ضرغامی:

دوگانه ایرانی و اسلامی نداریم

دوگانه ایرانی و اسلامی نداریم

به گزارش جاوید شو وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: دوگانه ایرانی و اسلامی نداریم، پیش از اسلام و پس از اسلام فرقی ندارد. این دوره ها یک رشته تمدنی است.


به گزارش جاوید شو به نقل از خبرگزاری ایرنا از اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سید عزت الله ضرغامی روز سه شنبه -سوم اسفندماه - در همایش به استقبال نوروز اظهار داشت: بعضی از تقسیم بندی های ملی و جهانی که انجام شده است، به علت اختصاص سهمیه یونسکو برای ثبت آثار تاریخی کشورها است. از نظر ما خیلی از پایگاه های ملی کشور چیزی کمتر از پایگاه های جهانی ندارند. خیلی از پایگاه هایی که مدیریت می کنید ارزش ثبت جهانی دارند، همه جزء حوزه تمدنی ما است و ما وظیفه معرفی آنها را به جهانیان داریم.
حضور مردم در یک اثر تاریخی بهترین فرصت برای عرضه حرف ها
ضرغامی عنوان کرد: ما همه حرف های حساب را می توانیم هنگام بازدید مخاطب از یک اثر تاریخی بیان نماییم. اگر درست برنامه ریزی کرده باشیم همه حرف های خوب درباره ملت را میتوان به بازدیدکننده این آثار تاریخی بیان کرد.
وی اضافه کرد: ما دوگانه ایرانی و اسلامی نداریم. پیش از اسلام و پس از اسلام فرقی ندارد. این ها یک رشته تمدنی است، وقتی مردم برای بازدید می آیند فرصت خوبی دارید و در درجه اول وظیفه ملی و در درجه دوم وظیفه دینی و انقلابی شما ایجاب می کند تا حرف های خویش را به مردم بگویید.
ضرغامی با اشاره به اینکه میراث ناملموس ارزش بیشتری دارد، اظهار داشت: میراث فرهنگی ملموس یک زمینه است، آنچه اهمیت دارد میراث ناملموس است. بعنوان مثال همین جمله «گفتار نیک، پندار نیک و کردار نیک» بسیار مهم می باشد و تفسیر آیاتی از قرآن کریم هم مبین همین حرف است. باید زیر میز قطب بندی بزنیم.
ضرغامی اظهار داشت: آرامگاه حافظ فقط جایی نیست که افراد بروند و فاتحه بخوانند یا عروس و داماد در آنجا حضور پیدا کنند، بلکه آرامگاه حافظ جایی است که میتوان حرف های مهمی زد و از استادان برجسته دعوت کرد که در این مکان حضور یابند و به آنها بگوییم که می خواهیم در اینجا حق حافظ ادا شود. اگر بتوانیم به افرادی که در این اماکن حضور می یابند، حرف های خوب بزنیم، آنها تبدیل به سفیر ما خواهند شد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به راهنمایان گردشگری اشاره نمود و اضافه کرد: این افراد نقش مهمی دارند، من این کار را بسیار دوست دارم و حتی اگر در این جایگاه نباشم دوست داشتم در بناهای تاریخی بعنوان یک راهنما حضور داشتم و به روایت تاریخ می پرداختم.
ضرغامی اظهار داشت: پس از انقلاب ادبیات خیلی از بخش های فرهنگی تاریخی که در ارتباط با ایران بود، عوض کردیم و جایگزین خوبی برای آن پیدا نکردیم. به صورتی که با این ادبیات نه مکتب اسلامی را جا انداختیم و نه ادبیاتی که در فرهنگ ایرانی بود، معرفی کردیم.
«ایرانیان در طول تاریخ عفت، حجاب و وقار داشتند که دیگران آنرا نداشتند و این مورد در آثار باستانی ما به خوبی مشهود است. هر چه در فرهنگ ایران است، باید درست تبیین نماییم. ما باید در پایگاه ها در اینباره برنامه داشته باشیم و به راهنماها اجازه دهیم که با لهجه و گفتار خود آثار را معرفی کنند»
گردشگری تاریخی ستون خیمه گردشگری است
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: در روزهای نوروز آثار تاریخی با بازدیدکنندگان زیادی روبه رو است. همه نوع گردشگری در روزهای نوروز مهم می باشد، اما حوزه گردشگری فرهنگی تاریخی ستون خیمه گردشگری می باشد. قوام وزارت خانه به میراث فرهنگی است پس باید حق آنرا ادا نماییم.
باید خدمات شایسته عرضه دهیم
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار داشت: خدماتی که عرضه می دهیم باید حق آنرا ادا نماییم. خدماتی که عرضه می دهیم باید شایسته باشد؛ همچون سرویسهای بهداشتی باید آماده باشد، عرضه خدمات مناسب مانند دسترسی و هرچیزی که یک خانواده در هنگام بازدید از یک مقصد گردشگری و اثر تاریخی نیاز دارد، باید فراهم گردد.
ضرغامی اضافه کرد: به همه چیز باید توجه گردد. حتی بعنوان مثال فردی که بلیت می فروشد، باید به خوبی به شرایط آگاه باشد. باید خوش اخلاق و خوش برخورد باشد. پیشنهاد من این است که در ارزش یابی افراد حتی مبحث خوش اخلاقی و مردم داری مورد توجه قرار گیرد. در روزهای نوروز برخی از نیروها را مامور می کنم تا سرزده به اماکن تاریخی و به موزه ها بروند و رفتار کارکنان با مردم در روزهای نوروز را رصد کنند.
تابلوهای راهنمای موزه ها مهم است
ضرغامی اضافه کرد: تابلوهای راهنما در مراکز تاریخی ما اصلا خوب نیست، وقتی فردی وارد محوطه ها می شود، اگر راهنما نبود، باید بتواند خودش بازدید کند و اطلاعات لازم را بدست بیاورد. متاسفانه تابلوهای راهنما در محوطه های تاریخی و در کنار نمادهای تاریخی اطلاعات درستی در اختیار بازدیدکننده قرار نمی دهد. در تابلوهای راهنما مشکل داریم، متن معرفی آثار باید درشت باشد و اطلاعاتی که مورد نیاز مخاطب است روی آن نوشته شود.
هر شهری قرمز است محدودیت های کرونایی اجرا شود / برای سونامی گردشگری نوروز آماده باشید
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خاطرنشان کرد: هفته قبل برنامه های وزارت خانه در روزهای نوروز را به آقای رئیسی عرضه کردم و ایشان تشکر کردند. رئیس جمهوری تذکر دادند که برای اجرا برنامه ها با وزیر بهداشت همکاری نماییم. آقای عین الهی برای صدور ویزاها بیشترین همکاری را با وزارت خانه داشتند. به اوج گیری کرونا نزدیک می شویم، شاید احتیاج به گرفتن تصمیمات ویژه باشد، اگر مناطقی قرمز اعلام گردید محدودیت هایی را برپایه قانون اجرا می نماییم.
«اگر شرایط مهیا بود باید برای سونامی گردشگری در روزهای نوروز آماده باشیم و برای پیک جمعیت و مخاطب برنامه ریزی کنیم»
ضرغامی در این همایش خطاب به همه مدیران کل، معاونان میراث فرهنگی و مدیران پایگاه های ملی و جهانی اظهار داشت: به خوبی می دانم که همه شما تلاش خوبی دارید، البته خداوند متعال بهترین کسی است که شما را می بیند و حتما اجر خواهید داشت. در جلسات مختلف دیگری حتما با شما و سایر همکاران درباره نوروز و آثار فرهنگی تاریخی و مقاصد گردشگری صحبت خواهم کرد. امیدوارم این وزارت خانه با زحمت هایی که می کشید در انتها کارنامه خوبی داشته باشد.
همایش به استقبال نوروز روز سه شنبه با حضور با حضور مدیران کل، معاونان میراث فرهنگی ادرات کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سراسر کشور، مدیران پایگاه های ثبت جهانی و ملی، موزه ها و فرماندهان یگان حفاظت میراث فرهنگی در سالن آمفی تئاتر وزارت خانه برگزار شد، و مدیران ستادی و استانی درباره اهمیت توجه به میراث فرهنگی بخصوص در روزهای نوروز سخن گفتند.


منبع:

1400/12/03
20:56:34
5.0 / 5
493
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو