در یك پژوهش علمی بررسی شد؛

راهکارهای پیش گیری از وقوع سرقت

راهکارهای پیش گیری از وقوع سرقت

در یک پژوهش داخلی، نقش فضاهای شهری و مهندسی بافت های شهر در بروز جُرم سرقت مورد مطالعه قرار گرفته و راهکارهایی برای پیش گیری از آن ارائه شده اند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، جُرم و رفتارهای مُجرمانه به سبب دارا بودن ظرف زمانی و مکانی خاص و منحصربه فرد، دارای توزیع یکسانی نیستند. گسترش شهرنشینی ازیک طرف و کمبود فضا از جانب دیگر، ازدحام و تراکم بیش ازحد جمعیت و فعالیت را در شهرهای امروزی باعث شده است. درهم تنیدگی و فشردگی جمعیت، دارای نتایج گسترده ای بوده که یکی از آنها افزایش ناهنجاری های اجتماعی است که این مسئله نه فقط دستگاه های قضایی و انتظامی را با چالش های بزرگ مواجه می کند، بلکه ازنظر فرهنگی، اجتماعی، روانی، اقتصادی و حتی سیاسی نیز مخاطره آمیز بوده و هزینه های مادی و معنوی فراوانی بر دوش جامعه می گذارد.
بنا بر نظر متخصصان امر، مبارزه با جرم، منوط به شناخت عوامل جرم زا است. بدین سبب با از بین بردن این عوامل و کاهش اثرات آنها می توان از بروز جرائم پیشگیری نموده و یا حداقل از میزان آنها کاست. از یک دید کلی، جرم شامل رفتاری است مخالف نظم اجتماعی که مرتکب آنرا در معرض مجازات یا اقدامات تأمینی (تربیتی، مراقبتی و درمانی) قرار می دهد. جرم، درواقع سازه ای اجتماعی است که بر نقض ارزش های مشترک جامعه ازطریق یک فرد یا گروه دلالت دارد. افزایش جرم و تنوع آن در جوامع شهری نه فقط با اصول نظم اجتماعی تعارض دارد، بلکه به همراه خود، هدر رفتن منابع اقتصادی، سرخوردگی شهروندان و وخامت کلی در کیفیت زندگی را به ارمغان می آورد و کاهش امنیت اجتماعی نیز، پایه های زندگی اجتماعی را تهدید می کند.
در ارتباط با سرقت بعنوان یکی از مهم ترین جرم هایی که هم در کشور ما و هم در کل جهان تبعات بسیاری را به بار آورده است، محققی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان مبادرت به انجام یک پژوهش علمی کرده است. در این تحقیق موردی، موارد پیش گیری از وقوع سرقت مورد بررسی واقع شده اند.
هدف پژوهش حاضر، بررسی شرایط محیطی در وقوع جرم سرقت و روش آن، توصیفی تحلیلی بر پایه مطالعات کتابخانه ای و میدانی با تاکید بر شهرستان شاهرود بوده است.
یافته های این تحقیق براهمیت نقش مکان های شهر در میزان و فراوانی جرم سرقت تاکید دارند. طبق این یافته ها، بیشترین سرقت ها مربوط به شهرک های حاشیه شهر و دو شهرک در داخل شهر بوده اند که نقش و تأثیر کالبد و فیزیک شهری و طراحی مناسب فضاها و مجتمع های زیستی شهری را در تأثیر مستقیم بر کاهش و پیش گیری از جرم سرقت نشان می دهند.
طبق این یافته ها، باتوجه به رابطه بین فضاهای بی دفاع و جرم سرقت، با کاهش فضاهای بی دفاع و توجه به مکان جرم و طراحی مناسب محیط، می توان از وقوع تعدادی از جرائم مثل سرقت جلوگیری به عمل آورد.
در این خصوص، "حسین جیبا"، پژوهشگر فقه و مبانی حقوق اسلامی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان اظهار می دارد: «یافته های این تحقیق در مقایسه با تحقیق های علمی و سازمانی انجام یافته، به اثبات این نکته اساسی برمی گردد که جغرافیای جنایی همیشه از ماهیت ثابت و فضای کالبدی خاص با محدودیت های فیزیکی برخوردارست. به سبب رشد توسعه شهرنشینی در ایران، همیشه شاهد تولید تنوع مجتمع های زیستی در شهر و اطراف آن در قالب ایجاد شهرک هستیم و همراه با آن جرائم با کثرت ملاک های ارتباطات اجتماعی هم افزایش می یابد».
بگفته این محقق، «ازاین رو همه تکنیک های مدرن ناظر بر امنیت محیطی در فضاهای شهری را برای جلوگیری از تعامل دو عنصر الحاقی و القایی با عنصر زیستگاهی که ترکیب آنها متضمن فلسفه وجودی جرائم شهری است، بایستی در مهندسی شهری به کار گرفت».
در این تحقیق، همین طور راه حل ها و پیشنهاداتی بمنظور پیش گیری از جرم سرقت به شرح زیر ارائه شده است:
- به کارگیری معیارهای علمی در داخل شهر باتوجه به شرایط اقتصادی، اجتماعی، جامعه شهری
- ثبت سابقه مجرمان و تهیه بانک اطلاعاتی پرونده های قضایی برای آنها و تهیه اطلس جرم شهر
- تشخیص مالکیت مکان و پاک سازی خانه های مخروبه و مکان های خلاف در محله های دارای بافت فرسوده و قدیمی
- محصور کردن ساختمان های رهاشده و اراضی متروکه با استفاده ازمحوطه سازی
- نظارت و افزایش حضور گشت های انتظامی در ساعات پایانی روز و شب و در روزهای پر تردد مسافرین
- استقرار ایستگاه ها و کانکس های پلیس در نقاط جرم خیز شهر و شهرک ها
- نصب دوربین های مداربسته و چراغ های روشنایی در سطح شهر و مناطق تاریک
- پشتیبانی از کارهای اجتماعی و تزریق کاربری های امن و متجانس با ضریب جذب بالای اجتماعی در نقاط مستعد جرم
- استفاده از سیستم اطلاعات مکانی و تصمیم گیری چند معیاره همچون GIS
گفتنی است این نتایج علمی پژوهشی را نشریه «دانش انتظامی» متعلق به دفتر تحقیقات کاربردی فرماندهی انتظامی استان سمنان منتشر نموده است.1400/12/21
12:11:57
5.0 / 5
241
تگهای خبر: دستگاه , سیستم , فرهنگ , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو