وزیر فرهنگ:

هیئت های مذهبی اندیشه های مختلف را کنار هم قرار می دهد

هیئت های مذهبی اندیشه های مختلف را کنار هم قرار می دهد

به گزارش جاوید شو وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در دیدار با عوامل مهرواره «هوای نو»، اظهار داشت: مساجد و هیئات، ستون انقلاب هستند و دیده نشده اند، جایی که توده ها با هم پیوند می خورد، همین هیئات هستند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایرنا به نقل از سازمان تبلیغات اسلامی، نشست عوامل برگزاری مهرواره هوای نو با محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، امروز ۲۲ آذرماه در محل این وزارتخانه انجام شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این جلسه با اشاره به فرهنگ و سنت ۱۴۰۰ ساله ایرانیان در زمینه فرهنگ دینی و هیئت های مذهبی، اظهار داشت: این فرهنگ مذهبی و سنت با ریشه های عمیقی به هویت ملی ما گره خورده و بطور معمول وقتی در مورد شکل گیری هویت ملی ایرانی صحبت می نماییم، مدل جدیدی که پس از اسلام و آشنایی با اهل بیت(ع) و حضور امام رضا(ع) در ایران شکل گرفته و نقش مهمی که این هجرت در فضای یک تمدن اسلامی شیعی در ایران ایجاد کرده، برجسته نشده است.
وی اظهار نمود: قبل تر که می رویم، انقلاب اسلامی دقیقا روی تقویم شیعی آمده است و در فرهنگ ما یک رویداد صرف نیست و یک هویتی را به دنبال دارد. بنده معتقدم کلیدواژه پیروزی انقلاب اسلامی، اربعین است. اربعین آقا مصطفی خمینی در سال ۵۶ در تقویم ما ثبت نشده در صورتیکه بسیار مهمست که یک دفعه رژیم سلطنتی، جهالتی به خرج داد و منبری های اصلی را تبعید کرد و این بستر را خودش باز کرد و آنها مبلغان اصلی انقلاب شدند و پس از پیروزی انقلاب اسلامی به همین شکل موضوع اربعین پیش رفت و درواقع همین هیئات و مساجد جنگ تحمیلی را هدایت کردند و اشخاص دیگر هم در این قالب نقش آفرینی کردند و اگر هنرهای جدید خدمت کردند در این مراکز به یکدیگر پیوند خوردند.
اسماعیلی اضافه کرد: انقلاب اسلامی در فضایی که مدرنیته داشت جولان می داد و نظریه های سیاسی این بود که هرچه جلوتر می رویم، جوامع باید از پوسته خود بیرون بروند و شکل مدرن بگیرند، در این فضا جامعه ایرانی با ۱۸۰ درجه به جریانی دیگر برمی گردد و این کار هیئات مذهبی است. در این راستا ما در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بازدید از مساجد و هیئات اصلی مؤثر در پیروزی انقلاب اسلامی را که ستون انقلاب هستند و دیده نشده اند در دستور کار خود قرار دادیم. البته فضاهای رسانه ای هم مهم هستند، اما فضای محدودی هستند و جایی که توده ها با هم پیوند می خورد، همین هیئات هستند. این که انقلاب پابرجا می باشد، چون هیئات مذهبی و مساجد برپا هستند و نباید هیئت ها را از مساجد بیرون بکشیم و در دولت انقلابی و دینی باید این المان ها برجسته شود تا هیئتی ها روحیه بگیرند. جامعه و مردم عادی هم نگاهشان به سکنات ماست که ما چه مطالبی را برجسته می نماییم.
وی مهرواره «هوای نو» را اقدامی مثبت در جهت پیشرفت فعالیت هیئت های مذهبی برشمرد و اظهار داشت: وحید ملتجی همیشه ایده های نو در زمینه کارهای فرهنگی و دینی ارائه می کنند و در اصفهان هم با طرح هایی که ارائه کرده اند شیوه های جدیدی در عزاداری ها گسترش پیدا کرده و باید تلاش نماییم این طرح ها را بین المللی نماییم. جامعه اسلامی که رهبر معظم انقلاب اسلامی ترسیم می کنند که ختم به جامعه مهدوی شود، فرایندش باید از همین هیئات و مجالس بگذرد، ما نیز از این ایده ها حمایت می نماییم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: سنت هیئات مذهبی، گنج لایتناهی ماست و هرچقدر با شیوه های مختلف معرفی شود، باز هم جا دارد. کدام سیستم را سراغ دارید که با عمق جان مردم ارتباط داشته باشد؟ یکی از نقاط ممیزه حاکمیت دینی همین است و متأسفانه گاهی بعنوان کارهای اداری به این مساله نگاه می نماییم که چیزی از آن حاصل نمی گردد. در دنیایی که شرایط پیچیده است و فرزندانمان در معرض تهدید هستند باید پرچم حسینی در دستمان باشد و مستمسکمان قرار دهیم تا بتوانیم از این فضا عبور نماییم و اعلام می نماییم در این راه با همه توان حمایت ‎های لازم را انجام می دهیم.
سازمان هیئت تشکیل می شود
حجت الاسلام مجید باباخانی، مدیر تشکل های دینی سازمان تبلیغات اسلامی در این جلسه با اشاره به راه اندازی تشکل های دینی مرکز فرهنگی سازمان تبلیغات اسلامی در دوره های گذشته اشاره نمود و اظهار داشت: تلفیق این مؤسسات و هماهنگ شدن آنها در زمینه های مشترک مد نظر قرار گرفته و با توجه به این که این ها مجموعه های فرهنگی هیئت پایه هستند، در ارتباط با موضوع اهل بیت(ع) و کارهای فرهنگی که پایه هیئت هست در کنار هم قرار گرفتند و مقرر است یک مجموعه مشترک را در یک فضای جدید که به سمت سازمان هیئت می رود، ایجاد کنند و برای تشکل های دینی کشور مانند مجموعه سازمان دارالقرآن یا مجموعه مدارس صدرا، بخش های مختلف در زمینه راهبردی و خدمات در نظر گرفته می شود. بطورمثال مجموعه دعبل خدمت‎رسانی به جامعه کل هیئت چه ستایشگران و چه هیئت ها و مجموعه های فرهنگی پیرامونی را بر عهده دارد.
وی اضافه کرد: همین طور درحال تأسیس مرکز رشد هستیم که شتاب دهنده مجموعه‎های فرهنگی در این حوزه باشد. وسیع‎شدن ارتباط و ساماندهی اصناف و ارتباط با همه مجموعه های هیئتی و شورای شبکه های هیئت کشور که شامل هیئت رزمندگان، کانون مداحان، مجموعه هیئات انصارالمهدی و غیره می‎شود، از دیگر اقداماتی است که انجام شده و گستره کشوری دارد و بیش از ۱۳ جلسه در یک سال قبل با حضور این مجموعه ها برگزار شده است.
باباخانی افزود: مهرواره هوای نو نیز این تشکل‎ها را با یکدیگر هماهنگ و همراه کمک می‎کند. در زمینه تشکل های دینی، سال قبل همایشی را با عنوان «هوای نو» برگزار کردیم و در آنجا شروع مهرواره‎ای که به برگزیدگان سال هیئت و تشکل‎های دینی کشور بپردازد، روی معیارها کار کند و یک کار فراگیر را در زمینه های مختلف از حوزه ستایشگری گرفته تا حوزه هیئت و مباحث محتوایی و کتاب دنبال کند، آغاز شد و کارهای اولیه انجام شد. چون سال اول بود، مشکل تدوین مسیر پرداختن به این موارد بسیار زیاد بود، تا حالا درمورد هیئت ها در رشته های مختلف کار نشده بود. حجت‎الاسلام قمی از سال گذشته، وحید ملتجی را بعنوان دبیر مهرواره هوای نو انتخاب کردند و صادقی مبلغ و فعال حوزه رسانه و هنر که دراین زمینه کارهای فاخری ارائه کرده اند، محمدی فام از ستایشگران محقق و پژوهشگر که هیئت‎دار و مداح نیز هستند در بخش ستایشگری مسئولیت دارند و مهران عباسی در زمینه کتاب در بخش های مختلف و هاشمی در شورای مرکزی مشغول فعالیت هستند.
یکی از امن‎ترین فضاهای موجود برای خانواده‎ها، هیئت است
وحید ملتجی، دبیر مهرواره هوای نو در ادامه این جلسه با اشاره به اهداف این مهرواره اظهار داشت: مهرواره هوای نو دو هدف اصلی دارد، رسالت نخست این است که بتواند کاری کند که هیئت ها و تشکل های دینی کشور آغوش خودرا بروی همه مردم باز کنند و نگاه بلندتر داشته باشند و این را در قالب چهل واره دوم انقلاب می‎بینیم، برای اینکه به نظر می آید هیئت‎ها یکی از پیشران‎های گام دوم انقلاب هستند و به جهت اینکه این اتفاق بیافتد باید فضای این تشکل ‎ها تغییر کند و نگاه بلندتری داشته باشند. هدف دوم این است که عموم مردم را بتوانیم مخاطب قرار دهیم که بگوییم هیئت فقط منحصر به دهه محرم نیست و با هیئت می‎توان زندگی کرد و یک امر جاری در زندگی افراد است و کسانی که در زمینه هیئت فعالیت می‎ کنند، طبیعتاً از لحاظ اجتماعی در رده‎های بالاتری قرار می‎گیرند.
وی اظهار نمود: یکی از امن‎ترین فضاهای موجود برای خانواده‎ها که دغدغه نوجوان و جوان را دارند هیئت است، البته ذیل این موارد اتفاقات دیگر هم می‎افتد، طبیعتاً به شاخص ها و هیئت‎های برتر، پارامترها و استانداردهایی می رسیم، ولی هم اکنون نمی‎خواهیم این موارد را طرح نماییم و اصل ماجرا این است که هیئت‎ ها آغوششان را باز کنند و مردم هم پذیرای این مسأله باشند. به طور معمول رسانه های مختلف هیئت را منحصر در یک فرم خاص معرفی کرده‎اند که البته این مساله هم هست، اما این یک بخش از ماجراست و مسأله هیئت خیلی گسترده ‎تر است و این دو هدف ما را بر آن داشته که این اتفاق را پیش ببریم.
ملتجی عنوان کرد: سازمان تبلیغانت اسلامی از این مسأله حمایت کرده‎اند و مهرواره هوای نو با شعار «در هوای نوی هیئت نفسی تازه کنیم» کار خودرا دنبال می‎کند و دلیل این که عنوان مهرواره بکار برده شده این است که نگاه مهر و عطوفت به همه دارد و نمی‎ خواهیم رتبه اول و دوم به هیئت‎ها بدهیم و رقابت منفی ایجاد نماییم و فقط می‎خواهیم برترین‎ها معرفی شوند و هوای نو هم بخاطر این است که مسأله را در قالب گام دوم انقلاب اسلامی می‎بینیم و فرهنگ معادل هواست و اعتقاد ما این است که همان‎طور که درخت، هوارا تصفیه می‎ کند، قابل تکیه است، ریشه دارد و مثمر ثمر است، هر هیئت در زمینه فرهنگ نیز همین کار را می‎کند. به هیئت می‎شود تکیه کرد و از ثمر آن استفاده نمود. بدین سبب با حمایت سازمان تبلیغات اسلامی این کار را شروع کردیم اما افقی که می‎ بینیم این است که کار به گروه‎های مردم‎نهاد و خود هیئت‎ها و تشکل‎های دینی واگذار شود، منتها شروع این کار کمک جدی می‎ خواست و مثل بسیاری از کارهای فرهنگی ریشه ‎دار از کم شروع کردیم، البته هم اکنون بزرگ‎ترین رویداد تشکل‎ های دینی به حساب می‎آید.
وی اضافه کرد: امسال در سه بخش این کار را دنبال می نماییم که شامل بخش هیئت در ۱۶ رشته و بخش ستایشگری در یک رشته (مدیحه‎ خوانی) و حوزه کتاب است و منظور از این حوزه کتاب‎هایی است که درباره هیئت پخش شده، مثل تاریخ شفاهی هیئت و معرفی هیئت تراز و الگوست و این حوزه خیلی نحیف است، اما چون موضوع و محتوا برای ما مهمست و در طولانی مدت مقرر است به نتیجه برسیم، امسال این بخش را قرار دادیم.
دبیر مهرواره هوای نو عنوان کرد: ساختار برگزاری هم بدین شکل است که در هر بخش، شورای برنامه ‎ریزی داریم که شامل افرادی می‎شود که تجربه دارند و شناخته شده هستند و این‎ها هیئت داوران هر رشته را مشخص می‎ کنند و در هر رشته یک برگزیده و سه نفر قابل تقدیر داریم و البته بخش‎های جنبی هم برای هر بخش مثل «نسل حسینی» و «حاج قاسم سلیمانی» انتخاب شده است. امید است با همکاری ‎های صورت گرفته این نهال تبدیل به درخت تنومد شود و در زمینه هیئت آوردگاه ملی داشته باشیم.
ملتجی چند درخواست از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امتداد برگزاری مهرواره هوای نو بیان کرد و اظهار داشت: نخست این‎که این رویداد بعنوان بزرگ ترین رویداد عرصه هیئت ثبت گردد که دراین زمینه دستورالعمل و آیین‎ نامه‎ ها آماده شده اما به جهت اینکه جنبه رسمی پیدا کند، نیازمند حمایت است. دوم این‎که بمنظور معرفی هوای نو و حوزه تشکل های دینی به عموم مردم و هنرمندان در نظر است در آیین اختتامیه که نام‎آوران این عرصه و مسئولان کشوری حضور خواهند داشت و جوایز اهدا می‎شود و همین طور مقرر است نمایشگاهی راه ‎اندازی شود که بهترین هیئات کشور داشته‎ های خودرا عرضه کنند، زمینه‎ای فراهم گردد تا هنرمندان عرصه‎ های مختلف را میهمان این مراسم باشند.
وی افزود: درخواست دیگر عوامل مهرواره هوای نو، حمایت در زمینه اطلاع‎ رسانی و تبلیغات است که نیاز است اتفاق بیافتد و چون امسال سال اول این اتفاق است، به هیئت‎های مذهبی بوسیله سیستم سازمان تبلیغات اسلامی اطلاع‎رسانی صورت می‎گیرد این که مردم در جریان این ماجرا قرار گیرند نیازمند حمایت هستیم و امید است ظرفیت‎های موجود در اختیار این مجموعه قرار گیرد. همین طور مجموعه مهرواره هوای نو از نظر امکانات مالی برای تامین جوایز، تسهیلات و کمک‎های بلاعوض که به هیئت ‎ها داده می ‎شود و فضایی برای برگزاری اختتامیه مراسم نیز نیازمند حمایت است.منبع:

1400/09/22
23:36:52
5.0 / 5
398
تگهای خبر: برنامه , خدمات , سیستم , فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو