پاکستان بازار خرما را از ایران گرفت!

پاکستان بازار خرما را از ایران گرفت!

صادرکنندگان خرمای ایرانی می گویند تاجران پاکستانی با حضور در ایران و خرید خرمای داخلی و بسته بندی جدید، این محصولات را به بازار جهانی صادر می کنند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، نمایندگان بخش خصوصی در جدید ترین نشست کمیسیون کشاورزی اتاق بازرگانی تهران به بررسی آخرین وضعیت تولید و تجارت کالاهای کشاورزی ایران در سالهای گذشته پرداختند.
در ابتدای این جلسه، کاوه زرگران رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق تهران، به صادرات محصولات کشاورزی طی هفت ماه سال جاری اشاره نمود و اظهار داشت: بر مبنای آمارهای رسمی گمرک، ایران توانسته طی این مدت، چهار میلیون و ۶۴۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی، دامی، شیلاتی و غذایی به سایر کشورها صادر کند. بر این اساس، ۵۵۴ میلیون دلار انواع خشکبار و ۱۱۷ میلیون دلار انواع خرما صادر گردیده است.
به گفته وی، تراز تجاری محصولات کشاورزی و صنایع غذایی در این دوره به لحاظ ارزشی از منفی ۲.۹ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۵ به ۴.۷ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۹ رسیده است؛ ضمن آنکه متوسط قیمت پایه صادراتی محصولات این گروه هم از ۹۸ سنت در سال ۱۳۹۵ به ۷۰ سنت در سال ۱۳۹۹ کاسته شده است؛ این در شرایطی است که ارزش واردات محصولات کشاورزی و صنایع غذایی از ۸.۶ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۵ به حدود ۱۰.۹ میلیارد دلار در سال ۱۳۹۹ رسیده است.
آنطور که اعضای اتحادیه صادرکنندگان خشکبار در نشست کمیسیون کشاورزی اتاق تهران گوشزد کردند، صادرات پسته ایران بعد از سال ۱۳۹۷ و اجرای بخشنامه رفع تعهد ارزی، روند نزولی خویش را شروع کرد و کشورهای خریدار پسته، به سمت آمریکا، ترکیه و اخیرا پاکستان روی آورده اند.
به گفته مجید بازیان، نایب رییس اتحادیه صادرکنندگان خشکبار، حجم تولید پسته ایران طی سال ۱۳۹۷ بشدت کاهش پیدا کرد و میزان برداشت و آنچه که به بازار داخل ارائه شد، بیشتر از ۵۰ هزار تن نبود و با پیاده سازی مقررات رفع تعهد ارزی، صادرکنندگان از عرضه بین المللی این میزان تولیدات باز ماندند.
وی با اشاره به اینکه در این سال و با غیبت ایران، پسته آمریکا بخش عمده ای از بازار صادراتی کشور را از آن خود کرد، اضافه کرد: تولید سالانه پسته در ایالات متحده به ۵۵۰ هزار تن رسیده است و بازارهای خواستار پسته هیچ وقت منتظر نمی ماند تا پسته ایران را دریافت کند و با کوچک ترین وقفه در تجارت این محصول، دیگر کشورها محصولاتشان را جایگزین پسته و سایر فرآورده های خشکبار ایران می کنند.
بازیان اضافه کرد: طی سال ۱۳۹۸، صادرکنندگان پسته از ایران مجبور شدند برای بازگشت به بازارهای صادراتی، هر تن از این محصول را به قیمت ۵۰۰۰ دلار عرضه کنند در حالیکه طی سال ۱۳۹۵، نرخ صادرات پسته ایران حدود ۱۰ هزار دلار در هر تن بود.
وی اظهار داشت: میزان صادرات پسته ایران طی سال ۱۳۹۵ در حدود ۱۳۸ هزار تن و به ارزش ۱.۲ میلیارد دلار بود در حالیکه در سال ۱۳۹۹، به رغم صادرات ۲۰۳ هزار تن پسته، ارزآوری این محصول رقمی حدود ۱.۳ میلیارد دلار بیشتر نبود.
وی دلیل این اتفاق را اعمال مقررات رفع تعهد ارزی برای صادرکنندگان و هم ایراد در نرخ پایه صادراتی عنوان نمود و خاطرنشان کرد که نرخ پایه صادراتی پسته باید اصلاح گردد در حالیکه وزارت جهاد کشاورزی اعتقادی به اصلاح در این بخش ندارد.
به گفته امیرحسین زرگرزاده، از صادرکنندگان خرما ایران، فعالیت تجار پاکستانی برای خرید خرمای استعمران ایران طی سالهای اخیر تشدید شده و تجار این کشور با رفت وآمد به خوزستان، خرمای استعمران این منطقه از ایران را خریداری و صادرات مجدد می کنند. به نقل از ایشان، تجار پاکستانی حتی به کرمان هم رفت وآمد کرده و خرمای شاهانی این منطقه را از کف بازار جمع می کنند.
زرگرزاده خاطرنشان کرد که هم اکنون پاکستان، بازارهای بیشتر از ۳۰ ساله خرمای ایران در جهان را تصاحب کرده و آنطور که در رفت وآمدهای مقامات دولتی این کشور به ایران دیده می شود، به دنبال تهاتر خرما با ایران هستند. این صادرکننده خرما تصریح کرد که سال جاری قطعا، پاکستان بازار صادراتی خرمای ایران را بیشتر از سالهای گذشته در اختیار خواهد گرفت.
منبع:

1400/09/08
22:07:24
5.0 / 5
733
تگهای خبر: محصولات
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
جاوید شو جاوید شو