اعطای وام ساخت و خرید مسکن به هنرمندان صنایع دستی

اعطای وام ساخت و خرید مسکن به هنرمندان صنایع دستی

تفاهمنامه اعطای تسهیلات ساخت و خرید مسکن هنرمندان، استادکاران و فعالان صنایع دستی به امضای معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی و معاون صنایع دستی این وزارت خانه و مدیرعامل و اعضای هیئت مدیره بانک عامل رسید.


به گزارش عصر یکشنبه گروه فرهنگی ایرنا از میراث آریا، در این مراسم، تفاهمنامه اعطای تسهیلات خرید یا ساخت مسکن برای ۲ هزار نفر از هنرمندان، استادکاران و فعالان حوزه صنایع دستی به امضای سعید اوحدی معاون توسعه مدیریت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، پویا محمودیان معاون صنایع دستی این وزارت خانه و محمود شایان مدیرعامل بانک مسکن، رسید.
**اعطای تسهیلات مسکن، تکریم از هنرمندان صنایع دستی
پویا محمودیان در مراسم امضای این تفاهمنامه اظهار داشت: در جهت تکریم هنرمندان، پیشکسوتان، صنعتگران و استادکاران صنایع دستی و برای فراهم کردن فرصت هایی برای خرید و ساخت مسکن این تفاهمنامه امضا شده است. بر طبق این تفاهمنامه ۲ هزار فقره تسهیلات برای تمام هنرمندان و فعالان صنایع دستی در ۳۱ استان کشور در نظر گرفته شده است.
او اضافه کرد: هنرمندان متقاضی از جانب ادارات کل استانی به بانک مسکن معرفی خواهند شد و امیدواریم تأثیر بسزایی برای این عزیزان که همواره یکی از دغدغه های آنان تأمین مسکن با قیمت مناسب بوده، داشته باشد. همینطور امیدوارم در سال بعدی هم بتوانیم این موضوعات را پیگیری نماییم.
**تنظیم تفاهمنامه اعطای تسهیلات مسکن در مدت یک هفته
سعید اوحدی هم در مراسم امضای این تفاهمنامه در سخنانی اظهار داشت: در جلسه ای که با مدیرعامل بانک مسکن داشتیم مبحث مصوبه مجلس درباره پشتیبانی از هنرمندان صنایع دستی عنوان شد و مدیرعامل بانک مسکن این مورد را مورد توجه قرار داد و ظرف مدت یک هفته این تفاهمنامه به امضا رسید.
او افزود: باآنکه بانکهای کشور در ماه های پایانی سال محدودیت تسهیلات دارند اما با موافقت مدیرعامل بانک مسکن این تفاهمنامه به امضا رسید و ۲ هزار نفر از فعالان صنایع دستی از تسهیلات ساخت و خرید مسکن بهره مند خواهند شد.
اوحدی افزود: برش استانی این تفاهمنامه هم آماده شد و در کارگروهی که تشکیل خواهد شد تلاش می نماییم هنرمندان صنایع دستی از حداکثر این ظرفیت بهره مند شوند. ابلاغ بانک مرکزی ۶۰۰ میلیون ریال بود اما با تدبیر بانک مسکن و با استفاده از اوراق، هنرمندان صنایع دستی می توانند تا سقف ۲ میلیاردریال به صورت فردی و در صورتیکه زوج باشند، ۴ میلیاردریال تسهیلات دریافت خواهند کرد.
او افزود: «۵۲۰ هزار هنرمند صنایع دستی در سامانه این وزارت خانه ثبت شدند که ۷۰ درصد آنها بانوان هستند و این تفاهمنامه یک گام عملی برای پشتیبانی از بانوان و هنرمندان صنایع دستی است.»
محمود شایان مدیرعامل بانک عامل هم در حاشیه امضای این تفاهمنامه اظهار داشت: امروز خوشحالیم که توانستیم این تفاهمنامه را امضا نماییم و در خدمت مدیران وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی باشیم.
او فزود: با تلفیق مبحث اعطای تسهیلات به اوراق توانسته ایم خوشبختانه مبلغ این تسهیلات را افزایش دهیم تا شرایط بهتری برای خرید یا ساخت مسکن برای هنرمندان و فعالان صنایع دستی فراهم گردد.
**مهمترین مفاد تفاهم نامه
بر اساس این تفاهمنامه هنرمندان صنایع دستی حائز شرایط در ۳۱ استان کشور به بانک عامل معرفی می گردند که سقف تسهیلات بر مبنای ابلاغ بانک مرکزی برای تهران ۶۰۰ میلیون ریال، برای مراکز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت، ۵۰۰ میلیون ریال و برای سایر شهرها ۴۰۰ میلیون ریال با بازپرداخت ۱۰ ساله و نرخ سود ۱۸ درصد در نظر گرفته شده است.
بر اساس آنچه در این تفاهمنامه آمده است، سقف اعطای تسهیلات خرید و جعاله مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم قابل افزیش است و واجدان شرایط در در تهران با خرید اوراق تسه به صورت انفرادی ۲ میلیاردریال و زوجین ۴ میلیاردریال می توانند تسهیلات دریافت نمایند.
همچنین در مراکز استان ها و شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر، این تسهیلات با خرید اوراق به صورت انفرادی یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال، برای زوجین سه میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال، در سایر شهرها به صورت انفرادی یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال و برای زوجین دو میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال پرداخت خواهد شد.
بر اساس آنچه در این تفاهمنامه آمده است، نرخ سود تسهیلات مسکن از محل اوراق گواهی حق تقدم ۱۷.۵ درصد با مدت باز پرداخت ۱۲ ساله و نرخ سود تسهیلات جعاله از محل اوراق گواهی حق تقدم ۱۷.۵ درصد با مدت باز پرداخت ۵ ساله در نظر گرفته شده است.
مدت اجرای تفاهمنامه برای اعطای تسهیلات مذکور از تاریخ انعقاد تا آخر سال ۱۴۰۰ است که با توافق طرف ها امکان اعطای تسهیلات در سال ۱۴۰۱ هم وجود دارد.


منبع:

1400/10/05
21:34:36
5.0 / 5
559
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو