افزایش بهره گیری از ظرفیت آموزشی و پژوهشی کشور در بخش کشاورزی گیلان

افزایش بهره گیری از ظرفیت آموزشی و پژوهشی کشور در بخش کشاورزی گیلان

به گزارش جاوید شو از گیلان معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: ظرفیت آموزشی و پژوهشی کشور باید در اختیار بخش کشاورزی قرار گیرد و  گیلان استان پایلوت کشور دراین زمینه باشد


سید مجتبی خیام نکویی امروز در نشست توسعه کشاورزی دانش بنیان که در سالن اجتماعات دانشکده معماری دانشگاه گیلان برگزار شد، با اعلان اینکه گیلان، استان دوم کشور بعد از استان البرز در برخورداری از مراکز تحقیقاتی است، اظهار نمود: باید در استان گیلان از این ظرفیت بی نظیر برای توسعه بخش کشاورزی کشور بهره برد.
وی با اعلان اینکه هدف این است با اجماع مراکز تحقیقاتی تحولات خوبی در بخش کشاورزی اتفاق بیفتد، اضافه کرد: در کشوری نظیر هلند سالانه بیش از ۸۰میلیارد دلار از صادرات بخش کشاورزی درآمد کسب می شود و این موفقیت را هلندی ها بدین سبب کسب کردند چون ظرفیت آموزشی و پژوهشی کشور هلند کاملا در اختیار بخش کشاورزی است و این چنین مدلی در گیلان نیز باید اجرا شود.
خیام نکویی افزود: در بخش کشاورزی با نبود طرح نظام آموزشی مواجه هستیم برای اینکه آموزش ها مبتنی بر نیاز نیست و تا آن زمان که آموزش ها با نیاز ها برنامه ریزی نشود شاهد بیکاری دانش آموختگان بخش کشاورزی در بعضی موارد خواهیم بود.
وی با اشاره به این که توسعه منابع انسانی در بخش کشاورزی یعنی این که سطح سواد کشاورزان را افزایش دهیم، اشاره کرد: ۷۰درصد شاغلین بخش کشاورزی کم سواد و یا بی سواد هستند. باید به سمت آموزش افرادی برویم که متناسب با نیاز بخش کشاورزی تربیت شوند.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و منابع طبیعی با تاکید بر این که لازم است از وزارت علوم اختیار ویژه ای به گیلان داده شود تا در رشته های کشاورزی بازبینی و برخی رشته ها حذف، اصلاح و یا اضافه شوند، اظهار داشت: تحول در زمینه کشاورزی نیازمند عزم جدی و ملی است و اگر امروز اقدامات لازم را انجام ندهیم گرفتار خسارت خواهیم شد.
وی با اشاره به این که گیلان دارای ۲۳۸ هزار هکتار اراضی شالیزاری است که ۳۰ درصد برنج کشور را تولید می کند، اضافه کرد: فعالیت ۱۳ مرکز و مؤسسه ملی و پروهشی در استان گیلان نشان از توانمندی و ظرفیت های این استان است،
خیام نکویی با اعلان اینکه این که میزان تولید یک تولیدکننده نمونه، با میزان تولید در حالت عادی فاصله بسیاری دارد نشانه خلا دانشی و ترویجی است اشاره کرد: باید این فاصله ها را پر کرد و این امر با متناسب سازی پژوهش و نیاز بخش کشاورزی محقق می شود.
معاون وزیر جهادکشاورزی افزود: کشاورزی باید گفتمان غالب در استان گیلان باشد نه فقط در حرف بلکه در تصمیم گیری ها یک اقدام ملی محسوب شود.
رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و منابع طبیعی اضافه کرد: در کشور ایران بیش از ۸۰۰۰ گونه گیاهی وجود دارد که ۲۳۰۰ گونه آن از نوع گیاهان دارویی است و می تواند درآمد خوبی را نصیب کشور کند اما متاسفانه در گیاهان دارویی شاهد خام فروشی هستیم چون پروسه استاندارد سازی موادخام را نداریم.
وی اشاره کرد: ما باید در محصولاتی که وابستگی به وجود می آورد خودکفا باشیم و یا به نقطه ای برسیم که کشور برای تهیه آن گرفتار مشکل نشود. برای تحقق این امر بخش کشاورزی باید دانش بنیان شود تا انقلاب راندمان ایجاد نماییم.
به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، در آخر این جلسه تفاهم نامه ای برای هم افزایی و سازماندهی همه ظرفیت های آموزشی و پژوهشی، تحقیقاتی استان در دو مجموعه وزارت علوم و معاونت تحقیقات آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی با بهره گیری از ظرفیت نخبگان و بکارگیری فارغ التحصیلان این استان در دانشگاه گیلان به امضا رسید.
منبع:

1400/12/28
23:11:33
5.0 / 5
203
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو