مدرس ارتباطات:

نقش مهارت را در سواد رسانه دریابیم

نقش مهارت را در سواد رسانه دریابیم

به گزارش جاوید شو مدرس و محقق سواد رسانه ای با تاکید بر ضرورت مهارت افزایی در زمینه سواد رسانه اظهار داشت: جنس سواد رسانه بیشتر ذیل مهارت تعریف می شود تا دانش و لازم است مهارت های این حوزه با تکرار و تمرین در کنار ارتقای دانش های مرتبط ارتقا یابد.


به گزارش جاوید شو به نقل از خبرگزاری ایرنا، لیلا وصالی شامگاه چهارشنبه در کارگاه مجازی آموزش رسانه شناسی و تبیین ضرورت آموزش سواد رسانه ای ویژه دانشجویان بسیجی استان کرمان اظهارداشت: اینطور نیست که فقط با خواندن یک کتاب سواد رسانه ای شما کامل شود، بلکه در کنار دانش نیازمند تقویت مهارت های مرتبط نیز هستیم که جز با تمرین و تکرار حاصل نمی گردد.
این مدرس و پژوهشگر سواد رسانه ای تصریح کرد: زمانی که مهارت را کسب نماییم براحتی و بدون فکر کردن بصورت ناخودآگاه می توانیم مطالب را در فضای مجازی تحلیل نماییم و این مهارت به شما کمک می نماید تا اخبار جعلی در فضای مجازی را تشخیص دهیم.
وی اضافه کرد: سواد رسانه ای مبتنی بر تفکر انتقادی بنا شده و تفکر انتقادی نیز یعنی ما یک مخاطب فقط پذیرنده نباشیم بلکه در مقابل پیام هایی که می بینیم فردی کنشگر باشیم و با فهم و درایت آنها را دریافت و تحلیل نماییم.
وصالی با اعلان اینکه باید مراقب باشیم در فضای مجازی و اساسا رسانه هیچ ردپایی پاک نمی گردد و همه اطلاعاتی که اشتراک گذاری می شود با جزییات ثبت می شود اظهارداشت: باید مراقب بود همه اطلاعاتی را که در فضای مجازی به اشتراک می گذاریم فضای فکری ما را به دیگران نشان میدهد و دیگران می توانند ما را ذائقه سنجی کنند؛ پس دیگران از مطالعه مطالب ما در فضای مجازی می توانند بدانند چه علائقی در هر بخشی داریم و از روی همان برای ما برنامه ریزی کنند.


این مدرس سواد رسانه با اعلان اینکه آینده جهان با کسانی است که اطلاعات بیشتری از ما داشته باشند اظهار داشت: این امر نشان دهنده نقش صاحب رسانه هاست و نشان میدهد که دشمنان این مرز و بوم برمبنای ذائقه در فضای مجازی برنامه ریزی می کنند.
وی اشاره کرد: به جهت اینکه در فضای مجازی بتوانیم یک حد متعادل را رعایت نماییم که نه گرفتار رسانه هراسی و نه شیفتگی رسانه ای شویم نیازمند ارتقای دانش و مهارت های سواد رسانه ای هستیم.
به گفته وصالی، شناخت سواد رسانه ای به ما کمک می نماید تا نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدهای این فضا را بشناسیم و با تفکر و شناخت عواقب آن وارد یک موضوع شویم.منبع:

1400/11/14
13:11:54
5.0 / 5
411
تگهای خبر: برنامه , فضای مجازی , كتاب
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو