نماینده مجلس:

اعتبارات دولتی صنایع دستی در کرمان جذب نشد

اعتبارات دولتی صنایع دستی در کرمان جذب نشد

به گزارش جاوید شو نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی کرمان از متولیان جذب اعتبارات تسهیلات تبصره ۱۸ است اظهار داشت: ریالی از این اعتبارات دولتی سال جاری برای حوزه صنایع دستی استان جذب نشده است.


به گزارش جاوید شو به نقل از خبرگزاری ایرنا، محمدرضا پورابراهیمی روز پنجشنبه در نشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی استان کرمان اضافه کرد: این اتفاق بعنوان اولین سال در تاریخ این استان رخ داده است.
وی ضمن اشاره به تلاشهای مجلس شورای اسلامی برای تصویت اعتبارات دولتی به صنایع دستی اظهارداشت: از میراث فرهنگی انتظار داریم بعنوان متولی حوزه، این اعتبارات حمایتی دولت را جذب نماید.
به گزارش جاوید شو به نقل از خبرگزاری ایرنا در پاسخ به این مورد و در این جلسه فریدون فعالی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمان هم توضیح داد: باید تغییری نگرشی در حوزه صنایع دستی استان کرمان بوجود آید؛ ما در حوزه گردشگری مشکلی نداریم اما مشکلاتی در تقاضای تسهیلات حوزه صنایع دستی وجود دارد.
وی اضافه کرد: میزان ۹ میلیارد تومان اعتبار تبصره ۱۸ حوزه صنایع دستی به این استان اختصاص یافته بود که خودم با چند نفر برای جذب این اعتبارات تماس گرفتم و قرار شد یک طرح ۱۵ میلیارد تومانی و یک طرح هشت میلیارد تومانی را به کشور بفرستیم که در مراحل تشکیل پرونده است.
پورابراهیمی هم در ادامه با طرح این پرسش که تغییر در تقاضا را چه کسی بوجود می آورد؟ اضافه کرد: این کار وظیفه اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان است و در این حوزه باید بحث نداشتن تقاضا را با نگاه علمی و تخصصی بررسی نماییم.
وی اضافه کرد: نباید به هر صورت از اعتبارات اختصاص یافته به استان کرمان در تسهیلات تبصره بگذریم، در حالیکه از آن طرف بیکاری و مشکل اشتغالزایی و احتیاج به صادرات این محصولات داریم؛ منابع را جذب کنید، آنوقت می بینید که صنایع دستی کرمان جهش پیدا خواهد نمود.
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: مدیران استان کرمان، مجمع نمایندگان و دستگاه قضایی در کنار شما (میراث) هستند، پس محکم کار را جلو ببرید.
وی با اشاره به اینکه تسهیلات تبصره ۱۸ تا دیماه سال جاری به استان ها ابلاغ گردید اظهار داشت: بهبود فضاهای کسب و کارهای کوچک با همین اقدامات صورت می گیرد و امیدوارم خروجی این قانون در سطح ملی و استانی تحولی را رقم بزند.
به گزارش جاوید شو به نقل از خبرگزاری ایرنا یکی از فعالان صنایع دستی کرمان که بعنوان آقای سیستانی ارائه شد هم اظهار داشت: اعتبارات تبصره ۱۸ به فعالان این حوزه اطلاع رسانی نشده وگرنه ۹ میلیارد تومان اعتباری نیست که بگوییم در استانی به پهناوری کرمان تقاضا ندارد.
حسین مهرابی سرپرست معاونت امور اقتصادی استاندار کرمان هم در این خصوص اظهار داشت: سال جاری منابع تسهیلات تبصره ۱۸ همه حوزه ها به غیر از صنایع دستی جذب شده و مجموع اعتبارات صنایع دستی حدود یک درصد از کل اعتبارات استان را شامل می شود.
ظرفیت قابل توجه کرمان در صنایع دستی
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی همینطور در ادامه اظهار داشت: بخشی از استان و شهرستان ها ظرفیت های قابل توجهی برای توسعه صنایع دستی دارند که بخشی از مشکلات آن در استان و مابقی در کشور رفع می شود.
وی تصریح کرد: استان در مورد صنایع دستی بحث و تصمیم گیری کند که خروجی آنرا در چارچوب برنامه هفتم توسعه به کار گیریم.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس افزود: گردشگری کرمان را باید به حوزه صنایع دستی مرتبط نماییم و ترکیب تمثال سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی با صنایع دستی که جریان فرهنگی مقاومت را در کرمان تعریف می کند، مورد توجه قرار گیرد چونکه این اقدام می تواند جریان اقتصادی و انقلابی به دنبال داشته باشد اما باید ابتدا کار علمی و تخصصی روی آن صورت گیرد.
پورابراهیمی خاطرنشان کرد: اقدام خوب انتخاب پنج شهر استان بعنوان شهرهای ملی صنایع دستی با پیگیری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی انجام شد که امیدوارم آثار این رویکرد را در اقتصاد استان ببینیم.
موزه فرش کرمان، مطالبه جدی
وی همینطور در ادامه با اشاره به اینکه موزه فرش استان کرمان یک مطالبه جدی است اظهار داشت: ساختار فعلی مجموعه فرش قدیم به علل مختلف همچون غفلت ما درحال تخریب است.
نماینده مردم کرمان و راور در خانه ملت ابرازداشت: این بنا حالا تملک شده، در اختیار بخش دولتی قرار دارد و طی نامه به وزیر صنعت، معدن و تجارت بخواهید که مالکیت آنرا به استان واگذار کند.
وی تصریح کرد: زمانی که می گوییم کرمان شهر فرش است زیبنده ما نیست که مرکز چندین قرن ما از بین برود.
کارگروهی برای صدور مجوزها در کرمان شکل گیرد
پورابراهیمی در انتها افزود: تسهیل صدور مجوزها و امضای طلایی در مجلس شورای اسلامی عنوان شد که از ۲ روز قبل ضمانت اجرایی یافت و برای حذف این امضاها محکم ایستادیم تا کار صورت گیرد بنابراین کارگروهی ویژه به منظور اجرایی شدن این قانون در استان و برای صدور مجوزها شکل گیرد.
به گزارش جاوید شو به نقل از خبرگزاری ایرنا دستور کار اصلی هفتادویکمین نشست شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی در استان کرمان بررسی راهکارهای توسعه صنایع دستی استان بود.
در این نشست مصوب شد موزه فرش کرمان راه اندازی و کاروانسرایی هم در بافت تاریخی شهر کرمان مرمت شود و برای فروش آثار و محصولات صنایع دستی دیار کریمان اختصاص پیدا کند.
همچنین در این جلسه تاکید شد که برای تکمیل پرونده های در ارتباط با ثبت ملی شهرهای دیگر استان کرمان بعنوان شهر ملی صنایع دستی تلاش و اقدامات لازم انجام گیرد.
پنجم اسفندماه سال جاری پنج شهر استان کرمان بعنوان شهرهای ملی صنایع دستی انتخاب شدند.
بنا به تصمیم کمیته انتخاب شهرها و روستاهای ملی صنایع دستی، شهربابک در رشته فیروزه، راور در رشته قالی، قلعه گنج بعنوان شهر ملی در حصیربافی و همینطور شهر کرمان هم به دلیل تنوع انواع صنایع دستی بعنوان شهر ملی صنایع دستی انتخاب شدند. شهر راین (شهرستان کرمان) هم به صورت مشروط و با فرصت ۶ ماهه برای تکمیل مستندات لازم در رشته چاقوسازی بعنوان شهر ملی صنایع دستی مشخص شد.
کرمان با هشت اثر ثبت جهانی بیشترین آمار آثار ثبت جهانی کشور را در میان استان ها به خود مختص کرده است. ارگ بم (بزرگترین سازه خشتی جهان)، روستای دست کَند میمند با چندهزار سال قدمت، باغ زیبای شازده یا شاهزاده ماهان با خصوصیت های منحصر به فرد باغ و معماری عمارت آن، دشت کویر لوت که قدیمی ترین درفش جهان از این کویر در منطقه شهداد به دست آمده و سه قنات «گوهرریز» جوپار در شهرستان کرمان، «اکبرآباد» و «قاسم آباد» در شهرستان بم و هم روستای دارستان سیرجان و این شهرستان بعنوان خاستگاه بافت گلیم شیرکی سیرجان از آثار ثبت جهانی استان کرمان به شمار می روند.


منبع:

1400/12/19
14:44:45
5.0 / 5
726
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو