ابلاغ مراتب ثبت ملی 10 محوطه تاریخی به استاندار گلستان

ابلاغ مراتب ثبت ملی 10 محوطه تاریخی به استاندار گلستان

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی طی نامه های جداگانه به استاندار گلستان مراتب ثبت ملی ۱۰ اثر فرهنگی تاریخی در لیست آثار ملی را ابلاغ نمود.


به گزارش جاوید شو به نقل از خبرگزاری ایرنا از روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در یکی از نامه های سید عزت الله ضرغامی خطاب به علی محمد زنگانه استاندار گلستان آمده است: در اجرای بند (ج) ماده واحده قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۴ مجلس شورای اسلامی و بند ششم ماده سوم قانون اساسنامه سازمان میراث فرهنگی کشور مصوب ۱۳۶۷ مجلس شورای اسلامی در خصوص ثبت آثار پرارزش منقول و غیرمنقول فرهنگی تاریخی کشور در لیست آثار ملی و لیست های ذی ربط، مراتب ثبت اثر فرهنگی تاریخی یلمه خندان ۲ واقع در استان گلستان، شهرستان آق قلا که بعد از طی تشریفات قانونی لازم به شماره ۳۳۵۳۷ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است، ابلاغ می شود.
اثر مذکور تحت حفاظت و نظارت این وزارت است و هر گونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت آن شود برابر مواد ۵۵۸ لغایت ۵۶۹ از کتاب پنجم قانون مجازات های اسلامی، تعزیرات و مجازات های بازدارنده، جرم به حساب می آید و مرتکب مشمول مجازات های قانونی خواهد شد و مرمت و بازسازی اثر صرفاً با تأیید و نظارت این وزارت ممکن خواهد بود.
همچنین ضرغامی در ۹ نامه مشابه دیگر به استاندار گلستان مراتب ثبت ملی ۹ اثر فرهنگی تاریخی به شرح زیر را ابلاغ کرده است:
یلمه خندان ۱ واقع در شهرستان آق قلا به شماره ۳۳۵۳۸،
تپه نومل واقع در شهرستان گرگان به شماره ۳۳۵۳۹،
تپه خیرات واقع در شهرستان گرگان به شماره ۳۳۵۴۰،
تپه خرسی کشی واقع در شهرستان کردکوی به شماره ۳۳۵۴۱،
تپه جلایی واقع در شهرستان گرگان به شماره ۳۳۵۴۲،
تپه قزلی ۱ واقع در شهرستان آق قلا به شماره ۳۳۵۴۳،
تپه کلو واقع در شهرستان گرگان به شماره ۳۳۵۴۴،
تپه قبرستان نصرآباد گرگان واقع در شهرستان گرگان به شماره ۳۳۵۴۵،
تپه سرگرد واقع در شهرستان گرگان به شماره ۳۳۵۵۶
به گزارش جاوید شو به نقل از خبرگزاری ایرنا، طبق آئین نامه و دستورالعمل های مصوب، شورای ملی ثبت آثار، بررسی و تصویب شرایط و ارزش ثبت آثار در چهار حوزه آثار غیرمنقول (اماکن تاریخی فرهنگی)، آثار منقول (اموال فرهنگی و اشیا تاریخی)، آثار طبیعی (مناظر بدیع جغرافیایی، محوطه های طبیعی- تاریخی، پدیده ها و نمونه های پرارزش گیاهی، جانوری و زیستگاه ها) و آثار ناملموس (رویدادها، مراسم و آیین های معنوی و فرهنگی، آواها و مهارت ها و شیوه های پخت غذاهای سنتی و... ) در لیست ملی را در بر می گیرد.
وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رئیس شورا، معاون میراث فرهنگی نایب رئیس و مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی وطبیعی بعنوان دبیر شورا هستند که جلسات آن به صورت دوره ای و بر مبنای پرونده های موضوعی با حضور اشخاص حقوقی ثابت، اشخاص حقیقی و برخی از صاحب نظران و نمایندگان دستگاه ها و سازمان های در رابطه با هر پرونده به صورت متغیر تشکیل می شود.


منبع:

1400/12/01
23:31:07
5.0 / 5
330
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو