جامع توسعه حرم امام حسین(ع) که تنها قسمتی از آن شامل صحن و شبستان حضرت زینب (س) است و شامل صحن های دیگری نیز خواهد بود که توسط مهندسان توانمند ایرانی طراحی و در طول مدت ۲۵ سال به بهره برداری خواهد رسید.
صحن و شبستان حضرت زینب (س) در فاز نخست و حد فاصل خیمه گاه و حرم مطهر حسینی بنا شده و سایر فازها در مرحله تملک اراضی است.
مرمت درب های حرم مطهر
از دیگر اقدامات به انجام رسیده در کربلا، مرمت درب های قدیمی حرم مطهر حرم امام حسین (ع) است که توسط استاد کاران میناکار به انجام رسیده است.
به گفته مسولان ستاد توسعه بازسازی عتبات عالیات، فاز دوم عملیات اجرائی طرح توسعه حرم مطهر امام حسین (ع) مزین بنام صحن امام حسن (ع) با همکاری تولیت آستان قدس حسینی و ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات اسفند ۱۴۰۰ و در آستانه نیمه ماه شعبان و سالروز میلاد پر برکت امام عصر (عج) نیز بصورت رسمی شروع شد.


منبع:

1401/01/05
13:05:23
5.0 / 5
281
تگهای خبر: دستگاه , صنعت , فرهنگ , كتاب
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو