واکنش ستاد جشنواره فجر به یک حاشیه سازی

واکنش ستاد جشنواره فجر به یک حاشیه سازی

ستاد جشنواره چهلم فجر در واکنش به انتشار ویدیویی برای تخریب چهره چهلمین جشنواره فیلم فجر، اعلام نمود: جشنواره سال جاری با ایجاد تغییرات گسترده و ریل گذاری در جهت گفتمان انقلاب کوشیده است مانع از هنجارشکنی ها و رفتارهای متجاهرانه شود و فضایی مطلوب از یک جشنواره انقلابی را فراهم آورد.


به گزارش جاوید شو به نقل از خبرگزاری ایرنا، ستاد جشنواره چهلم فجر در اطلاعیه ای اعلام نمود اخیرا ویدیویی درحال بازنشر و وایرال شدن در شبکه های مختلف اجتماعی و رسانه های مجازی است که نشان داده است عده ای درصدد تخریب چهره چهلمین جشنواره فیلم فجر هستند.
در حالی که به گواه مستندات و به اذعان خیلی از کارشناسان و اصحاب فرهنگ و سینما، جشنواره سال جاری با ایجاد تغییرات گسترده و ریل گذاری در جهت گفتمان انقلاب کوشیده است مانع از هنجارشکنی ها و رفتارهای متجاهرانه شود و فضایی مطلوب از یک جشنواره انقلابی را فراهم آورد.
جشنواره فجر در گام چهلم قدم های محکم و جهش های ملموسی را در حوزه گفتمان سازی، ایجاد هویت بصری انقلابی و طراحی تشریفات مبتنی بر شعائر، هنجارهای اجتماعی و نگاه عدالت محور فرهنگی برداشته است باآنکه همچنان، بر این باوریم که دستیابی به جایگاه مطلوب تر و ایده آل در کوتاه مدت ممکن نیست و ایجاد تحولات عمیق تر و بنیان گذاری گزاره های جدید مستلزم زمانی بیش تری است.
ویدیوی انتشار یافته به ظاهر، می خواهد مجموعه ای از تصاویر به هم پیوسته عکس هنرپیشه ها را در فضای جشنواره فجر سال جاری نشان دهد در حالیکه خیلی از این تصاویر هیچگونه ارتباطی به جشنواره فیلم فجر سال جاری ندارند و از جاهای دیگر به تصاویر و لوگوی فجر الصاق شده اند و راوی و گوینده می کوشد از راه گفتار روی متن تصاویر بین تصاویر پیوستگی ایجاد نماید.
در بخش دیگری از این فایل تصویری برش از ویدیوی سخنان نویسنده یکی از فیلمهای سینمایی حاضر در نشست خبری جشنواره است که قطعا، نوعی اظهارنظر شخصی است و ارتباطی به سازمان جشنواره ندارد.
اظهارات این نویسنده و سخنان هنجارشکنانه وی که البته با تکذیب و عذرخواهی وی هم همراه شده است ربطی به رویکرد و نگاه سازمان جشنواره فجر ندارد و این گونه اظهارات مغایر با شرع مقدس از جانب ستاد جشنواره به شدت تقبیح و محکوم می شود.
ستاد چهلمین جشنواره فیلم فجر از اساس این گونه اظهارنظرهای مبتنی بر اباحه گری را محکوم می داند و اعتقاد دارد سینمای ایران باید پاک و مطهر از هر حرکت، سخن و رفتار غیر شرعی باشد.
در این اطلاعیه آمده است: آنچه در سالهای اخیر به سینمای ایران خسران وارد کرده همین نگاه هنجارشکنانه و ضد اخلاقی است که متأسفانه خانواده ها را از سالن های سینِما دور کرده است و این نگاه هنجارشکن با کمال تاسف، در روح و درونمایه بعضی از آثار سینمایی هم رخنه کرده است.
جشنواره فجر ضمن محکوم کردن چنین نگرش های ساده لوحانه و مغایر با فرهنگ، اخلاق و هنجارهای اجتماعی و اسلامی بر این باور است که سینمای ایران در سایه سار اخلاق و در پرتو رفتارهای دینی و هنجارهای اجتماعی به رشد و اعتلای خواهد رسید.
همچنین، ستاد جشنواره فجر، هر گونه پیگیری و تعقیب حقوقی و قضایی سازندگان و تهیه کنندگان این فیلم را که به قصد تخطئه جشنواره و جریحه دار ساختن اذهان خانواده های مذهبی ساخته شده است، برای صیانت از جایگاه و شان واقعی این رویداد سینمایی و در جهت دفاع از شرافت و نجابت قاطبه هنرمندان و سینماگران کشور حق مسلم خود می داند.


1400/11/28
11:22:07
5.0 / 5
335
تگهای خبر: جشنواره , فرهنگ , هنر , هنرمند
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو