بیماری قارچی، همراه بدشگون کووید 19

بیماری قارچی، همراه بدشگون کووید 19

جاوید شو: این روزها در سطح جهانی و در کنار ابتلای افراد مختلف به بیماری کووید 19، نوعی بیماری قارچی نیز شیوع پیدا کرده که برخی آنرا به اشتباه قارچ سیاه می خوانند. پژوهشگران کشورمان این بیماری و سازوکار مبتلاشدن به آن و همین طور نحوه پیش گیری از آنرا زیر ذره بین پژوهشی خود برده اند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، پاندمی کووید ۱۹ تا به امروز منجر به ابتلای بیش از ۲۳۰ میلیون مورد تأییدشده و مرگ حدود ۵ میلیون نفر در سراسر دنیا شده است. بااینکه در بیشتر موارد، بیماران از نوع خفیف تا متوسط این بیماری تنفسی رنج می برند و بدون مصرف داروهای خاص بهبود پیدا می کنند، ولی افراد مسن و افرادی که دارای بیماریهای زمینه ای هستند، به شکل شدید کووید ۱۹ مبتلا می شوند. از طرفی جهش های جدید ویروس، موجب مسری تر و کشنده تر شدن بیماری و درنتیجه بروز پیک های مختلفی شده که تا حدودی سبب ایجاد وحشت در خیلی از کشورها ازجمله ایران شده است.

دراین بین بگفته پژوهشگران یکی از معضلات بیماران مبتلابه کووید ۱۹ ابتلای هم زمان به سایر عفونت های میکروبی نظیر عفونت های قارچی است که بطور جدی تهدیدکننده زندگی این افراد است. مطالعات نشان داده اند که میزان بروز عفونت های قارچی به ویژه بیماری آسپرژیلوزیس ریوی تهاجمی در بیماران مبتلابه کووید ۱۹ تنها در اروپا و کشورهایی نظیر بلژیک، هلند و فرانسه در بعضی زمان ها تا چیزی حدود ۲۰ درصد نیز رسیده است. اما یکی از مهم ترین این بیماریها به نام موکور مایکوزیس توسط قارچ هایی فرصت طلب به وجود می آید و به اشتباه به بیماری قارچ سیاه نیز معروف شده و موارد مختلفی از آن در ایران و جهان گزارش شده است.

پژوهشگران کشورمان جهت بررسی بیشتر این بیماری در قالب یک تیم ۶ نفره مبادرت به انجام یک پژوهش مروری کرده اند که در آن مروری بر رویکرد های تشخیصی و درمانی قارچ بیماری زای فوق انجام شده است.

در این تحقیق، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی مازندران، مروری پژوهشی را بر آخرین مطالعات دنیا و ایران درباب بروز بیماری موکور مایکوزیس در بیماران کووید ۱۹ انجام داده اند تا به شناخت بیشتری از این بیماری و عوامل مستعدکننده آن برسند.

طبق یافته های این پژوهش، موکور مایکوزیس، یک عفونت قارچی فرصت طلب، نادر و تهاجمی است که توسط خانواده ای از قارچ ها به نام مورال ها ایجاد می شود. ریزوپوس، لیختمیا و موکور از مهم ترین جنس های این قارچ ها هستند که در این میان، ریزوپوس از بقیه شایع تر و بااهمیت تر است.

بگفته محمدتقی هدایتی، استاد و محقق مرکز تحقیقات قارچ های تهاجمی پژوهشکده بیماریهای واگیر دانشگاه علوم پزشکی مازندران و همکارانش، «بیماری فوق به اشکال مختلف ریوی، جلدی و گوارشی ظاهر می شود و مرگ ومیر ناشی از آن بسته به ناحیه درگیر و شرایط زمینه ای بین ۴۰ تا ۸۰ درصد است».

بر طبق این پژوهش، به طورکلی شیوع جهانی موکور مایکوزیس در مناطق مختلف، متغیر است. اما در کشوری نظیر هندوستان بیشتر دیده می شود.

هدایتی و همکارانش می گویند: «به طورکلی بیماران مبتلابه کووید ۱۹ دارای بیماریهای زمینه ای، بیماران دیابتیک و یا بیماران تحت درمان با داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی در معرض مبتلاشدن به موکورمایکوزیس هستند و ازآنجایی که این بیماری قارچی، پیش آگهی ضعیفی را نشان میدهد و تشخیص و درمان زودهنگامی را می طلبد، استراتژی های غربالگری و تشخیص سریع می تواند خطر مبتلاشدن به آنرا در بیماران کووید ۱۹ کاهش دهد».

آنها اعتقاد دارند، «تحقیقات آینده برای ایجاد الگوریتم های قابل اعتماد و استانداردسازی روش های تشخیصی برای تشخیص سریع و افتراقی موکور مایکوزیس در بیماران کووید ۱۹ خصوصاً در افرادی که تحت درمان با سرکوب کننده های سیستم ایمنی قرار دارند و همین طور بیماران مبتلابه بیماریهای زمینه ای، بیماران بستری در آی سی یو و کسانی که تحت تهویه مکانیکی تهاجمی قرار گرفته اند، امری ضروری است».

آنها اشاره کرده اند که در نهایت، این اقدامات نیاز به همکاری پزشکان و متخصصین قارچ شناسی پزشکی دارد تا بتوان به کاهش میزان مبتلاشدن و همین طور مرگ ومیر در این دسته از بیماران کمک کرد.

این یافته ها در ماهنامه علمی پژوهشی «مجله دانشگاه علوم پزشکی مازندران» انتشار یافته اند.
منبع:

1400/12/05
12:48:46
5.0 / 5
339
تگهای خبر: سیستم , متخصص
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو