۲۰۰ روز برای مردم، آموزش مجانی هنر در ۷۲ شهرستان، دیدار رئیس جمهور با هنرمندان تجسمی

۲۰۰ روز برای مردم، آموزش مجانی هنر در ۷۲ شهرستان، دیدار رئیس جمهور با هنرمندان تجسمی

به گزارش جاوید شو عدالت فرهنگی و اقتصاد هنر یکی از برنامه های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم بود که آموزش مجانی هنر در ۷۲ شهرستان با اولویت نوجوانان محقق شد و دیدار رئیس جمهور با هنرمندان تجسمی در موزه هنرهای معاصر تهران یکی از رویدادهای قابل توجه در تاریخ هنر انقلاب بود.


به گزارش خبرنگار تجسمی ایرنا، دوصد روز گذشت؛ از شروع به کار دولت مردمی برای ساختن ایران قوی. همه می دانند که فرهنگ اساس تمدن و زیرساخت جامعه است، پس ارزیابی دولت سیزدهم در این حوزه، برای رسیدن به راهبرد بی نقص، اهمیت داشت.
ایرنا، یکصد روز نخست دولت را در حوزه فرهنگ و هنر رصد کرد و به مردم عرضه داد. یکصد روز دوم، با گرم شدن مدیران و هماهنگ تر شدن ارکان مختلف با خواسته ها و داشته های هنرمندان و فرهنگ داران کشور، پررونق شد و حاصل آن دو صد روز، اینک گردآوری شده و در اختیار مخاطبان و مردم قرار گرفته است. این گزارش مروری کرده بر برآورد اقدامات ۲۰۰ روزه دولت سیزدهم در حوزه هنرهای تجسمی.
سوم شهریور محمدمهدی اسماعیلی بعنوان چهاردهمین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم انتخاب شد، وی برقراری عدالت و پشتیبانی از محصولات تولیدی این عرصه در کنار سایر حوزه های هنری و توجه خاص به هنرمندان شهرستانی و مناطق دورافتاده، ارائه آموزش های لازم در حوزه های مختلف هنری، کاهش واردات محصولات مشابه صنایع دستی داخلی و پشتیبانی از محصولات تولیدی داخلی، کاهش هزینه تمام شده محصولات صنایع دستی داخلی به واسطه پشتیبانی از تولیدکنندگان، مساله محور کردن تولیدات هنرهای تجسمی و صنایع دستی برپایه نیازهای جامعه و ذائقه ایرانی را جزو برنامه های خود اعلام نموده بود.
همچنین اسماعیلی بهبود شرایط شغلی و معیشتی هنرمندان حوزه هنرهای تجسمی، اعطای تسهیلات حمایتی به افراد و کارگاه های تولیدی صنایع دستی به واسطه انتشار ویروس کرونا، افزایش تعداد افراد زیر پوشش بیمه ای از بین هنرمندان و صنعتگران این حوزه، اجرای قانون پشتیبانی از هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی مصوب ۱۳۹۶، معافیت مالیاتی هنرمندان صنایع دستی و کارگاه های تولیدی این حوزه، تقویت هنرمندان متعهد این عرصه در رده های مدیریتی و تصمیم گیری، پشتیبانی از برگزاری مسابقات و نمایشگاه های فصلی و موضوعی در حوزه صنایع دستی، عکس، کاریکاتور، نقاشی و.. را از دیگر برنامه های خود مطرح کرده بود که بخشی از این برنامه ها در ۲۰۰ روز اخیر محقق شد.
آموزش مجانی هنر در ۷۲ شهرستان
در راستای تحقق عدالت فرهنگی و تمرکززدایی، طرح ملی آموزش مجانی هنر در مناطق محروم، کمتر توسعه یافته و مرزی ۱۸ بهمن ماه همزمان با چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و دهه مبارک فجر با همکاری کانون های فرهنگی هنری مساجد، معاونت امور فرهنگی و سایر بخش های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اولویت آموزش هنرهای کاربردی به نوجوانان شروع شد. براین اساس در ۱۱ استان؛ آذربایجان غربی، ایلام، لرستان، بوشهر، جنوب کرمان، خوزستان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، کهگیلویه و بویراحمد و هرمزگان و ۷۲ شهرستان برای ۴۰ هزار فردی که به صورت داوطلبانه ثبت نام کرده بودند، کار آموزش در ۵۱ رشته هنری شروع شد تا هر ایرانی علاقمند به فرهنگ و هنر امکان آموزش را داشته باشد.
طرح آموزش مجانی هنر دارای اهداف مهمی در دو بخش توسعه کسب و کارهای فرهنگی و هنری و کشف استعدادهای هنری در سرتاسر کشور بخصوص مناطق محروم و کمتر توسعه یافته و شهرهای مرزی است و همچون راهبردهای این طرح تاکید بر تقویت آموزش های بومی، تقویت ارزش های انقلابی، توسعه اقتصاد هنر و کسب و کارهای فرهنگی و هنری، توسعه کشف استعدادهای فرهنگی هنری در مناطق محروم، استفاده از فضای مجازی برای آموزش های هنری و... است.
دیدار با هنرمندان حوزه هنرهای تجسمی
همان طور که بیان شد، یکی از برنامه های مهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از آغاز شروع به کار دولت سیزدهم، توجه ویژه به هنرهای تجسمی بود و در این راستا نشست جمعی و فردی با بزرگان و پیشکسوتان حوزه هنرهای تجسمی در تهران و شهرستان ها برگزار و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کوشش کرد ضمن گفت و گو با آنان از نزدیک در جریان امور، مسائل و مشکلات و درخواست آنان قرار بگیرد.
اسماعیلی دهم بهمن از نمایشگاه هنر انقلابی اعتراضی موزه هنرهای معاصر با عنوان آینه در آینه که با نگاهی پژوهشی به مقوله هنر اعتراضی و انقلاب ایران از سالهای ۱۳۵۳ تا ۱۳۶۳ پرداخته و بخشی از جشنواره چهاردهم هنرهای تجسمی بود، بازدید و با هنرمندان حاضر در این نمایشگاه گفت و گو کرد.
حضور رئیس جمهور در موزه هنرهای معاصر تهران
آیت الله ابراهیم رئیسی رئیس جمهور با همراهی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، برای اولین بار در تاریخ هنر انقلاب ۲۰ بهمن ماه با حضور در موزه هنرهای معاصر تهران، از آثار نمایشگاه آینه در آینه (آثار تجسمی هنر انقلاب در سالهای ۱۳۵۳ تا ۱۳۶۳) بازدید و سپس در دیدار با تعدادی از هنرمندان هنرهای تجسمی کشور آثار خلق شده توسط هنرمندان را جلوه اندیشه، خرد و نگاه هنرمندانه آنان توصیف کرد.
رئیس جمهور همینطور ضمن اشاره به تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر جهاد تبیین اظهار داشت: یک اثر هنری این ظرفیت را دارد که گاه به اندازه یک کتاب پیام و مفهوم را در یک نما و تصویر بدون احتیاج به توضیح و ترجمه منتقل کند و بنابراین هنر یکی از جلوه ها و ابزارهای مهم و اصلی جهاد تبیین است.
در این دیدار حسن سلطانی رئیس دانشگاه هنر، مسعود شجاعی طباطبایی رئیس خانه کاریکاتور ایران، علی رجبی نگارگر و استاد دانشگاه، جلیل رسولی استاد خوشنویسی و مینا صدری هنرمند نگارگر و استاد دانشگاه در سخنانی به بیان دیدگاه ها و نظرات خود پرداختند و درباره ایجاد موزه، اقتصاد هنر و آموزش نکاتی را به رئیس جمهور پیشنهاد دادند.
آیت الله رئیسی توجه به دیپلماسی هنر را نکته مهم دیگری دانست که در سخنان هنرمندان در این نشست عنوان شد و خاطرنشان کرد: هنر یکی از زمینه هایی است که می تواند سبب ارتقا و تقویت روابط ملت ها بخصوص ملت های همسایه و کشورهایی که دارای اشتراکات فرهنگی با یکدیگر هستند، شود.
حضور رئیس جمهور در موزه هنرهای معاصر تهران و دیدار با هنرمندان با واکنش های مثبتی از جانب آنان مواجه شد؛ برخی بیان نمودند که دیدار صمیمانه رئیس جمهور با هنرمندان حوزه هنرهای تجسمی، راه تعامل و گفت و گوی سازنده را گشود و می تواند سبب افزایش رابطه نهادهای دولتی و عمومی با هنرمندان و ایجاد جریان های هنری در فضاهای منطقه ای و بین المللی باشد.
برخی از هنرمندان هم حضور رئیس جمهور در موزه هنرهای معاصر تهران را نشان دهنده عزم دولت برای ساماندهی موثر و مشخص در حوزه تجسمی دانستند و اعلام نمودند که رئیس جمهور به جنبه های معرفتی، معیشتی و مادی هنر توجه دارد و میتوان به رفع مشکلات جامعه هنری امیدوار بود.
خرید آثار توانیابان توسط نماینده وزیر ارشاد و عضویت ۲۱۰ هنرمند در صندوق هنر
هنرمندان توانیاب هم از قافله حمایت وزارت ارشاد در حوزه هنرهای تجسمی عقب نماندند؛ دومین جشنواره و نمایشگاه هنری توانیابان هنرمند(همام) ششم اسفند با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در موسسه فرهنگی و هنری صبا راه اندازی شد و تا ۱۰ اسفند میزبان علاقه مندان بود. این جشنواره همزمان با عید مبعث رسول گرامی اسلام حضرت محمد(ص) با معرفی و تجلیل از هنرمندان توانیاب در محل برج میلاد تهران پایان یافت.
گفت و گوی صمیمانه و بدون هماهنگی و بی واسطه هنرمندان توانیاب با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، تصاویر یادگاری و سلفی با وی، عرضه درخواست های کتبی و شفاهی از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچون حاشیه های افتتاحیه نمایشگاه هنری توانیابان بود.
فراخوان جشنواره همام از راه بانک اطلاعاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها، سازمان بهزیستی و خیریه امام رضا(ع) به تمامی توانیابان ارسال و از راه رسانه های جمعی هم اطلاع رسانی شد که در مجموع دبیرخانه همام ۳هزار اثر شامل ۳۳ اثر موسیقی و بقیه در بخش های مختلف هنرهای تجسمی و صنایع دستی را دریافت کرد که در نهایت بعد از سه مرحله داوری ۲۴۰ اثر برای نمایش در نمایشگاه انتخاب شدند و برخی از آثار هم به بخش فروشگاه عرضه محصولات راه پیدا کردند و در معرض فروش قرار گرفتند.
آثار توانیابان از استان ها و شهرهای مختلف کشور از استانهای تهران، البرز، سیستان و بلوچستان، گیلان، مازندران، همدان، اصفهان، خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، یزد، کرمانشاه، خوزستان، لرستان، هرمزگان، فارس، مرکزی، قم، آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و زنجان به جشنواره راه یافته بود. برگزاری هشت کارگاه آموزشی در خلال جشنواره برای ارتقای توان هنری توانیابان از دیگر برنامه های متولیان این جشنواره بود.
در پی بازدید و حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در افتتاحیه دومین جشنواره توانیابان هنرمند و قول مساعد خرید آثار این رویداد، نهم اسفند سیدمجید پوراحمدی مدیرعامل صندوق اعتباری هنر ضمن بازدید و سفارش خرید چندین اثر برای وزارت خانه متبوع، از عضویت ۲۱۰ هنرمند این نمایشگاه در صندوق اعتباری هنر اطلاع داد.
حمایت از هنر نگارگری
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پیامی به مراسم بزرگداشت استاد محمود فرشچیان چهره ماندگار نگارگری که ۳۰ بهمن به همت انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد، اهمیت وزارت متبوع خویش را به هنر نگارگری و تجلیل از پیشکسوتان این هنر نشان داد.
اسماعیلی در این این پیام، استاد فرشچیان را از مفاخر ارزشمند، جریان ساز و تأثیرگذار هنر ایران اسلامی دانست که آثار و نگاره های پرمعنا و ارجمندی را در تاریخ هنر ایران ماندگار کرده است. آثاری که در موزه ها و گنجینه های معتبر داخل و خارج از کشـور نگهداری می شود و گزیده هایی از آن هم در کتاب های نفیس و دیوان شاعران کهن انتشار یافته است.
استاد فرشچیان در حیطه نقاشی ایرانی به وجود آورنده سبک و مکتب خاصی است که در عین توجه به اصالت مبانی سنتی این هنر، با ابداع شیوه های نو، قابلیت و کارایی نقاشی ایرانی را افزایش داده است. آثار این استاد در بیشتر از صدها نمایشگاه فردی و جمعی در ایران و سایر کشورها برپا گشته و با استقبال بسیار زیادی روبه رو شده است. طراحی های ضریح مطهر و منور حضرت اباعبدالله (ع) و ثامن الائمه حضرت رضا (ع) به قلم ماندگار و با کفایت استاد فرشچیان صورت گرفته است که این نقوش زرین، یادمانی است خجسته در تاریخ فرهنگ و هنر ایران که استاد به صورت افتخاری انجام داده و به این توفیق، مفتخر است.
افزایش ۴۰ درصدی آثار در چهاردهمین جشنواره تجسمی فجر
اداره کل هنرهای تجسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در چهل و سومین سالگرد پیروی انقلاب اسلامی با همکاری مؤسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها و با حضور فعال هنرمندان، دانشگاهیان، پژوهشگران، نگارخانه ها، انجمن ها، مراکز و مؤسسات هنری، چهاردهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر را از ۱۵ بهمن تا ۱۳ اسفند در فرهنگستان هنر، موسسه فرهنگی و هنری صبا، موزه هنرهای معاصر تهران، خانه هنرمندان ایران و سایر استان ها(۳۰ استان) برگزار کرد.
این جشنواره با رویکرد هنرمتعالی برای مردم؛ هنری خلاق، وحدت بخش، امید آفرین، هویتمند و زمینه ساز تمدن نوین اسلامی در رشته های تصویرسازی، خوشنویسی، رسانه های هنری جدید (پرفورمنس آرت، چیدمان و ویدئوآرت)، سرامیک، طراحی گرافیک، عکاسی، کارتون و کاریکاتور، مجسمه، نقاشی و نگارگری در بخش های طوبای زرین، بخش ویژه با مبحث ایثار و فداکاری، کیوریتوریال، مقالات، بخش ویژه نظامی گنجوی، بخش ویژه استان ها، برگزاری نمایشگاه آثار اساتید با عنوان آینه در آینه (از گنجینه موزه هنرهای معاصر تهران و حوزه هنری) و تجلیل از مفاخر هنرهای تجسمی برگزار شد.
۴هزار و ۳۴۵ هنرمند با ۱۰هزار و ۸۶۲ اثر در این دوره از جشنواره شرکت کردند که این رقم رشد ۳۴ درصدی تعداد شرکت کنندگان و رشد ۴۰ درصدی تعداد آثار را نسبت به دوره قبل نشان داده است. در بخش نقاشی ۳هزار و ۲۴۰ اثر توسط یکهزار و ۳۱۷ هنرمند، در بخش عکاسی ۲هزار و ۳۳ اثر از جانب ۸۴۷ هنرمند، در بخش گرافیک یکهزار و ۱۴۹ اثر از جانب ۴۸۶ هنرمند، در بخش تصویرسازی یکهزار و ۱۲۰ اثر از جانب ۴۶۱ هنرمند، در بخش خوشنویسی ۷۲۰ اثر از جانب ۳۲۹ هنرمند به چهاردهمین جشنواره تجسمی فجر عرضه شده بود.
همچنین در بخش نگارگری ۶۰۰ اثر از جانب ۳۱۰ هنرمند، در بخش هنرهای جدید ۳۴۶ اثر از جانب ۲۰۱ هنرمند، در بخش کاریکاتور ۴۶۹ اثر از جانب ۱۸۵ هنرمند، در بخش مجسمه ۳۲۷ اثر از جانب ۱۷۹ هنرمند و در بخش سرامیک ۱۲۵ اثر از جانب ۶۷ شرکت کننده به این جشنواره عرضه شده بود.
تعداد ۲هزار و ۵۶۰ هنرمند زن در چهاردهمین جشنواره تجسمی فجر حضور داشتند که در مقایسه با تعداد آقایان یکهزار و ۷۸۵ عدد قابل توجهی است، تعداد شرکت کننده ها از سایر استان ها ۲ هزار و ۸۷۲ نفر و از استان تهران یکهزار و ۴۷۳ نفر بود. بر طبق این آمار استان تهران سهم قابل توجهی از شرکت کنندگان را از میان سایر استان ها به خود اختصاص داده بود.
همچنین نکوداشت علی اصغر کفشچیان مقدم و کامبیز درم بخش که بر اثر کرونا از دنیا رفتند، در این جشنواره برگزار شد.
حمایت از اقتصاد هنر
حمایت از اقتصاد هنر از مهم ترین اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در چهاردهمین دوره جشنواره هنرهای تجسمی بود، تلاش این وزارت خانه بر این است که تا در مجموع نهادها، معاونت ها و بخش های مختلف زنجیره ای از حوزه تولید تا عرضه را ایجاد کرده و به این منظور در عرصه داخلی و خارج کشور با جدیت از توسعه اقتصاد هنر پشتیبانی و حمایت کند.
در حال حاضر۸۰ رایزنی فرهنگی در خارج کشور فعالیت می نمایند که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دوره جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی بعنوان تکلیف اصلی از آنها خواسته است که معرفی آثار هنرمندان ایرانی به جهانیان را در برنامه های اصلی و کار مهم و هدف اصلی خودشان قرار دهند ازاین رو تاکید شده که معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی تلاش کنند در حوزه منطقه جغرافیای فارسی زبان ها و دیگران که این آثار مورد استقبال هستند را فراهم نمایند.
در داخل کشور هم بودجه خوبی برای خرید آثار ارائه شده در نمایشگاه و جشنواره تجسمی فجر بعد از تعیین ارزش هنری آثار در نظر گرفته شده است و وزارت ارشاد برای خرید این آثار پیش قدم شد تا این مورد به صورت فرهنگ در کشور رایج شود و یکی از سر فصل های اصلی مجموعه نهادهای اداری، دولتی و حاکمیتی خرید آثار هنری برجسته فاخر باشد.
همچنین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبحث خرید آثار هنری توسط مجموعه نهادهای اداری، دولتی و حاکمیتی را هم در سطح دولت پیگیری خواهد نمود.
ثبت جهانی هنر خوشنویسی
پرونده «برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی در ایران» در شانزدهمین نشست کمیته بین الدول محافظت از میراث فرهنگی ناملموس که به صورت مجازی از ۱۳ تا ۱۸ دسامبر ۲۰۲۱ برابر با ۲۲ تا ۲۷ آذرماه ۱۴۰۰ در پاریس - مقر یونسکو برگزار شد، مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت تحت عنوان برنامه های خوب پاسداری (اقدامات مثال زدنی) ثبت جهانی شد.
این برنامه بعنوان هفدهمین عنصر فرهنگی ناملموس ایران در لیست جهانی کمیته محافظت از میراث ناملموس سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو) به ثبت رسید. پرونده برنامه ملی پاسداری از هنر سنتی خوشنویسی ایران به مجموعه اقداماتی اشاره دارد که طی چند دهه گذشته برای پاسداری از این هنر ایرانی اسلامی ایران جریان داشته و تداوم دارد. ثبت این پرونده ملی ضمن تایید دستاوردهای فرهنگی نهادهای متولی خوشنویسی ایران شامل نهادهای دولتی و بخصوص مردم نهاد؛ خوشنویسی ایران را به ثبت در لیست میراث جهانی ناملموس رسانده است.
برنامه ملی حفاظت از هنر سنتی خوشنویسی ایران، طرح ایران برای ثبت برنامه های خوب پاسداری است که با شماره ارجاع ۱۷۱۶ در این نشست بررسی و در لیست جهانی یونسکو به ثبت رسید. ثبت خوشنویسی ایران در برنامه های خوب پاسداری یونسکو به این معناست که هم میراث ناملموس موردنظر به جهانیان معرفی خواهد شد و هم پاسداری خوبی از آن صورت خواهد گرفت. براین اساس نمایشگاه ها و همایش هایی برای معرفی و حفظ این هنر سنتی در مراکز فرهنگی هنری برگزار شد.
افتتاح نمایشگاه پنج گنج در موزه هنرهای معاصر تهران
۲۱اسفند در تقویم رسمی کشور بعنوان روز بزگداشت حکیم نظامی شاعر پارسی گوی قرن ششم ایرانی ثبت شده است. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در دولت سیزدهم با تشکیل ستادی طی یک هفته ویژه برنامه ها و فعالیتهایی را در این راستا برگزار کرد که برنامه حکیم نظامی شاعر پارسی گو به روایت موزه هنرهای معاصر تهران و افتتاح نمایشگاه پنج گنج با مضمون حکیم نظامی با حضور محمود شالویی دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و تعدادی از هنرمندان هنرهای تجسمی کشور در این موزه همچون این برنامه ها بود.
در این نمایشگاه آثار جواد بختیاری و بنفشه مصری پور از اساتید پیشکسوت هنرهای تجسمی و بنیان مهستان هنر، تابلوی نستعلیق (جلی) خطاطی از اشعار حکیم نظامی به معرض نمایش گذاشته شد. همینطور به این مناسبت با همت و تلاش جامعه هنری و هنرمندان کشور آثار فراوانی از گنجینه ها و مخازن هنری کشور مانند موزه آستان قدس و موزه ملک برپا شد.
دستیار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این آیین معرفی حکیم نظامی با ابزارهای فرهنگی و هنری بخصوص فیلم، سریال و هنرهای تجسمی را مورد تاکید قرار داد و از طریق اندازی دبیرخانه دائمی بزرگداشت این شاعر پارسی گوی در وزارت خانه اطلاع داد.


منبع:

1400/12/27
12:09:23
5.0 / 5
267
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو