گشتی در اخبار تئاتر؛

از تفاهمنامه جشنواره سردار آسمانی تا نمایشی از ایران در برادوی

از تفاهمنامه جشنواره سردار آسمانی تا نمایشی از ایران در برادوی

امضای تفاهمنامه همکاری انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس برای برگزاری هر چه باشکوه تر جشنواره تئاتر سردار آسمانی، حضور نمایشی از ایران برای اولین بار در تئاتر برادوی و بهبودی حال رضا فیاضی پس از مبتلا شدن به کرونا مهم ترین تیتر اخبار چند روزه اخیر حوزه تئاتر را به خود اختصاص داده اند.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، ورود به آذر ماه ۱۴۰۰ برای خانواده تئاتر بخصوص دوستداران نمایش های آیینی و سنتی نوید دهنده نزدیک و نزدیکتر شدن به ایام برگزاری جشنواره های تئاتری کشور است. جشنواره هایی که پس از دو سال وقفه به جهت انتشار کرونا حال با آرام تر شدن شرایط بار دیگر امید آن می رود تا شاهد همان شور و حال سابق در روند برگزاری این رویدادها چه برای خانواده تئاتر و چه برای دوستداران هنر نمایش باشیم.
بعد از جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان، جشنواره نمایش های آیینی و سنتی آغازگر حرکت قطار جشنواره ها و رویدادهای ملی و بین المللی عرصه تئاتر کشور است. از مهم ترین این رویدادها میتوان به جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، جشنواره های تئاتر استانی، جشنواره تئاتر فتح خرمشهر، جشنواره تئاتر سردار آسمانی تا جشنواره بین المللی تئاتر فجر بعنوان فصل آخر رخدادهای جشنواره ای تئاتر و آغازی بر تحویل سال هنر نمایش ایران اشاره نمود.
در کنار تب و تاب فعالیت هنرمندان تئاتر سراسر کشور برای حضور در جشنواره های مختلف نمایشی نیمه دوم سال، با استمرار باز بودن تماشاخانه ها در اکثر استان ها در سایه تسریع روند واکسیناسیون، طی روزهای هر هفته شاهد معرفی میهمانان جدید آثار تئاتری برای اجرای عمومی در سالن های پایتخت و دیگر استانهای کشور هستیم.
همه اینها چنان شور و حال فعالان، دست اندرکاران و حتی مخاطبان هنر تئاتر در کشور را افزایش داده که در کنار اخبار اصلی رخدادهای تئاتری که متعلق به جشنواره ها و اجراهای عمومی آثار نمایشی در سرتاسر کشور است، شاهد ریز و درشت اتفاقات خبری دیگر در سایه این دلگرمی اهالی تئاتر و مسؤلان به استمرار شرایط پایدار در کشور هستیم.
بر همین اساس از مهم ترین تیتر اخبار حوزه هنرهای نمایشی از ۲۷ آبان تا اول آذر ماه میتوان به اخباری چون تفاهمنامه همکاری انجمن تئاتر انقلاب برای جشنواره تئاتر سردار آسمانی، چهلمین امید یا بیست و هشتمین زن! در برادوی نیویورک، بهبودی نسبی حال عمومی رضا فیاضی، شروع به کار فصل جدید پروژه چهارفصل تئاتر ایران، تمدید مهلت ارسال طرح به جشنواره نمایشنامه نویسی گلدسته ها، معرفی داوران دومین جشنواره نمایشنامه نویسی گلدسته ها، با تازه های اجرا در سالن های نمایشی؛ از گورخر سیاه تا کِریم، آسانسور نداره در خانه هنرمندان، شانو مهمانسرای دو دنیا شد، قصه های غمناک چهار دیواری در پردیس تئاتر تهران، تلفات علیرضا معروفی در تالار مولوی، کِریم میهمان دوم تالار مولوی، اشاره نمود.


تفاهم نامه همکاری انجمن تئاتر انقلاب برای جشنواره تئاتر سردار آسمانی
تفاهم نامه همکاری سومین جشنواره تئاتر سردار آسمانی توسط حمید نیلی مدیرعامل انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و محمدرضا علیزاده مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان منعقد و طرفین نسبت به برگزاری باشکوه و گسترده این رویداد در استان کرمان تاکید نمودند.
در این مراسم توحید معصومی مشاور عالی انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس، سید وحید فخرموسوی دبیرجشنواره، محمدی معاون هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان، امیر کلاته معاون اداری مالی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و جواد تمدنی مدیر روابط عمومی انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس هم حضور داشتند.
سومین جشنواره سراسری تئاتر سردار آسمانی با هدف پاسداشت شهیدحاج قاسم سلیمانی و سرداران شهید جبهه مقاومت به همت انجمن تئاترانقلاب و دفاع مقدس بنیاد فرهنگی روایت فتح و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان با دبیری سید وحید فخر موسوی دی سالجاری در کرمان برگزار می شود.


چهلمین امید یا بیست و هشتمین زن! در برادوی نیویورک
جشنواره یونایتد سولو بعنوان بزرگترین جشنواره تئاترهای مونولوگ جهان در آف برادوی شهر نیویورک آمریکا میزبان نمایش چهلمین امید یا بیست و هشتمین زن!؟ به نویسندگی و کارگردانی صائب میر، با بازی سهیل بابایی می شود.
در حالِ حاضر فیلم تئاتر این اثر در رتبه اولِ پخش بین المللی سایت این فستیوال است و بیشترین بیننده را دارد و این جشنواره برای ۲ سال پخش این تئاتر را خریداری نموده است.
۲۶ اکتبر تا ۲۱ نوامبر ( ۴ تا ۳۰ آبان ماه) باز زمانی برگزاری دوازدهمین دوره جشنواره تئاتر یونایتد سولو است که هر ساله در نیویورک و لندن برگزار می گردد و سال جاری پس از ۲ سال تعطیلی تئاترها به برادوی برگشتند.
در دوره گذشته ایان مک کلن چهره نام آشنای تئاتر جایزه بهترین نمایش این جشنواره را کسب کرده بود و حالا یک گروه ایرانی برای نخستین بار آماده حضور در این جشنواره می شود.
نمایش چهلمین امید یا بیست و هشتمین زن!؟، پیش از این در دهمین جشنواره تئاتر Artokraina سن پطرزبورگ روسیه که در سال ۲۰۱۹ برگزار شد و مختص تئاترهای آوانگارد بود برنده جایزه بهترین تئاتر این جشنواره شد و همینطور منتخب حضور در فستیوال تئاتر مکناس مراکش، برگزیده حضور در فستیوالِ تئاترِ آبی هند، جشنواره pro act fest اوکراین، فستیوال تئاتر فیزیکال گرجستان و جشنواره میتامبو زیمباوه هم شده است.


بهبودی نسبی حال عمومی رضا فیاضی
فریده علم بیگی همسر رضا فیاضی بازیگر سینما و تئاتر درباره وضعیت سلامتی این بازیگر بیان نمود: چندی قبل از همسرم تست کرونا گرفته شد و بمحض این که مشخص شد تستش مثبت است تحت درمان در منزل قرار گرفت اما پس از گذشت ۵، ۶ روز متوجه شدیم تنفس ایشان گرفتار مشکل شده است بنابراین به پزشک رجوع کردیم و پزشکان گفتند ۳۰ درصد از ریه درگیر شده است بنابراین بلافاصله آقای فیاضی را بستری کردیم.
وی با بیان آنکه سرانجام روز ۲۸ آبان ماه همسرم از بیمارستان مرخص شد اضافه کرد: پزشک همسرم به ما گفت پس از مرخص شدنش باید ۱۰ روز هم در منزل استراحت کند تا بهبودی کامل پیدا کند.


آغاز به کار فصل جدید پروژه چهارفصل تئاتر ایران
ایوب آقاخانی طراح و سرپرست این پروژه و مدیر دفتر مطالعات و پژوهش های مرکز هنرهای نمایشی حوزه ی هنری با بیان این خبر اظهار داشت: هفتمین فصل از دور نوین پروژه جامع آموزشی ملی نمایشنامه نویسی خارج از پایتخت با عنوان چهارفصل تئاتر ایران با مبحث فضای مجازی در زندگی امروز با دریافت ۴۶ طرح از ۱۴ استان کشور (اردبیل، اصفهان، البرز، بوشهر، زنجان، سیستان و بلوچستان، فارس، قزوین، قم، کردستان، کرمانشاه، لرستان، مازندران، همدان) کار خویش را شروع کرد.
وی افزود: این طرح ها با تعیین و منصوب شدن اعضای هیات علمی، بررسی و منتخبان اولیه بزودی اعلام خواهند شد.
ششمین کارگاه های فصلی این پروژه با عنوان کودک و محیط زیست با حضور شرکت کنندگان و اعضای هیات علمی فصل ششم یک ماه پیش در حوزه هنری تهران برگزار شد و نمایشنامه های عرضه شده بعد از دریافت نکات مشورتی در راه بازنویسی قرار گرفتند. آثار منتخبان این فصل در فرآیند چاپ قرار خواهند گرفت.


تمدید مهلت ارسال طرح به جشنواره نمایشنامه نویسی گلدسته ها
فراخوان دومین جشنواره نمایشنامه نویسی گلدسته ها اوایل آبان سالجاری از جانب مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری منتشر گردید. گاه شمار این فراخوان، مهلت ارسال طرح را تا پیش از این ۱ آذرماه اعلام نموده بود اما با تصمیم دبیرخانه جشنواره این مهلت تا ۱۵ آذرماه تمدید گردید.


معرفی داوران دومین جشنواره نمایشنامه نویسی گلدسته ها
مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری نصرالله قادری، محمدرضا آزاد و سینا دلشادی را بعنوان داوران دومین جشنواره نمایشنامه نویسی گلدسته ها معرفی نمود.
حوزه هنری انقلاب اسلامی با مشارکت ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی و هنری مساجد کشور (فهما)، در جهت پویا نگه داشتن جریان مردمی تئاتر بچه های مسجد و ارتقای کیفی نمایشنامه های ویژه اجرا در مساجد، دومین جشنواره نمایشنامه نویسی «گلدسته ها» را برگزار می نماید.
علاقه مندان طرح ها و متون مورد نظر خویش را در فرمت PDF طبق گاه شمار فراخوان به نشانی الکترونیکی mosque.office@Gmail.com و یا از راه پیام رسان واتساپ به شماره ۰۹۱۰۸۰۶۲۹۳۷ ارسال نمایند.


با تازه های اجرا در سالن های نمایشی؛ از گورخر سیاه تا کِریم
نمایش عروسکی گورخر سیاه به کارگردانی شراره طیار از هفتم آذر در مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای اولین بار به صحنه می رود.
این نمایش با اقتباس از افسانه ای آفریقایی با همین نام، نوشته بربل مایا از سوی زهرا وثوق شیرایه ترجمه و برای مخاطب خردسال و کودک در سال ۱۳۹۷ تولید شد.
نمایش گورخر سیاه از پذیرش تفاوت بین موجودات و احترام به آنها صحبت می کند و مخاطبان کودک را در مقابل این چالش فکری قرار می دهد که آیا تفاوت های ظاهری می تواند تعیین کننده ارتباط ما با دیگران باشد یا خیر. تقویت ارکان هوش اخلاقی همدلی، مهربانی، وجدان، پذیرش و احترام به تفاوت های ظاهری موجودات و تقویت مهارت های حل مسئله، تلاش و پیگیری همچون مواردی است که در روند داستان این نمایش به آنها پرداخته می شود.
در خلاصه این نمایش آمده است: یک روز بامداد گورخر از خواب بیدار می شود و درمی یابد تمام خط های سفیدش ناپدید شده است، او دیگر یک گورخر نیست و باید گودال آب را ترک کند. اما جغد دانا برایش یک پیشنهاد دارد و....
این نمایش که به سفارش مرکز تولید تئاتر و تئاتر عروسکی کانون پرورش فکری ساخته شده است به مدت ۴۰ دقیقه از روز یکشنبه هفتم آذر ساعت ۱۷ در سالن بوستان این مرکز واقع در پارک لاله تهران اجرا خواهد شد.


آسانسور نداره در خانه هنرمندان
نمایش آسانسور نداره به نویسندگی سباستین تیری ترجمه هومن حسین زاده و کارگردانی لبخند بدیعی از نهم آذر ساعت ۱۹: ۴۵ اجراهای خویش را در تماشاخانه انتظامی مجموعه خانه هنرمندان آغاز خواهد نمود.
در نمایش کمدی آسانسور نداره ارسطو خوش رزم، علی عامل هاشمی و شیما ملکی به ایفای نقش می پردازند.
پیش از این نمایش آسانسور نداره آذر ۱۳۹۸ در کارگاه نمایش مجموعه تئاتر شهر به صحنه رفته بود.


شانو مهمانسرای دو دنیا شد
مهمانسرای دو دنیا نوشته اریک آمانوئل اشمیت به کارگردانی ایمان خرقانی و تهیه کنندگی پیمان چراغی از یکم آذر ساعت ۱۹ در تماشاخانه شانو به صحنه می رود.
فرزاد دشتی، محمد رضایی، مهربان خداوردی، حمیده دهقان نیری، عیسی محمدی، فریماه قاسمی بازیگران این اثر نمایشی هستند.
در خلاصه داستان مهمانسرای دو دنیا آمده است: بین پیش از من و پس از من یه اتفاقی افتاده، من تو این فاصله وجود داشتم....
علاقه مندان برای دیدن این نمایش می توانند به تماشاخانه شانو به آدرس خیابان وصال شیرازی، تقاطع خیابان طالقانی، کوچه فرهنگی رجوع کنند.


قصه های غمناک چهار دیواری در پردیس تئاتر تهران
نمایش قصه های غمناک چهار دیواری کاری از گروه تئاتر الف مثل احساس با مشارکت کانون تئاتر سایه بازی پردیس تئاتر تهران از ۲۸ آبان روی صحنه رفته و اجرای آن تا ۵ آذر ماه ادامه خواهد داشت.
این نمایش با مضمون اجتماعی و با محوریت زحمات کادر درمان ساخته شده است و داستان آن در اتاق های بیمارستان رخ می دهد و مخاطب را با تلاشهای کادر درمان برای نجات جان بیماران همراه می‎ کند.
این نمایش به کارگردانی و نویسندگی رضا فقیهی و با حضور بازیگرانی چون مصطفی گلی، حسین یکتا، عاطفه حق شناس، مرجان خرسند، حسن جعفری روی صحنه است.


تلفات علیرضا معروفی در تالار مولوی
علیرضا معروفی بعد از اجرای نمایش تن ها در تالار سایه مجموعه تئاترشهر، با نمایش تلفات به تالار مولوی می رود.
معروفی در گذشته با نمایش عقیم رتبه اول نویسندگی و کارگردانی در بیست و چهارمین جشنواره ملی لاله های سرخ اندیمشک را به دست آورد و جایزه اول نویسندگی و کارگردانی از نهمین جشنواره استانی البرز برای نمایش شکم هم در کارنامه او به چشم می خورد و با آخرین اثرش نمایش تن ها، رتبه نخست کارگردانی را در جشنواره مقاومت به دست آورد و در جشنواره فجر هم رتبه نخست طراحی لباس را به دست آورد. اجرای عمومی این نمایش هم بیشتر از ۱۰۰۰ تماشاگر را به سالن نمایش کشاند.
در خلاصه داستان این اثر نمایشی آمده است: دختری جوان پس از چهارده هزار و ششصد روز به بهانه کشیدن پرتره پیرمردی به پاریس، خیابان چرچیل، پلاک هفت می رود و....


کِریم میهمان دوم تالار مولوی
نمایش کِریم به نویسندگی و کارگردانی محمود حیدری از اول آذر در مرکز تئاتر مولوی به صحنه می رود.
بازیگران این اثر عبارتند از سها پورمهدی، محمد موسی خانی، سبحان صفری، نغمه رهگذر، صبا نظرآهاری، نینا صدیقی.
در خلاصه داستان این اثر نمایشی آمده است: سها، سبحان و محمد با نظر کارگردان مخالفند...
نمایش کِریم در بیست و سومین جشنواره تئاتر دانشگاهی نامزد بخش نمایشنامه نویسی، کارگردانی، طراحی نور و طراحی صحنه شده بود که دیپلم افتخار و تندیس جشنواره در بخش طراحی نور و رتبه سوم کارگردانی را از آن خود کرد.
نمایش کِریم هر شب به جز چهارشنبه و پنجشنبه ها ساعت ۲۰ در مرکز تئاتر مولوی به صحنه می رود.


منبع:

1400/09/01
23:04:24
5.0 / 5
915
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو