تاثیر یک ترکیب گیاهی در بهبود بی اشتهایی ناشی از سرطان

تاثیر یک ترکیب گیاهی در بهبود بی اشتهایی ناشی از سرطان

جاوید شو: پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با انجام یک مطالعه تاثیر یک ترکیب گیاهی شامل شنبلیله، رازیانه و کاسنی را در بی اشتهایی بیماران مبتلا به سرطان بررسی کردند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، بی اشتهایی و کاهش شدید وزن یکی از بزرگترین مشکلات بیماران مبتلا به بدخیمی های پیشرفته است. در بعضی بیماریهای مزمن زمینه ای مانند سرطان، ایدز، آرتریت روماتوئید و... یک سندرم پیچیده به نام «کاشکسی» (cachexia) ایجاد می شود که طی آن به سبب یک پاسخ التهابی، بی اشتهایی یا کاهش مصرف مواد مغذی، همراه با خستگی و کاهش قدرت عضلانی اتفاق می افتد.

این سندرم می تواند اثرات مهمی در درمان، کیفیت زندگی و درصد بقای بیماران مبتلا به سرطان داشته باشد. مدیریت بی اشتهایی و ضعف ناشی از سرطان بسیار مهمست و روش های درمانی بسیاری برای مدیریت این مشکل پیشنهاد شده است، ولی تنها تعداد کمی از داروها برای حل آن استفاده می شود.

در برخی مطالعات، داروهای گیاهی نتایج امیدوارکننده ای داشته اند. بعنوان مثال در بعضی مطالعات حیوانی، تاثیرات ضد التهابی گیاهان شنبلیله و کاسنی انتشار یافته است. باتوجه به این تاثیرات، از نظر نظریه ممکنست این مکانیسم های ضد التهابی در پیشگیری و مدیریت بی اشتهایی ناشی از سرطان موثر باشند.

بر همین اساس پژوهشگران با انجام یک مطالعه، اثربخشی ترکیب گیاهی حاوی شنبلیله، رازیه و کاسنی را در کنار داروی «مجسترول استات» بررسی کردند. داروی مجسترول استات؛ داروی استاندارد سفارش شده برای درمان بی اشتهایی ناشی از سرطان است.

این مطالعه، یک کارآزمایی تصادفی دو سوکور بود که بر روی ۴۷ بیمار بالغ دارای بدخیمی پیشرفته انجام شد. این بیماران در ضمن دو ماه گرفتار بی اشتهایی و کاهش وزن شده و به بیمارستان مراجعه نموده بودند. بی اشتهایی این بیماران با دوزهای بالای داروی مجسترول استات مدیریت می شد. جهت بررسی تاثیر این ترکیب گیاهی، بیماران بطور تصادفی به دو گروه تقسیم شدند. گروه اول یک قرص خوراکی از ترکیب سه گیاه شنبلیله، رازیانه و کاسنی را سه بار در روز به مدت دو ماه مصرف می کردند. گروه دوم نیز در همین مدت قرص دارونما را دریافت می کردند. در مدت مطالعه تغییرات وزنی، فاکتورهای بدنی و معیارهای کیفیت زندگی این بیماران، پیگیری و مورد بررسی قرار گرفت.

در این کارآزمایی بالینی؛ بیمارانی که از این ترکیب گیاهی بهره برده بودند، میانگین افزایش وزن ۱.۵ کیلوگرمی را تجربه کردند؛ در صورتیکه بیماران گروه دارونما میانگین کاهش وزن ۰.۶ کیلوگرمی داشتند. همین طور فاکتورهای تن سنجی بیماران نیز بطور قابل توجهی بهبود یافت. معیارهای دیگر نیز مانند کیفیت زندگی و... نیز در گروهی که از این ترکیب گیاهی بهره برده بودند، بطور قابل توجهی نسبت به گروه دارونما بهبود یافت.

بررسی های این مطالعه نشان داد که تجویز ترکیب گیاهی حاوی شنبلیله، رازیانه و کاسنی، تاثیرات مفید قابل توجهی در افزایش وزن، بهبود اشتها و کیفیت زندگی بیماران گرفتار کاشکسی و بی اشتهایی ناشی از سرطان به وجود می آورد. همین طور مشخص شد که این ترکیب گیاهی بعد از هشت هفته پیگیری هیچ نوع سمیت و یا عارضه قابل توجهی نداشته است.

پژوهشگران این مطالعه، باتوجه به نتایح به دست آمده می گویند که بنظر می رسد ترکیب گیاهی شنبلیله، رازیانه، کاسنی می تواند بعنوان یک درمان کمکی برای بیماران مبتلا به کاشکسی و بی اشتهایی ناشی از سرطان مؤثر باشد؛ ولی با وجود این، مطالعات بیشتر با حجم نمونه بزرگ تر و دوره های پیگیری طولانی تر، لازم است.

در انجام این تحقیق امیررضا فامیل دردشتی، علی حاجی غلامی، شیرین السادات بدری، افسانه یکدانه و آزاده مقدس؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بصورت مقاله علمی با عنوان «تاثیر ترکیب گیاهی شنبلیله، رازیانه و کاسنی در درمان بی اشتهایی/کاشکسی ناشی از سرطان: یک مطالعه شبه تجربی» در مجله بین المللی مدیریت سرطان؛ زیر نظر مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انتشار یافته است.

منبع:

1400/09/29
10:01:27
5.0 / 5
589
تگهای خبر: كیفیت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو