نگاهی به محبوب ترین کتاب های سال ۲۰۲۱

نگاهی به محبوب ترین کتاب های سال ۲۰۲۱

جاوید شو: در یک سال گذشته، کتاب های «نیمه درحال محو شدن»، «کتابخانه نیمه شب» و «جایی که خرچنگ ها آواز می خوانند» همچون محبوب ترین کتاب ها در نزد اعضای کتابخانه های آمریکایی بودند.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از تارنمای کوارتز (Quartz)، مردم آمریکا در سال کرونائی ۲۰۲۱ به مطالعه طیف متنوعی از کتاب ها و آثار نویسندگان مختلف روی آوردند. نتایج مطالعه ای که بر روی ۱۴ کتابخانه عمومی در بزرگترین شهرهای آمریکا انجام شد، نشان میدهد در این ۱۲ ماه کتاب های داستانی بیش از سایر ژانرها مورد استقبال قرار گرفتند و محبوب ترین کتابهای این ژانر در نزد خوانندگان آمریکایی عبارت بودند از نیمه درحال محو شدن (The Vanishing Half) نوشته بریت بنت، جایی که خرچنگ ها آواز می خوانند (Where the Crawdads Sing) از دیلیا اونز، کتابخانه نیمه شب (The Midnight Library) به قلم مت هیگ و چهار باد (The Four Winds) اثر کریستین هانا.
از بین کتابهای غیرداستانی کتابی که بیش از همه به امانت گرفته شد، نگاه قبیله ای: ریشه نارضایتی های ما (Caste: The Origins of Our Discontents ) اثر ایزابل ویلکرسون بود. در زمینه کتابهای کودک، کتاب خاطرات یک بچه چلمن: مخمصه (Diary of a Wimpy Kid: The Deep End) از جف کینی محبوب ترین کتاب در میان اعضای این کتابخانه ها شد و بعد از آن مجموعه کتاب های پلیس قهرمان (Dog Man) اثر دیو پیلکی در مقام دوم محبوبیت ایستاد.
خانه نشینی و بازار داغ کتاب های الکترونیک
همانطور که انتظار می رفت، کتاب های الکترونیکی در یک سال قبل با استقبال بالای خوانندگان مواجه گشتند. کتاب چهار باد کریستین هانا محبوب ترین کتاب الکترونیک در نزد اعضای کتابخانه های آمریکایی بود و در پنج کتابخانه بیشترین تعداد مخاطب را داشت. اعضای سه کتابخانه نیز بیش از هر کتاب الکترونیک دیگری نسخه دیجیتال کتاب نیمه درحال محو شدن از بریز بنت را به امانت گرفتند.
اگرچه همه گیری کرونا، خصوصاً در دورانی که کتابخانه ها تعطیل بودند، حجم به امانت گرفتن کتابهای دیجیتال را افزایش داد اما به امانت گرفتن کتابهای الکترونیک پیش از سال ۲۰۲۰ نیز روبه افزایش بود. کویین اسمیت (Quinn Smith)، معاون کتابخانه عمومی سالت لیک سیتی در این زمینه می گوید: سال به سال شاهد رشد استفاده از کتاب های الکترونیک بوده ایم. اعضا از آسانی دانلود کتابهای الکترونیک و کتابهای صوتی لذت می برند و همه گیری کرونا هم مطالعه کتابهای دیجیتال را برای مدتی به تنها گزینه موجود تبدیل کرد.
کتابخانه های آمریکا هم چون دیگر نقاط جهان هر ساله بودجه مختص کتابهای الکترونیک را افزایش می دهند؛ هارولد اسکالانته (Harold Escalante)، معاون کتابخانه شارلوت مکلنبرگ، در این زمینه می گوید: هر سال باید بودجه کتابهای الکترونیک را افزایش دهیم تا بتوانیم پاسخ گوی تقاضای اعضا باشیم خصوصاً بعد از آن که اعضا پی می برند چقدر به امانت گرفتن و خواندن یک کتاب روی ابزارهای الکترونیک شخصی شان راحت است.


منبع:

1400/10/07
11:01:02
5.0 / 5
535
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو