آیت الله مكارم شیرازی:

کارهای مهمی در حوزه های علمیه شروع شده است

کارهای مهمی در حوزه های علمیه شروع شده است

به گزارش جاوید شو قم ـ ایرنا ـ آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید، با اشاره به اینکه اقبال فراوان به فقه و اصول در حوزه های علمیه سر منشا صحیحی دارد و به آن جهت است که این علوم پایه احکام شرعی می باشند؛ اظهار داشت: کارهای مهمی در حوزه شروع شده است.


به گزارش جمعه شب از مرکز خبر حوزه، وی در دیدار آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه و مدیر دفتر فقه معاصر اضافه کرد: کارهای مهمی در حوزه شروع شده است، بخصوص کارهایی که در حوزه فقه و اصول انجام شده است که اهمیت دارند و گام در جای مهمی گذاشته اید.
وی در ادامه با تاکید بر اولویت دادن به مسایل اهم جامعه و نظام اشاره کرد: مبحث شناسی مسایل جدید باید با دقت صورت گیرد که در زمان ما کار آسانی نیست.
آیت الله مکارم شیرازی به ذکر نمونه هایی از این مسایل پرداخت و بیان کرد: مبحث پول و سرچشمه پیدایش و تولید آن امروزه و باتوجه به پیچیده شدن این مسایل در نظام جدید اقتصاد دنیا باید با دقت مورد بررسی واقع شود، همینطور مبحث رمزارزها که آیا پول هستند یا کالا یا بحث شرکت ها در انواع مختلف آنها و نوع سرمایه گذاری روی آنان باید مبحث شناسی دقیق شود.
این مرجع تقلید افزود: همینطور پایه های اصولی احکام این موضوعات هم باید روشن شود، مساله دین و قرض و کراهت قرض گرفتن که در کلام مرحوم امام(ره) هم آمده است یکی از این مسایل است که مردم به این موضوعات مبتلا هستند و نمی توانیم نسبت به این مسایل بی تفاوت یا کم تفاوت باشیم و باید این ها را بطور جدی دنبال نماییم.
آیت الله مکارم شیرازی بعد از گزارش مدیر دفتر فقه معاصر اظهار داشت: خوشحال هستیم که تا این جا آمده اید و ادامه این مسیر خوشحال کننده است.
وی اشاره کرد: علاوه بر آثار تفصیلی تحقیقات ارائه شده، چکیده و نتایج کار علمی اساتید در مبحث رمزارزها و تمامی آثار تولیدی هم ارسال شود تا در وقت محدود این نتایج مطالعه شود.

دفتر فقه معاصر یک موج علمی را در حوزه به وجود آورده است که ادامه دار خواهد بود
مدیر حوزه های علمیه هم در این دیدار، با تقدیر از حمایت های بی دریغ آیت الله مکارم شیرازی از مدیریت حوزه و برنامه های در دست اقدام، ضمن تقدیم آثار علمی انتشار یافته توسط دفتر فقه معاصر به معرفی اقدامات این دفتر پرداخت.
آیت الله علیرضا اعرافی اضافه کرد: هیچ کار مهمی را آغاز نمی کنم، مگر آنکه برنامه پنج ساله آن دقیق معلوم باشد، دفتر فقه معاصر هم جزو مجموعه هایی است که با برنامه پنج ساله مشخص کارهای خویش را ادامه می دهد، یکی از آن اقدام ها دروس خارج فقه معاصر است.
وی اضافه کرد: تاکید ما بر این است که این کار در قلب حوزه باشد و بر منهج اصیل حوزوی و به دور از هر نوع روشنفکری و مبتنی بر دروس آزاد حوزوی حرکت نماید، در مبحث شناسی هم تاکید این مجموعه بر این است که با بهره گیری از استادان حوزوی و دانشگاهی آخرین نظریات در موضوعات مربوط را شناسایی و با کمک استادان و شاگردان ایشان به تحلیل فقهی آن می پردازند که حاصل آن سال جاری ۹ جلد کتاب های اجتهادی فقه معاصر است و در سال آینده هم به همین تعداد کتب جدید منتشر خواهد شد.
مدیر حوزه های علمیه با اشاره به کتاب الفائق و شرح آنکه بر مبنای یک کار گروهی و با همکاری استادان شناخته شده دروس خارج تالیف گشته است؛ اشاره کرد: این کتاب بعنوان مکمل کفایه یک موج علمی در حوزه ایجاد کرد و کتاب های دیگری هم در آینده نزدیک بعنوان مکمل مکاسب در مطالبی همچون شخص حقوقی به نظام آموزشی حوزه افزوده خواهد شد.
آیت الله اعرافی، یکی از کارهای دیگر دفتر فقه معاصر در سال های آتی را شناسایی و چاپ کتاب هایی دانست که در ۱۰۰ سال اخیر در نجف و قم در مبحث های معاصر به تالیف درآمده است.
اعرافی در ادامه به تشریح فعالیت دبیرخانه پشتیبانی از پژوهش های مورد نیاز جامعه و نظام که در معاونت پژوهش حوزه شکل گرفته پرداخت و با بیان این نکته که با نهادهای مختلف حاکمیتی تماس گرفتیم و مسایل و نیازهای اصلی ایشان را جمع آوری کردیم و بیشتر از ۲۰ کمیته علمی با اشراف حجت الاسلام والمسلمین مقیمی حاجی معاون پژوهش تشکیل دادیم، اظهار داشت: امروز هر طلبه عادی و هر استاد یا مرکز علمی حوزوی که پژوهشی راهبردی و کاربردی مطابق محورهای اعلام شده برای حل مسایل نظام و جامعه اسلامی داشته باشد از مرحله تحقیق تا چاپ اثر مورد حمایت قرار خواهد گرفت و در چند ماهی که از آغاز این طرح می گذرد بیشتر از ۱۰۰ طرح شروع شده است که تا سال آینده خروجی های آن منتشر خواهد شد.
در ادامه این دیدار هم مدیر دفتر فقه معاصر حوزه های علمیه با ارائه گزارشی از کارهای انجام شده توسط آن دفتر به برگزاری دروس تمهیدی فقه معاصر اشاره و بیان کرد: با آنکه این دروس در نیم سال دوم شروع شدند، ولی ۷۲ استاد و بیشتر از یک هزار طلبه در این دروس شرکت کرده اند که پیشبینی می شود، این عدد در سال آینده به دو برابر افزایش یابد.
حجت الاسلام و المسلمین اثناعشری اضافه کرد: اکنون هم حدود چهار هزار و ۸۰۰ تن از طلاب در دروس خارج فقه معاصر و دو هزار و ۵۰۰ تن در دروس الفائق با حضور بیشتر از ۲۰۰ نفر از استادان مشغول به تحصیل می باشند که نشان میدهد حدود ۴۵ درصد از طلاب پایه های مربوطه به نحوی به بررسی مسایل معاصر پرداخته اند که نشان از اقدامی بزرگ در حوزه های علمیه دارد و به لطف خدای متعال ادامه دار خواهد بود.
وی گفت: زیبایی این کار آن است که معمولاً طلاب و استادان در سطوح عالی و درس خارج در کنار تدریس و تحصیل در کتاب ها و ابواب سنتی حوزه این دروس جدید را هم پیگیری می کنند و بنابراین هم سنت ها و قواعد رایج اجتهادی را می آموزند و هم در مسایل جدید مسیر اجتهاد را خواهند پیمود.
مدیر دفتر فقه معاصر افزود: بیشترین استقبال در بین کتب تمهیدی فقه معاصر در این دوره از دو کتاب «ربا و بانکداری اسلامی» و «بررسی طرق فرار از ربا» آیت الله العظمی مکارم، «حاکمیت در اسلام» مرحوم آیت الله خلخالی(ره)، «اقتصادنا» شهید صدر(ره)، «فقه الولایه و الحکومه» آیت الله العظمی مظاهری و «فقه رمزارزها» آیت الله سید محمد رضا مدرسی بوده است.
وی در تایید و تاکید بر فرمایش های این مرجع تقلید در گزارشی اظهار داشت: برای مبحث شناسی تیم سازی مفصل حوزوی دانشگاهی از گرایش های علمی متعدد انجام شده است و توجه جدی به تحقیقات میان رشته ای و جنبه های مختلف موضوعی همچون پول می شود و نظرات گروههای تفنینی هم مورد توجه واقع گشته و وقت طولانی در مبحث شناسی سپری می شود که گاها بیشتر از یک سال به طول می انجامد.


منبع:

1400/11/29
22:50:08
5.0 / 5
299
تگهای خبر: برنامه , زیبایی , شركت , كتاب
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو