معرفی عناصر مهم پژوهش

معرفی عناصر مهم پژوهش

به گزارش جاوید شو رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با بیان اینکه دو عنصر «زمان» و «ابتکار و نوآوری» عناصر مهم پژوهش هستند، اظهار داشت: پژوهش باید به زمان خود توجه داشته باشد، مساله ای از مسائل حال را حل کند و افقی به آینده بدهد.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر موسی نجفی امروز، ۲۱ آذرماه در مراسم گرامی داشت هفته پژوهش که در پژوهشکده دانشنامه نگاری پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد، ضمن اشاره به دو تفکر مهمی که در مورد ایران وجود دارد، افزود: ما در کشورمان دو تفکر داریم که هر کدام از این دو تفکر قابل احترام هستند. تفکر اول؛ کشور را درحال انحطاط می بیند و اعتقاد دارد ایران در ۵۰ سال گذشته، نه تنها جلو نرفته که بلکه عقب هم رفته است. دلایلی هم دارند که امکان دارد سیاسی، اقتصادی، نظامی و... باشد. تفکر دیگر؛ برخلاف آن می گوید که کشور رو به تکامل است و استقلالی که در سال ۵۷ با انقلاب اسلامی شروع شد، رشد خودش را کرده و به دوره تمدنی رسیده است.

نجفی اضافه کرد: اگر بخواهیم تاریخ علم ایران را به صورت یک منحنی رسم نماییم، این منحنی با منحنی تاریخ علم اروپا متفاوت می باشد. ما مانند اروپا عصر باستان، قرون وسطی و عصر جدید، نداریم. شاید محور ما، محوری پنج درجه ای شود که دارای سه اعتلا و دو انحطاط باشد. یکی از دوره های انحطاط که همان دوره مغولی است. خیلی از بزرگان ما در دوره انحطاط بودند و با ابتکارات خود، اعتلای دوره بعدی را همین فرهنگ سازان رقم زدند و نگذاشتند شیرازه جامعه از هم گسیخته شود. همان ها مغول ها را تربیت کرده و از آن قوم مهاجم، مردمان متمدن و سازنده ساختند.

رییس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، با ذکر این نکته که خویش را جزو گروه فکری دوم می داند، اظهار داشت: با عنایت به تاریخ ایران در دوره مشروطه، قاجار و پهلوی، فکر می کنم که ایران از نظر استقلال به جایگاهی رسیده که این استقلال را در گذشته نداشته است.

وی با بیان اینکه عنصر ابتکار و نوآوری مهم ترین اصل تمدن است و همینطور یکی از عناصر پژوهش هم خلاقیت است، خاطرنشان کرد: اگر پژوهش، خلاقیت نداشته باشد، پژوهش نیست تقلید است. اگر تعلق ما به گروه فکری دسته اول است؛ فرهنگ جای خودش را دارد و خلاقیت را برای احیای اعتلا در سالهای بعد نیاز داریم و اگر متعلق به تفکر دوم هستیم که برای پژوهش احتیاج به خلاقیت داریم.

نجفی ضمن اشاره به اهمیت نسل جوان، تصریح کرد: اگر می خواهیم نسل بعد محقق و مبتکر شوند، باید از نوجوانی برای آنها فکری نماییم. از مدارس علوم انسانی تهران جمعی را جمع نماییم و دانش آموزان دبیرستانی یک مجله علوم انسانی را تهیه کنند و به آنها امکانات بدهیم و این مجله در دبیرستان ها برای نسل جوان توزیع شود.

وی با نام بردن چندی از اساتید خود، یاد و خاطره ایشان را در هفته پژوهش گرامی داشت.

منبع:

1400/09/22
12:34:19
5.0 / 5
478
تگهای خبر: فرهنگ
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو