ضرب المثل هایی برای کودکان در کتاب عسل مثل یه قصه

ضرب المثل هایی برای کودکان در کتاب عسل مثل یه قصه

به گزارش جاوید شو کتاب «عسل مثل یه قصه» شامل ضرب المثل هایی ویژه گروه سنی هشت تا ۱۲ سال منتشر گردید.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا کتاب عسل مثل یه قصه نوشته سیدمحمد مهاجرانی به نقل ضرب المثل هایی برای گروه سنی هشت تا ۱۲ سال پرداخته است.
نویسنده در مقدمه این کتاب نوشته است: یادش بخیر! وقتی کودکی هفت هشت ساله بودم؛ کتابی در خانه داشتیم به نام داستان ها و مثل ها. هر داستان درباره این بود که یک ضرب المثل چه جوری به وجود آمده است. کبکش خروس می خواند! دوستی خاله خرسه! بادمجان بم آفت ندارد.... در شبهای سرد زمستان، زیر کرسی گرم، کنار مادر بزرگ می نشستم. اولِ داستان را من می خواندم. بقیه اش را او از حفظ می گفت! ضرب المثل ها، هم داستان شان شیرین بود هم خودشان! ضرب المثل ها چهار خصوصیت جالب دارند؛ کوتاه، روان، جذاب و پرمغز! و به خاطر همین است که از صدها و شاید هزاران سال پیش تا کنون ماندگار شده اند.
۴۴ سال پس از آن روزهای شیرین کودکی نمی دانم چی شد که به دلم افتاد باز سری به شهر ضرب المثل ها بزنم و برای شان داستان بنویسم. اول کمی دو دل شدم و نزدیک بود بی خیال شوم که یکهو به خودم گفتم ای بابا! حالا که هم وقت داری و هم علاقه. شکر خدا سلامتی هم که برقرار است. پس دست به قلم شو و به قول معروف تا تنور داغ است نان را بچسبان. بسم الله گفتم و کار را شروع کردم ولی دیدم اوووووَه! چند هزار ضرب المثل داریم! به خودم گفتم چه طوری؟ و تا کی؟ برای این همه مَثَل می خواهی داستان بنویسی؟ با کمی فکر و یک لبخند به خودم جواب دادم معلوم است که نمی توانی ولی خب به قول معروف آب دریا را اگر نتوان کشید هم به قدر تشنگی باید چشید. ۴۴ ضرب المثل انتخاب کردم و برای هر کدام داستانی نوشتم. (صفحه ۴ و ۵)
برخی از ضرب المثل های این کتاب عبارتند از: نو که آمد به بازار، کهنه می شه دل آزار، حلوا یک مرتبه مزه می دهد، اسبت را گم کرده ای دنبال نعلش می گردی؟ علف باید به دهن بزی شیرین بیاید، به تنبل گفتند برو سایه گفت سایه خودش می آیه! سالی که نکوست از بهارش پیداست، با یک گل بهار نمی گردد، آب در کوزه و ما تشنه لبان می گردیم، در دیزی باز است حیای گربه کجا رفته؟ با حلوا حلوا گفتن دهان شیرین نمی گردد، دیگ به دیگ می گوید رویت سیاه! تو که لالایی بلدی چرا خوابت نمی برد؟ هر که بامش بیش برفش بیشتر، هر کجا که روی آسمان همین رنگ است، بادمجان بم آفت ندارد، ماه همیشه پشت ابر نمی ماند، توی قوطی هیچ عطاری پیدا نمی گردد، تو هنوز دهنت بوی شیر می دهد! و حسنی به مکتب نمی رفت وقتی می رفت جمعه می رفت.
نویسنده با طرح داستانی درباره ضرب المثل زبان خوش مار را از لانه بیرون می آورد، این گونه نتیجه گیری کرد: این مثل که شیرین است، استفاده اش این است خوش زبان بودن بسیار پرارزش و مفید است و با خوش زبانی به سادگی میتوان کارها را پیش برد.
وی درباره نتیجه ضرب المثل تو کاسه داغ تر از آش شده ای نوشت: این مثل که شیرین است، استفاده اش این است کسی که بدون دلیل و بی خودی در کاری دخالت می کند و بیشتر از آن فردی که کار در ارتباط با اوست، می خواهد دلسوزی کند.
کتاب عسل مثل یه قصه با تصویرگری مهدی صادقی از سوی نشر جمال در دو هزار نسخه انتشار یافته است.منبع:

1400/10/14
13:16:48
5.0 / 5
565
تگهای خبر: سلامت , فرهنگ , كتاب
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو