حاجی بابایی:

روستاهای شهرستان همدان صاحب کتابخانه می شود

روستاهای شهرستان همدان صاحب کتابخانه می شود

همدان- نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: در جهت توسعه فضای کتابخانه های عمومی و با همکاری بانک پاسارگاد در روستاهای شهرستان همدان کتابخانه های جدید راه اندازی می شود.


به گزارش جاوید شو به نقل از خبرگزاری ایرنا، «حمیدرضا حاجی بابایی» روز سه شنبه در جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان همدان عنوان کرد: تجربه موفق کتابخانه های عمومی در روستاها نشان داده است که ظرفیت پذیرش فرهنگ کتابخوانی در مناطق روستایی بسیار زیاد است و باید در زمینه ترویج کتابخوانی در روستاها تلاش بیشتری صورت گیرد.
وی تصریح کرد: با پیگیری های انجام شده در حوزه کتاب و کتابخوانی در قهاوند و جورقان اقدامات قابل ملاحظه ای انجام شده و با سرمایه گذاری شهرداری و فرمانداری در حوزه بودجه های عمرانی به هدف نهایی خواهیم رسید.
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه کتابخانه ها از مهم ترین مسائلی است که کمتر در روستاها و شهرها به آن توجه می شود، اظهار داشت: در سالهای اخیر اقدامات بسیار خوبی در حوزه کتابخانه های عمومی استان همدان صورت گرفته و اقدامات مختلفی دنبال و به ثمر رسیده است.
حاجی بابایی با تکیه بر این که کتابخانه باید در کنار مدارس ساخته شود، افزود: با راه اندازی کتابخانه در حیاط مدارس و اختصاص یکی از اتاق های مدرسه به کتابخانه فرهنگ مطالعه و کتابخوانی توسعه پیدا می کند.
اشتراک مجانی پایگاه های اطلاعاتی برای کتابخانه های عمومی
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان همدان هم ضمن اشاره به این که اشتراک پایگاه های اطلاعاتی فارسی زبان و لاتین برای اعضا کتابخانه های عمومی فراهم گشته است، اظهار داشت: خیلی از محققان و پژوهشگران به این پایگاه های اطلاعاتی نیاز دارند و می توانند با عضویت در کتابخانه های عمومی از این خدمات به صورت مجانی استفاده کنند.
«عاطفه زارعی» با اشاره به اینکه در حوزه های موضوعی مختلف فعالیتهای فرهنگی انجام می شود، اظهار نمود: آماده برگزاری برنامه های فرهنگی با مبحث همدان شناسی به شیوه های مختلف هستیم.
استفاده از ظرفیت های در جهت ارتقای فرهنگ مطالعه
فرماندار همدان هم در این نشست با اشاره به اینکه در حوزه فرهنگ کتاب و کتابخوانی احتیاج به شناسایی و تقویت ظرفیت ها داریم، اظهار نمود: انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان همدان پویا و ماندگار است و اعضای آن با فکر و ایده هستند.
«محمدعلی محمدی» ضمن اشاره به این که ظرفیت بسیاری مطلوبی در سطح شهرستان همدان وجود دارد، اضافه کرد: بخش خصوصی هم در حوزه تشکیل و راه اندازی سالن های مطالعه ورود کرده است.
وی با اشاره به اینکه اولین سالن مطالعاتی متعلق به بخش خصوصی در شهر همدان افتتاح شده است، خاطرنشان کرد: این مرکز مجهز به امکانات مختلف و ویژه بانوان است و دنبال ایجاد چنین مرکزی برای آقایان هم هستیم.
رییس اداره کتابخانه های عمومی شهرستان همدان هم اظهار داشت: ۲۷ کتابخانه عمومی نهادی و مشارکتی در این شهرستان وجود دارد که از این تعداد ۲۴ باب شهری، ۲ باب روستایی و یک کتابخانه سیار شهری هستند.
«سعید محبیان» اضافه کرد: هم اکنون ۱۵ هزار و ۹۲۳ نفر در کتابخانه های عمومی شهرستان همدان عضو هستند که ۲.۳۵ درصد جمعیت شهرستان را می سازند.
به گفته وی، در یک سال قبل چهار هزار و ۲۵۰ نسخه کتاب و ۶ هزار و ۷۹۰ نسخه مجله از جانب نهاد کتابخانه های عمومی به کتابخانه های شهرستان همدان ارسال شده است.

1400/09/30
22:32:54
5.0 / 5
591
تگهای خبر: برنامه , خدمات , فرهنگ , كتاب
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو