راهکاری برای جلوگیری از بروز فشار خون در بزرگسالی

راهکاری برای جلوگیری از بروز فشار خون در بزرگسالی

جاوید شو: نتایج یک مطالعه نشان میدهد اصلاح سبک زندگی در نوجوانی می تواند در پیش گیری از فشار خون در بزرگسالی مؤثر باشد.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، پرفشاری خون یکی از بیماریهای غیرواگیر است که می تواند عواقب ناگوار و زمین گیرکننده ای را برای فرد مبتلا در پی داشته باشد. انواع سکته های قلبی و مغزی، نارسایی قلبی، لطمه های کلیوی و نیز تعدادی از لطمه های ماندگار مغزی، لطمه های سیستم بینایی و... همچون عوارضی هستند که در حوزه فشار خون بالا حادث شده و به شدت کیفیت زندگی فرد را تنزل داده و نیز سبب تحمیل هزینه های مادی و روانی برای خود بیمار و نیز اطرافیان وی می شود.
از آنجا که علت اغلب موارد پرفشاری خون ناشناخته است، این پرسش در ذهن پژوهشگران وجود دارد که آیا اقدامات پیشگیرانه همچون مداخلات در سبک زندگی می تواند از میزان بروز این اختلال و تبعات آن پیشگیری کند.

به همین دلیل توسط پژوهشگران مرکز تحقیقات تعیین کننده های سلامت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و در بستر مطالعه قند و لیپید تهران، مطالعه ای با هدف ارزیابی اثربخشی بلندمدت مداخله سبک زندگی آن بر بروز فشار خون در کودکان سنین مدرسه انجام شد.
دکتر پریسا امیری رئیس این مرکز تحقیقات اظهار داشت: بیش از ۲۰۰۰ کودک سنین ۸ تا ۱۸ سال طی یک پیگیری ۱۶ ساله و با فواصل هر سه سال یکبار، در این پژوهش مورد بررسی قرار گرفتند.

وی اشاره کرد: حسب نتایج این مطالعه؛ مداخلات انجام شده در گروه دختران موجب شد تا نیمی از آنان از خطر بروز فشار خون مصون بمانند، به عبارت دیگر ۵۰درصد میزان ابتلای به پرفشاری خون در دخترانی که تحت مداخلات اصلاح سبک زندگی بودند، کمتر از گروه شاهد مشاهده شد و این در حالیست که در گروه پسران، مداخلات نتوانست تغییری در میزان مبتلاشدن به پرفشاری خون بوجود آورد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اشاره کرد: نتایج حاضر می تواند در جهت اراﺋﻪ یک روش ﻋﻤﻠﯿﺎﺗﯽ در ﻃﺮاﺣﯽ برنامه ﻫﺎی ﭘﯿﺸﮕﯿﺮاﻧﻪ زودﻫﻨﮕﺎم و ﻣﺒﺘﻨﯽ ﺑﺮ ﺟﺎﻣﻌﻪ با تاکید بر تغییر سبک زندگی ﺑﺮای کاهش بروز پرفشاری خون و نتایج قلبی عروقی آن در این بازه ی سنی در دختران مورد استفاده قرار گیرد، هرچند که در مورد گروه پسران بایستی پژوهش های مشابه دیگری نیز صورت گیرد.

منبع:

1400/10/26
21:08:55
5.0 / 5
425
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو