صیانت از کتیبه سه زبانه داریوش در تختگاه تخت جمشید

صیانت از کتیبه سه زبانه داریوش در تختگاه تخت جمشید

جاوید شو: باستان شناسان طرح کاوشی را به روش علمی و باایجاد کانال ناکش دفع رطوبت، برای صیانت از کتیبه سه زبانه داریوش در صفه تختگاه تخت جمشید اجرا کردند.


به گزارش جاوید شو به نقل از خبرگزاری ایرنا از پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، کاوش کتیبه سه زبانه داریوش در صفه جنوبی تختگاه تخت جمشید توسط گروه دیرینه شناسی پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری انجام شد.
وحید بارانی سرپرست هیئت دیرینه شناسی گفت: بطور معمول آثار تاریخی بعد از مدتی به سبب تغیرات مداوم آب و هوا، جذب و تبخیر رطوبت گرفتار فرسایش زود هنگام شده و به سرعت لطمه می بینند.
وی اضافه کرد: باستان شناسانی که از ۸۰ سال پیش، کاوش ها را در تخت جمشید شروع کردند تا حدودی از پروسه فرسایش آگاه بوده و از همان ابتدا کوشش های زیادی برای جلوگیری از تخریب نقوش برجسته پلکان شرقی آپادانا و پلکان کاخ شورا انجام داده اند. این باستان شناسان با نصب سایه بان های موقت و حتی دائمی تلاش در جلوگیری از تخریب نقوش برجسته و کتیبه ها کرده اند اما با این وجود تمامی عوامل لطمه رسان حذف نشده و نقوش روز به روز وضعیت بدتری پیدا می کردند.
این عتیقه شناس با اعلان اینکه یکی از دلیلهای لطمه های سطحی در سنگ های رسوبی و آهکی نفوذ، آب ناشی از بارندگی در بالای پلکان ها بوده که به پایین نفوذ کرده و سپس به جداره داخلی سنگ ها می رسد، اضافه کرد: این رطوبت املاح موجود در خاک را به سنگ ها منتقل کرده و بعد از عبور از داخل سنگ و حمل املاح درونی سنگ به سطح می رسد و بعد از تبخیر آب از سطح بیرونی، املاح مضر روی سطح سنگ باقی می مانند.
وی اظهار داشت: این پدیده موجب می شود در مدت کوتاهی سطح بیرونی سنگ ها که دارای نقش برجسته و کتیبه هستند گرفتار لطمه و فرسایش شوند.
سرپرست هیئت دیرینه شناسی اظهار داشت: نبشته داریوش بزرگ هنگامی که ورودی در قسمت جنوبی تخت جمشید بود به مناسبت پی بنای کاخ تخت جمشید حک شده است که این سنگ نبشته بر روی تخته سنگی بزرگ و یک پارچه به طول ۸، ۱۵ متر(متن کتیبه ۷.۲۰) و ارتفاع ۲.۰۵ متر واقع در نمای جنوبی صفه حک شده است.
بارانی اشاره کرد: کارشناسان گروه باستان شناسی، با همکاری دفتر فنی و حفاظت و مرمت پایگاه جهانی تخت جمشید توجه خودرا معطوف به حذف عامل لطمه رسان خصوصاً رطوبت و به بررسی امکان ایجاد کانال ناکش دفع رطوبت (با حداقل دخل و تصرف ممکن ) پشت کتیبه جنوبی صفه تختگاه پرداختند.
این عتیقه شناس اشاره کرد: ایجاد این کانال باید باتوجه به پر شدگی و انباشت خاک در فضاهای معماری در بناهای هخامنشی به روش علمی دیرینه شناسی و با هدف حذف خاک های پشت کتیبه که انتقال رطوبت را به اصل کتیبه است صورت گیرد، این امر مهم توسط گروه دیرینه شناسی و به سرپرستی نگارنده انجام شد.


منبع:

1400/12/22
20:07:29
5.0 / 5
326
تگهای خبر: فرهنگ , میراث فرهنگی
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو