معاون پژوهشی وزیر علوم:

ایجاد شبکه ای از مؤسسات پژوهشی و بخش اجرائی لازم است

ایجاد شبکه ای از مؤسسات پژوهشی و بخش اجرائی لازم است

به گزارش جاوید شو معاون پژوهشی وزیر علوم در بازدید از مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور، ضمن اشاره به ضرورت تعامل پر رنگ این مرکز و معاونت پژوهشی وزارت علوم، اظهار داشت: در وزارت علوم اهتمام بر استفاده از ظرفیت پژوهشگاه ها و مراکز در جهت اجرائی کردن اقدامات است و در این راستا ایجاد شبکه ای از مؤسسات پژوهشی و بخش اجرائی ضروری می باشد.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر پیمان صالحی، معاون پژوهشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و دکتر محسن شریفی، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و سیاستگذاری امور پژوهشی این وزارت، از مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور بازدید کردند.

دکتر صالحی در نشستی که بعد از این بازدید و با حضور مدیران و اعضای هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور برگزار شد، بر ضرورت تعامل پررنگ این مرکز و معاونت پژوهشی وزارت علوم تاکید کرد.

وی با تاکید بر ضرورت استمرار نشست های مشترک با اعضای هیات علمی و کارکنان مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور اظهار داشت: مطالعات و سیاست های تدوین شده در این مرکز می تواند به پیشبرد برنامه های وزارت علوم کمک شایانی کند.

معاون پژوهشی وزیر علوم اظهار نمود: در وزارت علوم اهتمام بر استفاده از ظرفیت پژوهشگاه ها و مراکز در جهت اجرائی کردن اقدامات است و در این راستا ایجاد شبکه ای از مؤسسات پژوهشی و بخش اجرائی لازم است.

دکتر صالحی از مدیران مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور خواست تا بعنوان کانون تفکر به رصد موضوعات علم و فناوری بپردازند و برای سیاستگذاری علم و فناوری به وزارت عتف کمک کنند.

در ادامه این جلسه دکتر شریفی، مدیرکل دفتر برنامه ریزی و سیاستگذاری امور پژوهشی وزارت علوم نیز، مطالعه نظام بودجه ریزی و تخصیص اعتبار به امر پژوهش را در سطح کشور ضروری دانست.

وی همین طور به کمبود پرداختن به مسئله اخلاق در پژوهش در اسناد بالادستی اشاره و ابراز امیدواری کرد که این مرکز بتواند به این امر مهم در کشور کمک نماید.

در ادامه این جلسه دکتر سروش قاضی نوری، رییس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور اظهار داشت: بااینکه سرمایه اصلی مرکز، اعضاء هیات علمی و کارکنان مرکز هستند اما کارهای مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور محدود به اعضاء هیات علمی آن نیست و مرکز تلاش می کند با متخصصین حوزه سیاستگذاری علم و فناوری در تعامل باشد.

رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور در ادامه ضمن بیان تاریخچه شکل گیری این مرکز به معرفی اهداف و ماموریت های مرکز پرداخت.

دکتر سحر کوثری، سرپرست معاونت پژوهش و فناوری مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور نیز در ادامه ضمن بیان این که اعضاء هیات علمی مرکز اکثراً نیروهای جوانی هستند که از تخصص و انگیزه کافی در انجام امور پژوهشی برخوردار می باشند، اظهار داشت: مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور مؤسسه ای ماموریت گراست و این مهم در کنار بدنه جوان، متخصص و باانگیزه سبب شده است بستر لازم جهت استفاده هر چه بهتر از نیروی موجود فراهم گردد و این مساله در تدوین شیوه نامه های داخلی مرکز نمود پیدا کرده است.

ایشان سپس به تغییر عناوین گروههای پژوهشی مرکز با هدف متناسب سازی آنها با اهداف و ماموریت های مرکز برمبنای اساسنامه و برنامه ریزی راهبردی مرکز اشاره نمود.

مدیران گروههای پژوهشی این مرکز نیز به معرفی گروه ها پرداخته و اعلام آمادگی کردند در راه ماموریت های ابلاغی گام بردارند.

دکتر ابوالفضل باقری، مدیر شبکه ملی سیاست پژوهی علم، فناوری و نوآوری نیز در ادامه ظرفیت های موجود در این مرکز را تشریح کرد و اظهار داشت: مرکز می تواند به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در تقویت نظام ملی نوآوری ایران کمک نماید و با تعریف چند برنامه در عرصه نظام پژوهش تحول بوجود آورد.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، وی تدوین اطلس پژوهش در زنجیره های کلیدی اقتصادی و صنعتی کشور، تدوین نقشه راه پژوهش های پرچم دار ملی، طراحی ساز و کارهای بهبود نظام تامین مالی پژوهشی کشور، بازطراحی دبیرخانه و کمسیون های شورای عتف، آینده نگاری نظام ملی پژوهش ایران و بازتعریف نقش و ماموریت پژوهشگاه های دولتی در زیست بوم های فناوری و صنعتی کشور و الزامات تحقق آنرا پیشنهاد کرد.

منبع:

1400/11/01
12:31:59
5.0 / 5
425
تگهای خبر: برنامه , صنعت , متخصص
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو