رییس ISC خبر داد

پیگیری و برنامه ریزی سیاست گذاری یکپارچه و یکنواخت برای نشریات کشور

پیگیری و برنامه ریزی سیاست گذاری یکپارچه و یکنواخت برای نشریات کشور

رئیس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) با بیان اینکه نشر و ترویج یافته های علمی پژوهشگران و محققان رسالت وجودی نشریات علمی است، اظهار داشت: سیاست گذاری یکپارچه و یکنواخت برای نشریات از اهم فعالیتهایی است که درحال پیگیری و برنامه ریزی است.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر محمدجواد دهقانی، رئیس موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) در وبینار و کارگاه آموزشی "شیوه نامه امتیازدهی شاخصهای ارزیابی و رتبه بندی نشریات علمی" ویژه سردبیران و مدیران مسئول نشریات علمی که با همکاری موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) و کمیسیون نشریات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با حضور بیشتر از هزار نفر از سردبیران و مدیران مسئول نشریات علمی برگزار شد، ضمن تشکر از کلیه کسانی که در برگزاری این وبینار شرکت داشته اند، اظهار داشت: هدف از برگزاری چنین وبینارهایی کمک به ارتقای سطح کمی و کیفی نشریات علمی است. در نظام جدید نشریات تاکید بر ارزیابی و رتبه بندی سالیانه است و هر سال نشریات یک مرتبه مورد ارزیابی قرار می گیرند.
وی ادامه داد: نشر و ترویج یافته های علمی پژوهشگران و محققان رسالت وجودی نشریات علمی است و به افزایش رؤیت پذیری و درنتیجه افزایش اثربخشی و هم اشتهار مجله ازطریق نمایه سازی نشریات در پایگاه های استنادی تاکید دارد.
دهقانی با بیان اینکه سیاست گذاری یکپارچه و یکنواخت برای نشریات از اهم فعالیتهایی است که درحال پیگیری و برنامه ریزی است، تصریح کرد: حرکت در راه استانداردهای بین المللی و در نظر گرفتن شاخصهای یکپارچه که در این وبینار به آنها پرداخته خواهد شد، به انسجام نشریات کمک شایانی می کند.
رئیس ISC اظهار داشت: یکی از دغدغه های سردبیران و مدیران مسئول نشریات علمی کشور ارتقای کیفی آنها و همینطور حضور قوی و پررنگ تر در رتبه بندی های بین المللی است که این مهم با برنامه ریزی های انجام شده و در چارچوب سلسله کارگاه های آموزشی با هماهنگی کمیسیون نشریات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و ISC برای سردبیران برگزار می شود.
دکتر محسن شریفی، مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی و دبیر کمیسیون نشریات علمی هم در این وبینار که با محورهای موضوعی شیوه امتیازدهی شاخصهای ۶ گانه ارزیابی و رتبه بندی نشریات و همینطور مروری بر تغییرات شاخص ها و نحوه ارزیابی و رتبه بندی نشریات برگزار شد، ضمن خیرمقدم به حاضرین و تشکر از برگزارکنندگان این وبینار، به تاریخچه مختصری از فعالیتهایی که تابحال در این حوزه انجام شده پرداخت و اظهار نمود: این قبیل کارگاه های آموزشی با همکاری موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) با موضوعات مختلف در زمینه هایی همچون سامانه DOR، رتبه بندی و نمایه سازی نشریات در آینده هم برنامه ریزی و برگزار می شود.
دکتر نرجس ورع، مدیر گروه ارزیابی و رتبه بندی نشریات علمی هم در ادامه به معرفی شیوه نامه امتیازدهی شاخصهای ارزیابی و رتبه بندی نشریات علمی پرداخت.
وی در ابتدا به معرفی شاخص انتشار به ­موقع و ضوابط آیین­ نامه نشریات پرداخت و اظهار داشت: انتشار بموقع هر شماره از نشریه در دوره مربوطه در طول یک سال (ابتدای دوره انتشار)، تنوع سازمانی و جغرافیایی اعضاء گروه دبیران از افراد شاخص علمی موسسه، کشورهای مختلف و همینطور صاحب امتیاز انجمن و همکاری با انجمن از دیگر موارد مهم این شاخص است.
دکتر ورع در ادامه به شاخص دیگر شیوه نامه امتیازدهی "داشتن وبگاه استاندارد، زیرساخت ها و اطلاعات شناسنامه ‏ای نشریه" پرداخت و اظهار داشت: در این شاخص موارد مختلفی وجود دارد که بیشترین امتیاز در این قسمت در ارتباط با مواردی همچون درج شناسه گر دیجیتال مقاله (DOI) یا درج شناسه گر دیجیتال (DOR)، راهنمای نویسندگان (داشتن دستورالعمل و راهنمای تهیه و تنظیم مقالات، جداول، نموار، عکس ها و غیره...)، درج لیست مقالات هر شماره و آرشیو نشریه، خروجی PDF و XML استاندارد، درج عنوان نشریه (زبان اصلی و انگلیسی) و همینطور درج ماه، سال آغاز انتشار، توالی (تناوب انتشار) نشریه در بخش درباره نشریه و درج پیوند مستقیم نشریه به پایگاه های عمومی، تخصصی و استنادی که نشریه در آنها نمایه شده است، از مواردی مهم این شاخص است.
مدیر گروه ارزیابی و رتبه بندی نشریات علمی در ادامه به شاخص "رعایت آیین نگارش، ساختار و کیفیت مقالات" پرداخت و اظهار داشت: در این شاخص بیشترین امتیاز به کیفیت علمی مقالات نشریه متعلق می باشد. داشتن نوآوری، به روز بودن موضوعات، سطح علمی و عمق دانش تخصصی، کاربردی بودن و اثربخشی نتایج در جامعه علمی، تمرکز و حفظ یکپارچگی مبحث و نیاز محور بودن موضوعات مقالات از مهم ترین موارد این شاخص است.
وی ادامه داد: از دیگر مواردی که در این بخش بیشترین امتیاز را در شیوه نامه امتیازدهی دارد، شامل اجرای صحیح، همسان و استاندارد ماخذنویسی در تمام مقالات (درون متنی، برون متنی و در لیست منابع) و استفاده از منابع به روز، داشتن منابع و ماخذ به زبان اصلی و انگلیسی، رعایت یکدست بودن فرمت در مقالات نشریه و همینطور درصد نویسندگان تکراری در نشریه (در یک سال) است.
دکتر ورع در ادامه به معرفی شاخص "رعایت فرایند پذیرش مقالات و داوری تخصصی" پرداخت و اظهار نمود: در این شاخص سردبیران باید به مواردی همچون میانگین بازه زمانی فرایند داوری پذیرش مقاله، درج استفاده از نرم افزارهای مشابهت یاب در بررسی و داوری مقالات و همینطور درج نام نرم افزار، توزیع جغرافیایی و سازمانی داوران، درج سالانه اسامی داوران در نشریه و همینطور درج لینک اشتراک داوران در پایگاه های بین المللی و استفاده از آنها دقت لازم را داشته باشند تا بتوانند امتیاز کامل را کسب کنند.
ایشان در ادامه این وبینار، شاخص "وضعیت نشریه در نمایه های استنادی، تخصصی و اجتماعی" را برای حاضرین در این وبینار توضیح داد و اضافه کرد: در این بخش هم سردبیران نشریان به منظور کسب بیشترین امتیاز باید مواردی همچون نمایه شدن در پایگاه های استنادی بین المللی، نمایه شدن در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، نمایه در پایگاه های عمومی بین المللی و همینطور نمایه شدن نشریه در پایگاه های معتبر تخصصی دقت کافی را مبذول کنند.
مدیر گروه ارزیابی و رتبه بندی نشریات علمی ISC در انتها این بخش به معرفی "شاخص به کارگیری مقررات و امکانات سخت افزاری و نرم ‏افزاری برای رعایت اخلاق علمی نشر و پیشگیری از بروز تخلفات علمی" پرداخت و اضافه کرد: درج قوانین و مقررات در ارتباط با رعایت اخلاق نشر در وبگاه نشریه، درج لوگو و لینک مجوز دسترسی و وجود و امکان دریافت فرم تعهد نویسندگان از راه وبسایت نشریه به منظور کسب امتیاز کامل این شاخص به همراه سایر موارد الزامی است.
به نقل از موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، در انتها این وبینار، به سوالات حاضرین در این وبینار پاسخ داده شد.1400/09/10
22:58:40
5.0 / 5
410
تگهای خبر: برنامه , دیجیتال , سایت , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو