اثر چای سبز بر مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک

اثر چای سبز بر مبتلایان به سندرم تخمدان پلی کیستیک

پژوهشگران در پژوهشی تاثیر عصاره چای سبز را بر میزان هورمون های جنسی در سندرم تخمدان پلی کیستیک بررسی نموده اند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، سندرم تخمدان پلی کیستیک بعنوان عمومی ترین عامل ناباروری زنان در نظر گرفته می شود. امروزه باتوجه به عوارض جانبی داروهای شیمیایی مطالعه روی گیاهان مورد استفاده در طب سنتی با هدف رسیدن به ترکیبات جدید و مؤثر در اولویت قرار گرفته است. خیلی از گیاهان دارویی منبع غنی از آنتی اکسیدان های طبیعی هستند که می توانند اثرات ناشی از اکسیدان ها و عوارض تعدادی از بیماریها را کاهش دهند.
پژوهشگران در پژوهشی اثر عصاره چای سبز را بر میزان هورمون های جنسی در سندرم تخمدان پلی کیستیک القا شده توسط لتروزول (بر اساس تعریف ویکی پدیا، لتروزول برای تحریک تخمک گذاری در زنان نابارور مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک استفاده می شود) در موش های صحرایی ماده بالغ نژاد ویستار بررسی نموده اند.
برمبنای آن چه در این مقاله آمده است، در این مطالعه تجربی تعداد ۴۸ سر موش ماده صحرایی بالغ نژاد ویستار در هشت گروه ۶ تایی قرار گرفتند.
گروه ۱ (کنترل سالم): موش هایی که هیچ نوع تیمداری دریافت نکردند.
گروه ۲ (کنترل PCOS): موش هایی که لتروزول را در دوز ۱ میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن به مدت ۲۸ روز متوالی بصورت خوراکی دریافت نمودند.
گروههای ۳ و ۴ و ۵ (تجربی سالم): موش هایی که عصاره چای سبز را در دوزهای ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن بصورت خوراکی به مدت ۲۸ روز دریافت نمودند.
گروههای ۶ و ۷ و ۸ (تجربی PCOS): حیوانات علاوه بر لتروزول، عصاره چای سبز را در دوزهای ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن بصورت خوراکی به مدت ۲۸ روز دریافت نمودند.

در این پژوهش آمده است: نتایج تحقیق حاضر نشان داد که تیمار عصاره چای سبز در دوزهای ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن، تغییر مدلول داری را در میزان تستوسترون در مقایسه با گروه کنترل سالم نشان نداد. تیمار لتروزول افزایش مدلول داری در میزان هورمون تستوسترون در گروه کنترل PCOS در مقایسه با حیوانات کنترل سالم ایجاد کرد.

نویسندگان این مقاله می گویند: همین طور عصاره چای سبز در دوز ۵۰ میلی گرم بر کیلوگرم در گروه PCOS تحت درمان تغییر مدلول داری را در میزان تستوسترون در مقایسه با گروه کنترل PCOS نشان نداد، اما تیمار عصاره چای سبز در دوزهای ۱۰۰ و ۲۰۰ میلی گرم بر کیلوگرم وزن بدن کاهش مدلول داری در میزان تستوسترون سرم در مقایسه با گروه کنترل PCOS ایجاد کرد.

نتایج تحقیق حاضر نشان داد که تیمار لتروزول سبب افزایش میزان هورمون های LH(هورمونی که در تولید مثل و سلامت اندام های جنسی نقش دارد)، تستوسترون، استرادیول (یکی از هورمون های اصلی جنسی در زنان) و کاهش میزان FSH سبب القای سندرم تخمدان پلی کیستیک در موش های صحرایی شد. از طرفی، تیمار عصاره چای سبز سبب بهبود پارامترهای هورمونی در موش های مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک شد.

این پژوهش توسط سید ایمان خدارحمی، کارشناس ارشد زیست شناسی سلولی و تکوینی دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، اکرم عیدی، استاد گروه زیست شناسی دانشکده علوم پایه دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات و پژمان مرتضوی، دانشیار گروه پاتولوژی دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات انجام شده و نتایج آن در دومین شماره سیزدهمین دوره ی نشریه فیزیولوژی و تکوین جانوری انتشار یافته است.
1400/10/18
17:33:21
5.0 / 5
377
تگهای خبر: سلامت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو