یك عضو هیئت علمی مركز تحقیقات كشاورزی لرستان مطرح كرد:

خشکه کاری برنج، روشی مقرون به صرفه در شرایط کم آبی کشور

خشکه کاری برنج، روشی مقرون به صرفه در شرایط کم آبی کشور

لرستان یک عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان، اظهار داشت: کشت مستقیم یا هوازی برنج، روشی مناسب برای شرایط کم آبی در کشور است.


علی دهقانی، در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به اینکه برنج با سطحی تقریبی ۵۵۰۰۰۰ هکتار کشت در ایران رتبه دوم سطح کشت را پس از گندم در کشور دارد، اظهار نمود: سود اقتصادی حاصل از کشت برنج سبب شده کشاورزان به سمت تولید این محصول تابستانه که مصرف آب بالایی دارد گرایش پیدا کنند.
وی افزود: مهم ترین چالش کشت برنج با روش رایج و سنتی، مصرف زیاد آب و زحمت زیاد کشاورزان است که با عنایت به تغییرات اقلیمی و کاهش منابع آبی جاری و زیرزمینی کشور، می طلبد پژوهش و ترویج در اقلیم های مختلف کشور به سمت روش های با مصرف آب کمتر و سهولت و بهره وری بیشتر پیش برود تا کشاورزان در شرایط کم آبی، از فواید و عواید حاصل از این کشت سودمند محروم نشوند و تولید این محصول در کشور رونق داشته باشد.
دهقانی ضمن اشاره به اینکه خُشکه کاری برنج نوعی از روش کشت مستقیم برنج است که در شرایط اقلیمی لرستان برای سومین سال، مورد کشت آزمایشی و تحقیقاتی قرار گرفته، اظهار داشت: در این روش، بذر برنج به صورت خشک در بستر خشک به صورت مستقیم، در اوایل اردیبهشت شبیه روش کشت گندم کشت می شود و آبیاری بر خلاف روش غرقاب دائم مرسوم و رایج، به صورت دوره ای و بر حسب نیاز و شرایط خاک صورت می گیرد، البته در برنج که کشت تابستانه است باید با رعایت ظرفیت آب مزرعه از وقوع تنش های اواسط تابستان، با برنامه آبیاری مناسب جلوگیری شود.
این دکترای تخصصی و عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان، اضافه کرد: برپایه نتایج بدست آمده از این پژوهش، مصرف آب از حدود ۱۸۰۰۰ متر مکعب در هکتار به ۹۳۰۰ متر مکعب کاسته می شود.
وی بیان نمود: علاوه بر کاهش چشم گیر میزان آب مصرفی به حدود نصف روش عادی، امکان استفاده از انواع کارنده های گندم شامل خطی کارها، ردیف کارها و حتی به صورت تک بذر برای کشت برنج هم فراهم خواهد بود که زحمت کشاورزان و مشقت های کشت برنج را هم بسیار می کاهد و از نظر عملکرد هم با عنایت به میزان اجرای سفارش های تحقیقاتی مناسب منطقه، محصولی مطلوب و سودمند به کشاورز می دهد.
دهقانی ضمن اشاره به اینکه کاهش شدید آفات و بیماری ها در این روش از دیگر مزایای کِشت هوازی برنج است، خاطرنشان کرد: در این روش بروز آفت مهم کرم ساقه خوار برنج و بیماری بلاست برنج به حداقل ممکن می رسد، که این خود سبب کاهش چشم گیر مصرف سموم شیمیایی در این شیوه کشت است، در مورد علف های هرز هم کنترل بموقع در مرحله دو تا سه برگی، می تواند مشکل این عوامل خسارت زا را رفع کند.
این دکترای تخصصی و عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان، افزود: از دیگر مزیت های این روش میتوان صرفه جویی و کاهش قابل توجه میزان بذرمصرفی، کاهش مدت زمان کشت، ایجاد پوشش یکنواخت در سطح مزرعه، افزایش تولید و بازده دهی گندم در تناوب رایج منطقه به علت حذف عمل گِل خَرابی یا شُخم شُله، حفظ و بهبود ساختمان خاک و کارایی بهتر و مؤثرتر سموم و آفتکُش ها و کودها را نام بُرد.
وی خاطرنشان کرد: این روش می تواند صرفه جویی ارزی در کشور را بدنبال داشته باشد و در واقع میتوان تهدید اقلیمی و آبی کشور را به فرصتی برای ارتقاء بهره وری نهاده های کشاورزی بخصوص آب، کود و سموم شیمیایی تبدیل کرد.
دهقانی افزود: این پروژه از فاز تحقیقاتی وارد فاز ترویجی در منطقه شده و در نقاط مختلف استان مورد آزمایش قرار گرفته و نتایج مثبت و موفقیت آمیز خویش را نشان داده است.
این دکترای تخصصی و عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی لرستان، اظهار داشت: در پژوهشی که در مورد ارقام و ژنوتیپ های مختلف برنج در استان انجام شد هم ارقامی دارای تحمل به خشکی بدست آمده، که در مراحل و فرآیند اصلاحی جهت دستیابی به ارقام برتر برنج از نظر تحمل به شرایط کم آبی کشور قرار می گیرند.1400/11/11
23:18:46
5.0 / 5
540
تگهای خبر: برنامه , خسارت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو