تدارک ویژه برنامه های نخبگانی در آنتن نوروزی رادیو

تدارک ویژه برنامه های نخبگانی در آنتن نوروزی رادیو

به گزارش جاوید شو مدیر شبکه رادیویی «گفت وگو» ضمن معرفی برنامه های این شبکه به مناسبت جشن شروع سال 1401 از ویژه برنامه های نخبگانی و متنوع اطلاع داد و اظهار داشت: این ویژه برنامه ها طوری طراحی و تولید می شوند که هم شعار این شبکه یعنی «صدای اندیشه ها» محقق شود و هم عموم مردم ایران در این ایام، پرنشاط باشند.


رضا کوچک زاده تهمتن در گفت و گو با خبرنگار رادیو و تلویزیون ایرنا درباره ویژه برنامه تحویل سال رادیو گفت و گو اشاره کرد: بهار اینجاست به لحظات پایانی سال ۱۴۰۰ و شروع سال ۱۴۰۱ اختصاص دارد. این برنامه که بطور زنده از ساعت ۱۶ روز یکشنبه ۲۹ اسفند روی آنتن خواهد رفت، اهتمام دارد تا نیازهای مختلف مخاطب برای چنین مناسبتی را تامین کند. در این برنامه باتوجه به ذائقه مخاطب عام و همین طور علائق نخبگان، ایجاد فضای مفرح و دلنشین در هنگام تحویل سال نو از یک طرف و پرداختن به ساحت های فرهنگی و ادبی در رابطه با این لحظات، محور خواهد بود.
وی اضافه کرد: مرور تاریخ ادبیات در ۱۰۰ سال گذشته، یکی از موضوعات برنامه تحویل سال رادیو گفت و گو خواهد بود؛ اتفاقات مهم تاریخی در قرن اخیر، تقدیر از چهره های فرهنگی، هنری و علمی، گرامیداشت ایثارگران جنگ تحمیلی و خانواده های مدافعان حرم و مدافعان سلامت و گرامیداشت نوروز و زبان و ادبیات فارسی در کشورهای افغانستان، تاجیکستان و ترکمنستان نیز از دیگر موضوعات این برنامه است.
کوچک زاده افزود: برنامه پا به پای بهار از ۲۸ اسفند تا ۱۳ فروردین ۱۴۰۱ از ساعت ۱۷ تا ۱۹ بطور زنده تلاش می کند گفتگوهای مناسبی با چهره های فرهنگی، هنری و علمی کشور داشته باشد.
مدیر رادیو گفت و گو راهی که آمده ایم را از دیگر ویژه برنامه های نوروزی این شبکه معرفی نمود و اظهار داشت: این برنامه در قالب برنامه های ترکیبی، با هدف آگاه سازی جامعه درباب پیشرفت های علم و فناوری کشور در سال ۱۴۰۰ در تعطیلات پیش رو هر روز از ساعت ۱۵: ۳۰ به مدت ۲۰ دقیقه پخش خواهد شد. به همین دلیل روسای دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور در این برنامه حضور پیدا خواهند کرد. علم آموزی، سند چشم انداز ۱۴۰۴، نقشه جامع علمی کشور و سند پنج ساله ششم توسعه کشور، از محورهای موضوعی برنامه راهی که آمده ایم است.
کوچک زاده از پخش یک برنامه علمی دیگر به مناسبت شروع فصل بهار از رادیو گفت و گو آگاهی داد و اضافه کرد: روزنه بهاری یک مجله علمی نوروزی است که از شروع تا اختتام تعطیلات نوروزی هر روز از ساعت ۱۰ به مدت ۲۰ دقیقه پخش می شود. این برنامه دو موضوع را مدنظر قرار داده است؛ یکی علم و دیگری معرفی نقاط قوت علمی استانها با توجه به این که پتانسیل های بومی علمی استانها بسیار اهمیت دارد. روزنه بهاری همین طور در قالب یک مجله جذاب علمی به معرفی گردشگری استانها نیز می پردازد. فیزیک در دنیای امروز، هم دانشگاهی سلام، همسفر، روانشناسی بهار و کارت پستال صوتی (معرفی آیین های نوروزی استان ها) ازجمله بخش های متنوع این برنامه است.
وی درباره برنامه نوروزی رادیو گفت و گو با موضوع روان شناختی نیز اظهار داشت: برنامه حال خوب از اول تا ۱۳ فروردین سال آینده هر روز از ساعت ۱۱ به مدت ۲۵ دقیقه روی آنتن خواهد رفت. این برنامه در هر قسمت با بهره گیری از نظر یک روانشناس راهکارهایی برای داشتن حال خوب مطرح می کند.
کوچک زاده افزود: روایت باران عنوان ویژه برنامه رادیو گفت وگوست که به روایت جهادگران سلامت می پردازد و در روزهای نوروز، هر روز از ساعت ۱۱: ۳۰ به مدت ۲۰ دقیقه پخش می شود. در این مجله به گفت و گو با جهادگران سلامت در روزهای کرونا پرداخته می شود ولی در قالب یک مجله جذاب از سه دیدگاه، این جهادگران معرفی می گردند. در بخش گفت و گو با جهادگران معرفی شده از طرف بسیج گفت و گو می نماییم، در بخش دوم و در قالب یک آیتم پنج دقیقه ای با خبرنگاران حوزه سلامت از سراسر کشور صحبت می نماییم و از خاطراتشان می گویند و در بخش سوم مصاحبه ای با کادر بهداشت و درمان انجام می گیرد و آنها از خاطراتشان در این عرصه می گویند. در روزهای کرونا سه قشر کادر بهداشت و درمان و جهادگران سلامت و خبرنگاران حوزه سلامت در برخورد مستقیم با کرونا قرار داشتند و ما به سراغ آنها می رویم تا بتوانیم خدمات آنها را به خوبی معرفی نماییم.
به گفته مدیر رادیو گفت و گو، گذر فرهنگ از دیگر ویژه برنامه های این شبکه در نوروز ۱۴۰۱ است که در روزهای نوروز از ساعت ۱۹ به مدت ۲۰ دقیقه با حضور کارشناسان فرهنگی و هنرمندان، مهم ترین رویدادها و اتفاقات فرهنگی-هنری سال ۱۴۰۰ بررسی و تحلیل می شود. علاوه بر بررسی وضعیت فرهنگ و هنر، این برنامه به موضوعات دیگری چون لطمه شناسی اتفاقات فرهنگی سال اخیر و طرح رهنمود برای سیاست گذاری بهتر برای سال جدید خواهد پرداخت.
کوچک زاده همین طور درباره برنامه فرهنگ بدون مرز هم اظهار داشت: این برنامه که هدفش آشنایی با آیین نوروز در کشورهای تمدن ایرانی است نیز از شروع سال جدید هر روز از ساعت ۱۵ به مدت ۲۰ دقیقه پخش خواهد شد. گفت و گو با رایزنان سابق و فعلی فرهنگی درباب نحوه برگزاری آیین نوروزی در کشورها، آشنایی با فرهنگ نوروز ایرانیان و جایگاه آن در کشورها و میزان اهتمام نمایندگی های فرهنگی ایران در بسط و گسترش آیین های ایران، از محورهای این برنامه است.
مدیر رادیو گفت و گو با اشاره به این که برنامه ایران قرن پانزده یکی از ویژه برنامه های این شبکه است که در روزهای سال هم ادامه خواهد داشت اظهار داشت: این ویژه برنامه که با شروع قرن جدید آغاز به کار کرده در روزهای نوروز به بررسی با اهمیت ترین چالش های کشور در قرن جدید و بیان راه حل ها خواهد پرداخت و از ۲۸ اسفند تا اختتام تعطیلات نوروز هر روز ساعت ۱۴: ۳۰ به روی آنتن می رود.
وی افزود: راویان نور عنوان یکی دیگر از ویژه برنامه های نوروزی رادیو گفت و گو است که با پرداختن به میراث ماندگار فرهنگی و اجتماعی هشت سال دفاع مقدس از اول فروردین سال ۱۴۰۱ هر روز ساعت ۱۱ در ۱۳ قسمت ۲۵ دقیقه ای پخش خواهد شد. تحلیل و بررسی سفرهای مردم به مناطق عملیاتی جبهه های دوران دفاع مقدس تحت عنوان راهیان نور تبیین خاصیت های اقلیمی مناطق عملیاتی و ارتباط آن با سبک مبارزه رزمندگان، تبیین اهمیت راهبردی مناطق عملیاتی و نکوداشت سلحشوری فرماندهان در مناطق عملیاتی از دیگر محورهای رهروان است.
کوچک زاده اضافه کرد: ویژه برنامه نوروزی بر بال های سیمرغ که با هدف بررسی جشن نوروز، فروردین و بهار در ادبیات فارسی از گذشته تابحال می پردازد، در تعطیلات شروع سال جدید طی ۱۳ قسمت ۲۵ دقیقه ای هر شب از ساعت ۲۱: ۳۰ روی آنتن رادیو گفت و گو می رود.
وی همین طور برنامه راه اینجاست را از دیگر ویژه های نوروزی این شبکه رادیویی در نوروز ۱۴۰۱ معرفی نمود و اظهار داشت: این برنامه که از شروع سال جدید تا ۱۳ فروردین هر روز از ساعت ۱۶: ۳۰ به مدت ۲۰ دقیقه پخش خواهد شد، با حضور نخبگان و اساتید دانشگاه به بررسی ابعاد و زوایای مختلف بیانیه گام دوم انقلاب خواهد پرداخت. این برنامه همین طور با پرداختن به پیشرفت ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی در پی پاسخ های این پرسش خواهد بود که چرا پیشرفت ها به علوم انسانی تسری نمی کند؟ انقلاب اسلامی و عمق راهبردی در غرب آسیا، لطمه شناسی جوانگرایی در مدیریت، انقلاب اسلامی و آرمان استکبارستیزی، سیاست خارجی در امتداد نه شرقی، نه غربی و اقتدار ملت و نظام و... از دیگر موضوعات ویژه برنامه «راه اینجاست» در نوروز ۱۴۰۱ خواهد بود.
مدیر رادیو گفت و گو برنامه های دیگری همچون حیات خلوت که گفتگو های صمیمی با نخبگان و اندیشمندان در علوم مختلف است، برنامه مقصد طبیعت با محوریت گردشگری و محیط زیست، ویژه برنامه پایش با محوریت سوادرسانه ای، برنامه ای با عنوان فصل هفتم که به بررسی جایگاه علوم مختلف در برنامه هفتم توسعه کشور می پردازد را همچون دیگر برنامه های نوروزی رادیو گفت و گو برشمرد.


منبع:

1400/12/23
12:27:43
5.0 / 5
356
تگهای خبر: ادبیات , برنامه , خدمات , سفر
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو