با حضور وزرای فرهنگ ایران و لبنان؛

هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان افتتاح شد

هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان افتتاح شد

جاوید شو: هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان با هدف بسط گسترش و تعمیق مناسبات و مبادلات فرهنگی و هنری کشورها و همین طور معرفی و اشاعه جلوه های غنی تاریخ ایران زمین لحظاتی پیش با حضور وزرای فرهنگ ایران و لبنان در تالار رسالات بیروت افتتاح شد.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان با هدف معرفی و اشاعه جلوه های غنی ایران زمین به مناسبت تعمیق مناسبات، تعاملات و مبادلات فرهنگی و هنری همراه با معرفی فرهنگ و هنر تاریخی، ایرانی و اسلامی در سایر کشورها از طرف اداره کل همکاریهای فرهنگی و هنری و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار می گردد.
مدیرکل همکاریهای فرهنگی، هنری و امور ایرانیان خارج از کشور سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و سرپرست گروه فرهنگی و هنری در اینباره به خبرنگار فرهنگی ایرنا، اظهار داشت: در این رویداد فرهنگی و هنری، هیاتی متشکل از ارکستر سمفونیک تهران و هنرمندانی در دیگر رشته های هنری حضور خواهند داشت و دکتر محمد مهدی تسخیری معاون بین الملل دانشگاه ادیان جهت شرکت در نشست گفت و گوی ادیان و اعضای هیأت علمی دانشگاه فردوسی مشهد در نشست ادبی این هیأت را همراهی خواهند کرد.
محمد علی کیانی اظهار داشت: افتتاح رسمی این برنامه با عنوان روزهای فرهنگی فجر در بیروت همراه با اجرای ارکستر سمفونیک تهران و با حضور وزرای فرهنگ دو کشور ساعت ۱۷ و ۳۰ به وقت تهران و ۱۹ و ۳۰ به وقت بیروت در سالن رسالات بیروت لحظاتی قبل برگزار و همچنان این مراسم ادامه دارد.
وی خاطرنشان کرد: هیأت فرهنگی و هنری از جمهوری اسلامی ایران پنجشنبه گذشته بمنظور برگزاری هفته فرهنگی ج. ا. ایران در لبنان وارد بیروت شدند. دکتر محمد مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز روز شنبه هفته جاری در راس هیاتی فرهنگی و هنری وارد لبنان شد و مورد استقبال رسمی همتای لبنانی خودش قرار گرفت.
کیانی اظهار داشت: جامعه لبنان جامعه مدرن، تحصیلکرده است. تعداد قابل توجهی از ایرانیان مقیم در لبنان حضور دارند و این خود نشان از ارتباط بسیار موثر فرهنگی دو کشور است تاریخچه روابط فرهنگی بین دو کشور قدمتی طولانی دارد و روابط فرهنگی بین دو کشور از نظر ساختاری و محتوایی از سطح بسیار خوبی برخوردار می باشد.
وی تصریح کرد: امضای موافقتنامه فرهنگی بین دو کشور در بیست و پنج مهرماه ۱۳۳۵منعقد و کماکان معتبر است و موضوع اجرائی کردن مفاد تفاهمنامه از اولویت های فرهنگی دو کشور است که در این روزهای فرهنگی با مسئولین این کشور پیگیری خواهد شد.
مدیرکل همکاریهای فرهنگی و هنری اظهار داشت: برگزاری هفته های فرهنگی بالاترین سطح روابط فرهنگی خیلی خوب دو کشور است که در عالی ترین سطح و مقام فرهنگی به میزبانی کشور درخواست کننده حضور و برگزار می شود.
وی اضافه کرد: در این هفته های فرهنگی، نشست ها و گفتگوی ادیان و گفتگوهای فرهنگی و هنری، گفتگوهای علمی و دانشگاهی در کنار گفتگو در زمینه ارتباطات فرهنگی بین المللی زنان و گفتگوی های ادبی و شعری با همتایان و هم صنف های خودشان برگزار می گردد.
برگزاری کارگاه های آموزشی فرهنگی و هنری و دوره های دانش افزایی و توانمند سازی زنان و مشاغل خانگی هنری از دیگر برنامه های این سفر است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اولین روز سفر به لبنان با حضور در روضه الشهیدین بیروت ضمن قرائت فاتحه، نثار شاخ گل و ادای احترام به شهدا، با شماری از مادران شهید دیدار و گفت و گو کرد.
اسماعیلی همین طور با حضور در شبکه تلویزیونی المنار، اظهار داشت: این شبکه تلویزیونی در جنگ روایت ها موفق بوده و بعنوان یکی از قوی ترین سنگرهای رسانه ای برای پیشگیری از تحریف واقعیت ها شناخته شده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همین طور در ضمن اقامت خود در لبنان در یادداشتی در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت: سفر به کشور لبنان به دعوت برادر محمد المرتضی وزیر فرهنگ لبنان، گامی در راه کوشش برای تقویت روابط فرهنگی و پیوند اهداف و مسائل است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: ما مراسم و آیین ها هفته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران را در لبنان که کشور فرهنگ، مقاومت و عزت است، گرامی می داریم.
عضو کابینه دولت مردمی همین طور در دیدار با نمایندگان تشکل های فرهنگی فعال در لبنان اظهار داشت: برنامه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت سیزدهم، گسترش فعالیتهای فرهنگی در سطح منطقه خواهد بود و برگزاری هفته فرهنگی جمهوری اسلامی در لبنان، شروع این اقدامات است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور در منزل رباب صدر، دختر امام موسی صدر و وفا مغنیه همسر شهید عماد مغنیه و مادر شهید جهاد مغنیه از شهدای جبهه مقاومت، از مقام شامخ این مجاهدان جهان اسلام تجلیل نمود.
محمد خزاعی رییس سازمان سینمای، سیدمحمود اسلامی معاون توسعه مدیریت و منابع وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، مهدی افضلی مدیر عامل بنیاد رودکی و محمدحسین هادیان مدیر کل حراست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دکتر اسماعیلی را در این سفر همراهی می کنند.


منبع:

1400/12/09
23:17:28
5.0 / 5
271
تگهای خبر: برنامه , سفر , شركت , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو