پژوهشگران بررسی كردند

تاثیر پمادی حاوی عصاره های گیاهی در کاستن علائم اگزما

تاثیر پمادی حاوی عصاره های گیاهی در کاستن علائم اگزما

پژوهشگران در یک مطالعه تاثیر پماد حاوی عصاره های گیاهی شاهتره و خار مریم را در کاهش شدت و علایم نوعی اگزما بررسی کردند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، اختلال پوستی «درماتیت آتوپیک» نوعی اگزما است که علائمی مانند خارش شدید دارد و عوامل ژنتیکی و محیطی در ایجاد آن نقش دارد.
تا کنون هیچ درمان قطعی برای درمان این اگزما وجود نداشته است و بیشتر گزینه های درمانی موجود مانند مرطوب کننده ها، بر پایه کاستن علائم هستند. همین طور در بیمارانی که از اگزمای مزمن رنج می برند، استفاده طولانی مدت از داروهای کورتیکواستروئید ممکنست موجب ایجاد عوارض جانبی شود.
گیاه خار مریم دارای خاصیت های درمانی مانند خواص ضد حساسیت، ضد سرطان و ضد التهاب است. همین طور گیاه شاهتره نیز از قدرت آنتی اکسیدانی بالایی برخوردار می باشد و تاثیرات تعدیل کننده بر سیستم ایمنی بدن دارد.
باتوجه به خواص این دو گیاه، پژوهشگران با انجام یک مطالعه تاثیر یک کرم گیاهی حاوی شاهتره و خار مریم را در کاهش شدت و عوارض بیماری اگزما بررسی کردند.
برای انجام این تحقیق، ۴۰ بیمار مبتلا به اگزمای خفیف تا متوسط بطور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. یک گروه کرم حاوی شاهتره و خارمریم و یک گروه نیز پماد مومتازون ۰.۱ درصد که بطور معمول برای اگزما تجویز می شود را دریافت نمودند. دوره درمان به مدت دو هفته بود و بیماران قبل و دو هفته پس از شروع درمان، بررسی شدند.
این مطالعه نشان داد که ترکیب عصاره شاهتره و خار مریم می تواند شدت و علایم بیماری درماتیت آتوپیک را بهبود بخشد و ممکنست درمان جدیدی در کاستن علائم اگزما و مشکلات آن باشد.
پژوهشگران این مطالعه می گویند که برای معرفی یک محصول حاوی این عصاره های گیاهی به بازار دارویی بعنوان یک داروی مناسب و جدید برای درمان اگزما، مطالعات بیشتری مورد نیاز است.
این پژوهشگران سفارش می کنند که مطالعات بیشتری برای اثبات اثربخشی این کرم، بر روی تعداد بیماران بیشتری صورت گیرد.
در انجام این تحقیق، فریبا ایرجی و محیا عابدینی؛ پژوهشگران مرکز تحقیقات بیماریهای پوست و لیشمانیوز دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، بهزاد شریف مخمل زاده، علی آقایی و امیر سیاهپوش؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با یکدیگر مشارکت داشتند.
یافته های این تحقیق دی ماه امسال، بصورت مقاله علمی با عنوان «تاثیر کرم گیاهی حاوی شاهتره و خار مریم در درمان اگزما: یک کارآزمایی بالینی تصادفی کنترل شده دوسوکور» در نشریه مجله گیاه پزشکی ابن سینا زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی مشهد انتشار یافته است.1400/11/27
22:38:36
5.0 / 5
306
تگهای خبر: سیستم
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو