رتبه اول ایران در مرجعیت علمی و تحقیقات حوزه کووید ۱۹ در منطقه

رتبه اول ایران در مرجعیت علمی و تحقیقات حوزه کووید ۱۹ در منطقه

به گزارش جاوید شو معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به رتبه تولید دانش و مرجعیت علمی ایران، اظهار داشت: ما در حوزه مرجعیت علمی و تولید دانش در دنیا رتبه 16 را داریم، ولی در منطقه به رتبه اول رسیده ایم. 10 سال پیش، ترکیه مقام اول را داشت؛ ولی اکنون ما از نظر مرجعیت علمی رتبه اول را داریم.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی امروز در مراسم تقدیر از برگزیدگان جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی که در محل سالن همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد، اظهار نمود: مرجعیت علمی و تولید دانش در ایران یکی از دغدغه های مقام معظم رهبری است.
وی با اعلان اینکه ایران در سال ۲۰۲۱ از نظر کمی و کیفی رشد شایان توجهی در تولید دانش داشت، اظهار داشت: ایران هم اکنون از نظر کمی رتبه ۱۶ جهانی را دارد و امیدواریم به زودی به رتبه ۱۵ جهان برسد. این در حالیست که در سال ۲۰۱۰ رتبه ۲۱ جهان بودیم.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت اظهار داشت: از نظر کیفی که دغدغه مقام معظم رهبری است نیز رشد قابل توجهی داشته ایم. هم اکنون دارای جایگاه ۱۵ جهانی هستیم که در سال ۲۰۱۰ در رتبه ۲۹ قرار داشتیم.
پناهی با اشاره به رتبه ایران در تحقیقات حوزه کووید-۱۹، عنوان کرد: اکنون ایران در این تحقیقات رتبه ۱۲ جهانی و رتبه اول منطقه را دارد و ۱۰ هزار طرح پژوهشی و پایان نامه در زمینه کووید-۱۹ توسط دانشمندان ایرانی تولید شده است.
وی بیان کرد: در توسعه فناوری سلامت شاخص جهانی نوآوری با ۷ رتبه ارتقا نسبت به گذشته هم اکنون رتبه ۶۰ را در میان ۱۳۲ کشور جهان داریم.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت درباب شرکت های دانش بنیان و محصولات پزشکی اظهار داشت: هزار و ۶۷۰ شرکت دانش بنیان علوم پزشکی در کشور فعالیت دارند و ۹۵ مرکز رشد فناوری، ۳۴۳ محصول فناورانه و ۳۳۵ ثبت اختراع پزشکی داریم.

وی با اشاره به تولید و عرضه ۶ نوع واکسن ایرانی، اظهار نمود: در اجلاس معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی کشور که در مشهد برگزار شد، هشت محور تحول در زمینه پژوهش در معاونت تحقیقات و فناوری تعیین شدند.
پناهی در آخر این هشت محور را دیده بانی نظام سلامت، رویکرد پاسخگویی پژوهش ها، عدالت در توزیع منابع تحقیقات، تربیت نیروی انسانی توانمند و پاسخگو، توسعه مرزهای دانش با ایجاد رشته های میان رشته ای، شبکه سازی حوزه تحقیقات، نهادینه سازی اخلاق در پژوهش، تحقیقات و چاپ مقالات، خلق ثروت دانش بنیان به وسیله پژوهش، عنوان نمود و اظهار داشت: ما تاکید داریم اخلاق در پژوهش هم در تحقیق هم در چاپ مقالات نهادینه سازی شود و پژوهش حتما محل خلق ثروت برای دانشگاه و کشور باشد.
به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، بیست و هفتمین جشنواره تحقیقات و فناوری علوم پزشکی رازی روز دوشنبه ۲۵ بهمن ماه جاری با حضور دکتر محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور، دکتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت و دکتر محمدعلی زلفی گل وزیر علوم در محل سالن همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی انجام شد و از پژوهشگران جوان و فعالان فناوری و تولید دانش در این جشنواره تقدیر به عمل آمد.
منبع:

1400/11/26
22:04:41
5.0 / 5
282
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو