محققان دانشگاهی در یك مطالعه مروری ارائه كردند

پیشنهاداتی برای کاهش یک رفتار صدمه زا در دوران اپیدمی کرونا

پیشنهاداتی برای کاهش یک رفتار صدمه زا در دوران اپیدمی کرونا

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با انجام یک مطالعه مروری، تأثیر همه گیری کووید-۱۹ را بر رفتار خودکشی در سرتاسر جهان، بررسی و در نهایت پیشنهاداتی برای کاهش روند این رفتار در دوران اپیدمی کرونا عرضه کردند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، خودکشی؛ اقدامی آگاهانه برای آزار خود است که به مرگ منتهی می شود. این معضل بعنوان یکی از اشکالات مهم در بهداشت عمومی مطرح است و در حرفه بهداشت روان، یک فوریت به حساب می آید. برآورد سالانه موارد مبادرت به خودکشی در دنیا، حدود ۱۵ الی ۲۰ میلیون مورد است که حدود ۸۰۰ هزار مورد آن به مرگ منتهی می شود.
همه گیری کووید-۱۹، یک چالش مهم سلامت روان، در سرتاسر جهان بوجود آورده است. در بعضی موارد؛ این بحران، با ایجاد تاثیرات شدید بر روی سلامت روان افراد می تواند منجر به رفتارهای خودکشی شود. مطالعات مختلفی ارتباط بین شروع شیوع کووید-۱۹ و بروز اختلال در سلامت روان افراد جامعه را بررسی نموده اند و مشخص شده که شیوع این ویروس سبب اختلالاتی مانند ترس، تنهایی، نگرانی، مشکلات خانوادگی و استرس بعد از سانحه شده است.
با عنایت به اهمیت این موضوع، پژوهشگران اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با انجام یک مطالعه مروری به بررسی تاثیرات احتمالی همه گیری کووید-۱۹ بر رفتار خودکشی و مبادرت به آن پرداختند.
در این مطالعه که در سال ۱۳۹۹ انجام شد، با جستجوی کلمات کلیدی در رابطه با این مورد در پایگاه های داده، مقالات مرتبط جمع آوری شدند و بعد از بررسی این مقالات تعداد ۵۳ مقاله مورد بررسی قرار گرفت.
بررسی کامل این مقالات نشان داد که انتشار ویروس کووید-۱۹ بر پنج حیطه خیلی مهم شامل «عوامل در ارتباط با سلامت روان و ایجاد اختلالات روانپزشکی در افراد»، «عوامل در رابطه با تعاملات اجتماعی افراد»، «عوامل در رابطه با اقتصاد و اشتغال افراد»، «عوامل در رابطه با تحصیلات» و «عوامل در رابطه با اختلالات جسمی» تأثیر می گذارد.
با عنایت به این که، اختلال در هر کدام از این پنج حیطه، می تواند زمینه ساز ایجاد افکار و رفتار خودکشی در افراد باشد، میتوان نتیجه گرفت که شروع و ادامه این بیماری در جامعه، با افزایش موارد رفتار خودکشی همراه می باشد.
بررسی این مقالات حاکی از این است که کووید-۱۹ در افرادی که سابقه بیماری هایی مثل انواع سرطان ها، دیابت، پرفشاری خون و سایر بیماری های زمینه ای نقص سیستم ایمنی، یا سابقه مصرف داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی را دارند، بیشتر رخ می دهد. موارد خودکشی هم در افرادی که قبلاً سابقه اختلال روان شناختی و یا سابقه قبلی افکار و رفتار خودکشی، همچون اقدام قبلی به خودکشی را داشته اند، طی این همه گیری بیشتر اتفاق می افتد.
پژوهشگران این مطالعه می گویند: از همه این موارد میتوان به این نتیجه رسید که اغلب اختلالات به علت فاصله گذاری اجتماعی، جداسازی بیمار حین و پس از درمان، قرنطینه کردن افراد و خانواده ها، تنها شدن و نداشتن ارتباطات اجتماعی است و این موارد از اصول اصلی پیشگیری و درمان بیماری کووید-۱۹ هستند.
به قول این محققان؛ با عنایت به اینکه تمامی عوامل خطر این بیماری بر روی روان و جسم فرد موثر است، ازاین رو خیلی غیر منتظره و دور از ذهن نیست که همه گیری کووید-۱۹ سبب افزایش میزان روند خودکشی در جوامع شود.
در این مطالعه پیشنهاداتی برای کاهش روند میزان خودکشی در دوران اپیدمی کرونا هم عرضه شده است:
-انجام مطالعات بیشتر در این خصوص؛
-دسترسی آسان به مراقبت های بهداشت روان برای افراد در معرض خطر؛
- پرهیز از گوش دادن و نشر اطلاعات نامعتبر؛
- مداخلات و برنامه های مبتنی بر شواهد، مانند کمک گرفتن از خطوط تلفن بحران؛
- روش های جایگزین آموزش تحصیلی دانش آموزان؛
- تهیه و پخش برنامه ها و فیلمهای آموزشی توسط صدا و سیما؛
- فعال کردن بازار کار و کمک های مالی برای رفع رکودهای اقتصادی و پشتیبانی از افراد در معرض خطر خودکشی؛
- نشر و تبلیغ پیام های مناسب؛
- در اختیار قرار دادن تجهیزات کافی برای پرسنل بیمارستان و مراکز سلامت و آموزش لازم در برخورد با مراجعین و مبتلایان.
در انجام این تحقیق عبدالله رحمانی و محسن رضاییان؛ پژوهشگران اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان مشارکت داشتند.
یافته های این مطالعه بهار سالجاری به صورت مقاله علمی با عنوان «تاثیرات احتمالی عالم گیری کووید-۱۹ بر رفتار خودکشی در سرتاسر جهان: یک مطالعه مروری ساختارمند» در مجله دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان انتشار یافته است.
منبع:

1400/10/05
20:45:47
5.0 / 5
569
تگهای خبر: برنامه , سلامت , سیستم
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو