واكنش كاربران توئیتری درباره انصراف پولاد كیمیایی از جشنواره فیلم فجر:

از اشاره به آقازادگی تا حضور در فیلم های ضعیف و سخیف

از اشاره به آقازادگی تا حضور در فیلم های ضعیف و سخیف

جاوید شو: انصراف پولاد کیمیایی از جشنواره فیلم فجر با مخالفت حداکثری توئیتری ها مواجه گردید به طوریکه 70 درصد کاربران از این اقدام اعلام نارضایتی کردند. توئیتری ها همین طور با اشاره به آقازادگی و حضور پولاد کیمیایی در فیلم های سینمای بدنه و نه چندان باکیفیت، زمینه نقد وی را فراهم آوردند.


به گزارش گروه داده کاوی ایرنا، ساعاتی بعد از اعلام رسمی هیات داوران جشنواره فیلم فجر، پولاد کیمیایی بازیگر فیلم «خائن کشی» در یک پست اینستاگرامی از حضور در چهلمین جشنواره فیلم فجر انصراف داد. گمانه زنی های زیادی در رابطه با این انصراف مطرح شده اما اصلی ترین دلیل این اتفاق، اعتراض به ترکیب و حضور یکی از اعضای هیات داوران عنوان شده است. انصراف از با اهمیت ترین رویدادفرهنگی هنری کشور به بهانه حضور یک فرد خاص در هیات داوران بهانه ای شد که فضای رسانه ای و مجازی کشور تا ساعت ها به بحث و نظر در رابطه با این اقدام بازیگر ۴۱ ساله سینمای ایران بپردارند. پولادکیمیایی متولد تیرماه ۱۳۵۹ است و در حدود ۲۵ فیلم بعنوان بازیگر حضور یافته که بیش از نیمی از این آثار متعلق به مسعود کیمیایی پدر وی بوده است. وی در سال ۱۳۹۷فیلم معکوس را نیز بطور مستقل تولید و کارگردانی کرده است. به بهانه موجی که این خبر در فضای مجازی و به ویژه توئیترفارسی به وجود آورد، گروه داده کاوی ایرنا به واکاوی ابعاد مختلف این موج و تحلیل کیفی و کمی نظرات کاربران پرداخت. این پژوهش از زمان انتشار پست اینستاگرامی پولاد کیمیایی در هشتم بهمن ماه شروع و تا نهم بهمن ماه و اوج گیری این موج ادامه یافت. در این داده کاوی روش تحلیل مضمون، متد اصلی تحلیل و دسته بندی اطلاعات بوده است. همین طور رویکرد، مضامین پرتکرار، گرایش کاربران و تلفیق این مقوله ها برمبنای نمونه گیری آماری مشخص، تعییین و نتایج داده کاوی در قالب این گزارش آمده است:
رویکرد کاربران توئیترفارسی به خبر انصراف پولاد کیمیایی از جشنواره فیلم فجر چه بود؟
خبر انصراف پولادکیمیایی که در قالب یک پست اینستاگرامی روز هشتم بهمن ماه انتشار یافت، بیش از آنکه مورد توجه کاربران اینستاگرامی قرار گیرد، با واکنش فراگیر رسانه های مجازی همچون کانال های تلگرامی و توئیترفارسی روبرو شد؛ چونکه صفحه اینستاگرامی پولاد کیمیایی به سبب فعالیت کم وی در این بستر(جمعا ۶۲ پست منتشرشده) در حدود ۳۴ هزار دنبال کننده دارد که این پست با ۵ هزار لایک همچون پست های پربازدید و غیر ویدئویی این پیج به شمار می آِید که همان گونه که گفته شد تصویر اسکرین شات انصراف پولاد کیمیایی بیشتر در رسانه ها و کانال های مجازی دیگر دست به دست و پربازدید شد. در فضای توئیترفارسی نیز یک موج با بیان این خبر ایجاد و کاربران توئیتر به سرعت به اعلام نظر و رای خود در این زمینه پرداختند.
داده کاوی ایرنا نشان داد که حدود ۷۰ درصد محتوای انتشار یافته در این موضوع، از رویکرد منفی و مخالفت توئیتری ها به این انصراف حکایت دارد و رتبه دوم رویکرد کاربران نیز نه به کاربران موافق و حامی، بلکه به کاربرانی تعلق گرفت که ابراز نظر صریح و قطعی در این زمینه نکرده اند و بیشتر بُعد اطلاع رسانی این خبر را بدون سوگیری خاصی مدنظر قرار دادند.
باوجود این که اغلب، رویکرد توئیتری ها به موضوعات مختلف چالشی و انتقادی است، اما بیشتر اوقات محبوبیت و شهرت سلبریتی ها مانع از انتشار محتوای منفی و انتقادی درباره آنها می شود؛ حال آنکه خبر انصراف و موضع گیری عجیب این هنرپیشه و کارگردان سینمایی، آنچنان از نظر توئیتری ها نامطلوب و غیرحرفه ای بود که با مخالف تقریبی سه چهارم کاربران شرکت کننده در این موج توئیتری مواجه گردید.کدام محورها و مضامین از طرف کاربران توئیتر پرتکرار و پراهمیت شد؟
بررسی توئیت ها در بازه زمانی ۸ تا ۹ بهمن ماه و همزمان با بیان انصراف پولادکیمیایی از جشنواره فیلم فجر نشان داد محتوای منتشرشده از طرف کاربران با گرایش های مختلف سیاسی و غیرسیاسی در ۶ مقوله کلی قابل استخراج و جمع بندی است:۱. ارتباط دادن خبر انصراف پولاد کیمیایی با داوری شهاب حسینی: این مضمون با حدود ۳۰درصد(یک سوم) تولیدمحتوای منتشرشده از طرف کاربران، پرتکرارترین مقوله ای بود که کاربران توئیترفارسی در رابطه با موضوع انصراف پولادکیمیایی به اعلا بحث و نظر پرداختند. این مضمون با آنکه پرتکرارترین مقوله استخراج شده در این پژوهش بوده، اما کاربرانی که این محتوا را منتشرکرده اند، بطور عمده اظهار نظر خاصی درباره اقدام کیمیایی درباب انصراف نکرده اند و بیشتر محتوای این مضمون با نگاهی خنثی انتشار یافته که نشان از خبری بودن این اتفاق و عدم موضع گیری کاربران در این زمینه دارد.
۲. محتوای توهین و تمسخر به انصراف پولاد کیمیایی: این مضمون با حدود ۲۵درصد (یک چهارم) کل محتوا، دومین مضمون پرتکرار کاربران توئیترفارسی در واکنش به خبرانصراف کیمیایی پسر از جشنواره چهلم فیلم فجر بوده است. همان گونه که مشخص است لحن و فحوای کلام کاربران توئیتری در این بخش به بیان طنز و تمسخر شبیه بود و کاربران مختلف از کاربران سیاسی داخلی تا تعدادی کاربران غبرسیاسی این اقدام پولاد کیمیایی را مورد نقد و تقیبح قرار دادند و برخی نیز مدعی بودند پولاد کیمیایی در جایگاهی نیست که بخواهد جشنواره فیلم فجر با چهل سال سابقه برگزاری را تحریم نماید و بدین جهت شخصیت حرفه ای و سینمایی وی را نیز مورد هجمه و انتقادات تند قرار دادند.
۳. مخالفت با کیمیایی به سبب خودنمایی و آثار ضعیف: در میان توئیت های مخالف و منفی به اقدام انصراف پولادکیمیایی، حدود ۲۰درصد(یک پنجم) محتوا به توئیت هایی مربوط می شود که گرچه اعلام مخالفت صریح و شفاف خودرا به انصراف کیمیایی اعلام نموده بودند؛ اما نحوه اعلام مخالفت خودرا به طرز ملایم تر و مستدل تری بیان کرده اند. این کاربران به دور از کنایات مرسوم و با اشاره به کارنامه حرفه ای و سوابق سینمایی پولاد کیمیایی، عملکرد وی را در بوته نقد قرارداده و به دور از فضای احساسی و موج های مرسوم به بیان نظرات خود پرداختند. اشاره به حضور پولاد کیمیایی در فیلم های نه چندان مطرح چون گشت ارشاد و نبود تنوع و تکثر در کارنامه سینمایی این بازیگر ۴۱ ساله، اصلی ترین محور انتقاد و نکوهش انصراف کیمیایی از دید این طیف ار کاربران بوده است.
۴. اشاره به آقازادگی پولاد کیمیایی: یکی از صریح ترین انتقادات و حملاتی که به پولاد کیمیایی از شروع حضور در سینما تابحال شده، بحث آقازادگی و ارتباط نَسَبی وی با مسعود کیمیایی، کارگردان سرشناس سینمای ایران است بطوریکه خیلی از کارشناسان سینما معتقدند پولادکیمیایی هنوز نتوانسته از زیرچتر پدر بیرون بیاید و در مقام یک بازیگر و هنرپیشه مستقل عرض اندام نماید. این نوع نگاه با فراوانی ۱۶ درصدی کاربران توئیتر در رابطه با خبر انصراف کیمیایی پسر در جشنواره فیلم فجر تکرار شد؛ بطوریکه کاربران منتشرکننده محتوای این مضمون بر این ادعا پافشاری می کردند که پولاد کیمیایی هر چه دارد، از پدرش است و مفهوم آقازادگی به مفهوم رایج و منفی آن درباره وی صدق می کند، تعدادی از کاربران نیز مدعی شدند رانت و توجه بیش از اندازه مسعود کیمیایی دلیل اصلی شهرت و حضور پولاد در سینمای ایران شده و حضور اندک و کم فروغ پولاد کیمیایی در آثار فیلمسازان دیگر(بجز مسعود کیمیایی) را بهترین شاهد این مدعا دانسته اند.
۵. اطلاع رسانی خبر انصراف پولاد کیمیایی و حضور فیلم خائن کشی در جشنواره: به نظر می رسد مسعود کیمیایی تنها نماینده نسل اول سینمای ایران است که در جشنواره چهلم فجر فیلم حضور دارد و بدین جهت و باتوجه به محبوبیت و سابقه ای که این کارگردان در بین سینمادوستان ایرانی دارد، همه اخبار و حواشی مربوط به او نیز به سرعت ترند و پربازدید می شود. بدین جهت خبر انصراف پولاد کیمیایی و پدرش در جشنواره فیلم فجر خیلی زود به یکی از اخبار پربازدید و جریان ساز در فضای مجازی و همچون توئیتر فارسی بدل شد و بدین جهت مضمون اطلاعرسانی خبرانصراف این بازیگر نیز با وجود رویکرد نسبتا خنثای کاربران، جزو ۵ مضمون پرتکرار کاربران توئیتر فارسی در زمان بالاگرفتن این موج بود.
کدام گرایش های سیاسی در تولیدمحتوای توئیتری فعال تر و پررنگ تر بودند؟
انصراف یک چهره سینمایی از جشنواره فیلم فجر رویدادی است که انتظار می رود در وهله اول، با واکنش اهالی سینما و کاربران غیرسیاسی توئیتری همراه شود. در این موج نیز شاهد حضور پررنگ کاربران غیرسیاسی و روزمره نویس های توئیتر فارسی بودیم که بیشترین حجم تولیدمحتوا به آنها اختصاص داشت. پس از کاربران روزمره نویس، اصلاح طلبان و میانه روها و بعد از این طیف، براندازها بیشترین حجم تولیدمحتوا در این مساله را منتشر نمودند و کاربران انقلابی و اصولگرا کمترین سهم را در انتشار توئیت های موافقت، مخالفت یا رویکرد خنثی در این مساله از خود بجای گذاشته اند.
حضور کم رنگ کاربران سیاسی(از اصولگرایان تا براندازها) در موضوع انصراف پولاد کیمیایی از جشنواره چهلم فیلم فجر نشان از این دارد که نوع برخورد کاربران توئیتر، واکنشی غیرسیاسی و از سر علاقه مندی و کنجکاوی و به دور از موج های سازمان دهی شده و مرسوم در تویئیتر فارسی بوده است. علاوه بر آن، بنظر می رسد فضاسازی رسانه ای که برخی رسانه های ضدنظام از این اتفاق در سایت های خبری و برخی کانال های تلگرامی داشته اند، تاثیرچندانی در رای و نظر کاربران توئیتر نداشته و همچنان این موضع در توئیتر فارسی موضوعی سینمایی و غیرسیاسی انگاشته شده است.


رویکرد توئیتری ها به مضامین پرتکرار این پژوهش چگونه بوده است؟
در بخش های قبل رویکرد کلی کاربران و مقوله های پرتکرار استخراج شده در توئیت ها مورد تحلیل و بررسی قرارگرفت و در این بخش ترکیبی از دو گراف رویکردها و تگ های پرتکرار ارائه شده است. نگاه کلی به رویکرد کاربران توئیتر به مقولات استخراج شده، دوباره به رویکرد منفی و اعلام نارضایتی و مخالفت توئیتری ها از موضوع انصراف پولادکیمیایی از جشنواره فیلم فجر حکایت دارد بطوریکه در مضامینی چون «محتوای توهین و تمسخر به انصراف پولاد کیمیایی» و «مخالفت با کیمیایی به سبب خودنمایی و آثار ضعیف» تمامی محتوای منتشرشده منفی و انتقادی بوده است. درباره موضوع آقازادگی نیز برتری اصلی با مخالفان است و حجم کمی از محتواها به رویکرد های منفی اختصاص یافته است. مقوله پرتکرار «ارتباط دادن خبر انصراف پولاد کیمیایی با داوری شهاب حسینی» که در رتبه نخست مقولات پرتکرار قرارگرفته بود در اینجا با رویکردخنثای کاربران همراه بوده که نشان از خبری بودن توئیت ها بدون هیچ نوع سوگیری خاصی دارد. «اطلاع رسانی خبر انصراف پولاد کیمیایی و حضور فیلم خائن کشی در جشنواره» تنها مقوله ای است که با رویکرد های متفاوت موافق، مخالف و خنثی از طرف کاربران توئیتر مواجه بوده بطوریکه حتی حجم توئیت های موافق بیش از توئیت های مخالف و خنثی بدست آمده است، این مضمون نیز که به طورکلی بیشتر جنبه خبری و اطلاع رسانی دارد دو جنبه مثبت و منفی دارد؛ در وهله نخست خبر انصراف پولاد کیمیایی با مخالفت و ابراز نظرات منفی کاربران روبرو شده، در صورتیکه باقی ماندن فیلم خائن کشی در کورس رقابت سیمرغ بلورین جشنواره فیلم فجر با اقبال توئیتری ها و ابرازنظر مثبت روبه رو شده است.


کدام توئیت ها در توئیتر فارسی پرطرفدار و پرلایک شدند؟
در ادامه پرلایک ترین توئیت های در رابطه با هر مقوله بعنوان مصداق موارد ارائه شده، آمده است:
۱. مخالفت باپولاد کیمیایی به سبب خودنمایی و آثارضعیف:
یک کاربر روزمره نویس با کنایه به حضور پولاد کیمیایی در آثار سینمای بدنه و طنزهای پرفروشی چون گشت ارشاد ۳ نوشت: پولاد کیمیایی رو کنار بهنام بانی ندیده بودیم که اونم دیدیم و دیگه هیچی متعجبم نمیکنه تو سینمای ایران.
۲. اطلاع رسانی خبر انصراف پولاد کیمیایی و حضور فیلم خائن کشی در جشنواره:
حساب توئیتری یکی از خبرگزاری های منتسب به اعتدالیون نیز خبر انصراف کیمیایی را اینطور بازتاب داد: مسعودکیمیایی که امسال فیلم «خائن کشی» را در جشنواره فجر دارد، خودش را از دایره داوری این رویداد سینمایی کنار کشید. پسر او (پولاد کیمیایی) هم با اشاره تلویحی به شهاب حسینی، ازحضور در چهلمین جشنواره فیلم فجر، انصراف داد.
۳. اشاره به آقازادگی پولاد کیمیایی:
یک کاربر روزمره نویس با اشاره به نخ نماشدن اقدام پولاد کیمیایی و تحلیل رفتار وی توئیت زد: پولاد کیمیایی به سبب داور بودن شهاب حسینی از حضور تو جشنواره فجر انصراف داده نکاتی که باید بهش اظهار داشت: ۱)بدون اسم پدرت هیچ جایی در هنر نداری ۲)این روش ها که با پدرت برای دیده شدن تو فجر استفاده میکنین خیلی نخ نما شده ۳)جشنواره فجر به قوت خودش باقیه، باشما یا بی شما.
۴. ارتباط دادن خبر انصراف پولاد کیمیایی با داوری شهاب حسینی:
کاربری با گرایش اصولگرایی و انتشار کارنامه بازیگری شهاب حسینی و در انتقاد از پولاد کیمیایی می نویسد: پولاد کیمیایی پسر مسعود کیمیایی با جمله «قضاوت های بزرگ کار آدم های کوچک نیست» به داوری شهاب حسینی اعتراض کرده و از جشنواره فیلم فجر انصراف داده.
۵. محتوای توهین و تمسخر به انصراف پولاد کیمیایی:
یک خبرنگار سینمایی در توئیتی کنایه آمیز به کارنامه بازیگری و عدم توفیق پولاد کیمیایی در دریافت سیمرغ در ادوار جشنواره فیلم فجر نوشت: با انصراف پولاد کیمیایی از جشنواره فیلم فجر، بازیگران مرد فیلم های این دوره نفس راحتی کشیدند، چون پولاد با بازی های درخشان، هر دوره مدعی جدی سیمرغ است: ))
گراف کلمات پرتکرار در رابطه با خبر انصراف پولادکیمیایی از جشنواره چهلم فیلم فجرجمع بندی
۱. اقدام پولاد کیمیایی و انصراف از جشنواره که در فضای مجازی دلیل آن حضور شهاب حسینی در هیات داوران عنوان شده بود، بااینکه نام پولاد کیمیایی را در اخبار رسانه های داخلی و خارجی مطرح نمود، اما نه فقط دستاورد و اعتبار خاصی برای این بازیگر به وجود نیاورد بلکه موجب شکل گیری دوقطبی شهاب حسینی و پولادکیمیایی در توئیترفارسی شد که ناگفته پیداست برنده این دوئل مجازی بطور قطع کیمیایی پسر نخواهد بود!
۲. تجربه تحریم و انصراف در سالهای اخیر که دو سال پیش با اشاره به سقوط هواپیمای اوکراینی و حوادث آبان انجام شد، به نظر نمی رسد راه حل خوبی برای عرض اندام و بیان پیام های سیاسی و اعتراضی باشد؛ چونکه روند برگزاری جشنواره فیلم فجر نشان داده که این جشنواره از زمان برگزاری (بجز یکسال) همیشه و در هرشرایطی برگزار شده و تحریم و انصراف از جشنواره راه حل مناسب و مطلوبی برای معترضین به رخدادهای سیاسی و اجتماعی جامعه به شمار نمی آِید.
۳. جشنواره فیلم فجر جشنواره غیرسیاسی و سینمایی است و سیاسی کردن این رویداد که هر ساله همزمان با ایام دهه مبارک فجر اتفاق می افتد همیشه یکی از شگردهای رسانه ها و اتاق فکر مخالفان نظام است، بدین جهت بنظر می رسد یاوجود اخنلاف نظرها شخصی و گاهی عمیق، رفتارهای انتحاری و احساسی که گاهی از طرف تعدادی از هنرمندان در سالهای اخیر اتفاق افتاده عایدی جز آتش در هیزم رسانه های مخالف نظام نخواهد داشت بدین جهت لزوم رفتارهای غیرحساسی و بخردانه در این ایام بیش از هر زمان دیگری از هنرمندان و سینمادوستان انتظار می رود.منبع:

1400/11/11
13:15:05
5.0 / 5
412
تگهای خبر: جشنواره , سایت , شركت , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو