عملكرد فرهنگی ۱۰۰ روزه دولت؛

تببین گفتمان عدالت فرهنگی در کارنامه ۱۰۰ روزه دولت می درخشد

تببین گفتمان عدالت فرهنگی در کارنامه ۱۰۰ روزه دولت می درخشد

دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه دولت سیزدهم فرهنگ «با مردم بودن» و «در میان مردم بودن» را احیا کرد، اظهار داشت: توجه به مناطق محروم، پرداختن به مسائل فرهنگی در کنار مشکلات اقتصادی و تببین گفتمان «عدالت فرهنگی» در کارنامه 100 روزه دولت می درخشد.


به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، بااینکه تشکیل دولت ها یک پدیده سیاسی و اجتماعی است، اما رویکرد و خط مشی که آنها در ارتباطات و تعامل با جامعه خود، برای شناخت و حل مسائل، ایجاد حس همبستگی و مشارکت پذیری و تقویت روحیه و وحدت ملی در پیش می گیرند، نیازمند گفتمان فرهنگی است، گفتمانی که بتواند همه اجزای جامعه را در هر شرایطی حتی در بحران ها و تحریم ها در کنار هم منسجم و یکپارچه نگه دارد.
بنا بر همین ضرورت دولت سیزدهم در ۱۰۰ روز گذشته تلاش نموده است گفتمان مردمی بودن و انقلابی بودن را در لایه های مختلف جامعه تبیین کند؛ سفرهای استانی رییس جمهوری و اعضای کابینه، توجه به دغدغه های سطح و عمق جامعه، شنیدن صدای همه اقشار و اصناف، توجه به رهنمودها و مطالبات گروههای مرجع نشانه هایی روشن از همین رویکرد و گفتمان است.
بی تردید حل مسائل اقتصادی و معیشت زندگی مردم، اولویت اصلی دولت می باشد، اما ارزیابی عملکرد دستگاه های فرهنگی دولت خصوصاً وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشان میدهد دولت به مسائل فرهنگی همزمان و همسان با مسائل اقتصادی توجه دارد، برای اجرای سیاست های فرهنگی و پشتیبانی از کارهای فرهنگی و هنری با تمام قوا وارد میدان می شود و دارای گفتمانی روشن با عنوان عدالت فرهنگی است.
عدالت فرهنگی گفتمانی است که بر پایه آرمان های فرهنگی انقلاب و نظام اسلامی استوار شده و فرهنگ را در اولویت می داند؛ به همین دلیل توسعه فضای کار فرهنگی، افزایش مشارکت پذیری در عرصه تولید آثار، کاهش تصدی گری دولت، پشتیبانی از اهالی فرهنگ وهنر، فرهنگ را در متن قرار دادن نه در حاشیه، رایگان سازی آموزش در مناطق کمتربرخوردار و پشتیبانی از صنایع فرهنگی مبتنی داشته های ملی و دینی را دنبال می کند و اعتقاد دارد حتی مسائل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی جامعه بر پایه فرهنگ عدالت محور حل وفصل می شود.
عدالت فرهنگی یکی از برنامه های اصلی دولت سیزدهم
توسعه عدالت محور با اولویت حل مشکلات مردم در مناطق محروم و کم برخودار از راهبردهای بنیادین دولت سیزدهم بعنوان دولت مردمی و انقلابی است. آیت الله سیدابراهیم رئیسی رییس جمهوری از شروع ورود به رقابت های انتخاباتی (خرداد ۱۴۰۰) و بعد از آن با تشکیل کابینه، همین طور وزیران و مسئولان دولت در بخش های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، برنامه های خودرا بنا بر همین رویکرد اعلام نمودند که می توان از برقراری عدالت فرهنگی در نقاط مختلف کشور بعنوان یکی از برنامه های اصلی دولت سیزدهم در این راستا نام برد.
ارزیابی عملکرد دولت سیزدهم در ۱۰۰ روز نخست کاری نشان میدهد که همراستا با کوشش برای تحقق عدالت اقتصادی و اجتماعی، نگاهی جهادی و بارز به عمران و آبادانی فرهنگی دارد، در همین چارچوب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان متولی و پرچمدار عدالت فرهنگی و هنری خصوصاً توسعه فرهنگ دینی در همه سطوح جامعه و همچون در روستاها به ویژه در مناطق محروم و کمتر برخوردار اهداف کوتاه مدت و میان مدت خودرا برنامه ریزی نموده است.
البته شناسایی ظرفیت ها و داشته های فرهنگی، هنری و اجتماعی مناطق مختلف کشور و زمینه سازی برای رشد و تعالی این ظرفیت ها و استعدادها در اولویت نظام برنامه ریزی برای عدالت فرهنگی و منحصر به ماموریت ها و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است، اما باتوجه به گستردگی و پراکندگی این ظرفیت ها و متمرکز نبودن بودجه فرهنگی در یک دستگاه، تحقق عدالت فرهنگی و هنری نیازمند همکاری فرابخشی و همراهی دو قوه قضاییه و مقننه با دولت می باشد.


فرهنگ و هنر عمومی است
محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که خود دانش آموخته سیاست است و کارکرد و کارویژه های دولت انقلابی و دولت فرهنگی را به خوبی می شناسد، از زمان تصدی مسئولیت در این وزارتخانه در سه ماه گذشته، رویکرد و شعار تحول و عدالت محوری در دولت سیزدهم و ضرورت برنامه ریزی توسعه عدالت فرهنگی را مورد تاکید قرار داده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در طول این مدت صیانت از هنرهای ملی، بومی و محلی و تحقق عدالت آموزشی برای برخورداری فرزندان ایران اسلامی از امکان برابر در آموزش های فرهنگی و هنری، را بعنوان یک ضرورت اعلام نموده است و طرح آموزش رایگان هنر در مناطق محروم، کمتر برخوردار و مرزی کشور بعنوان یکی از با اهمیت ترین طرح های وی در کمتر از ۱۰۰ روز حضورش در این وزارتخانه، شروع شده است.
این طرح در دو بخش؛ شامل آموزش رشته های مختلف هنری همین طور کمک به راه اندازی موسسات فرهنگی، هنری، کانون های فرهنگی هنری مساجد، آموزشگاه های هنری و هنرستان های هنرهای زیبا در مناطق محروم و مرزی برنامه ریزی شده و مقرر است در اولین گام با آموزش رشته های مختلف هنری رایگان با هدف کمک به رونق کسب و کارهای هنری و کشف استعدادهای هنری در این مناطق اجرا شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد می باشد که فرهنگ و هنر عمومی است و تنها به عده ای محدود اختصاص ندارد و نمی توان آنرا به نام عده ای خاص مصادره کرد. تلاش دولت سیزدهم این است که عدالت فرهنگی را در سراسر کشور بوجود آورد.


انگیزه و اراده جدی دولت برای حل مسائل فرهنگی در ۱۰۰ روز نخست
حجت الاسلام حسین جلالی دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا درباره علمکرد ۱۰۰ روزه دولت سیزدهم در زمینه فرهنگ اظهار داشت: فرهنگ، سیاست ها و کارهای فرهنگی موضوعی نیست که نتایج آن در کوتاه مدت یا در ۱۰۰ روز ملموس و محسوس باشد؛ بلکه از مولفه هایی است که بازده و نتیجه هر کدام و از برنامه تا اقدام در این عرصه، زمان بر است.
نماینده مردم رفسنجان در مجلس گفت: نتایج هر اقدامی در زمینه فرهنگ، دو تا چند دهه بعد مشخص می شود، اگر هم امروزه قوت و ضعفی در زمینه فرهنگی و اجتماعی جامعه ما دیده می شود نتیجه سیاست ها، تصمیمات و اقدامات ۲۰ سال پیش برنامه ریزان و مسئولان است، این در شرایطی است که در طول چهار دهه گذشته دشمنان انقلاب هم با جنگ نرم و تهاجم و شبیه خون فرهنگی در قالب تولید فیلم، سریال و کتاب برای ایجاد انحراف، معضلات و شکاف فرهنگی در نسل های مختلف جامعه انقلابی و اسلامی ما کار کرده اند.
جلالی به اهمیت و نقش فرهنگ و فرهنگ سازی در زمینه های مختلف سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اشاره نمود و اضافه کرد: چالش و بحران جمعیتی که جامعه امروز و آینده ایران از اکنون با آن درگیر است و بارها از طرف مقامات عالی نظام و کارشناسان جمعیتی تذکر داده شده، ناشی از بی برنامگی ما و برنامه های تخریبی فرهنگی دشمن است که از همان دو سه دهه پیش با تبلیغات فرهنگی وارد برنامه ریزی های جمعیتی ما شده اما زنگ خطر آن حالا به صدا درآمده است و برای دفع آن اجرای برنامه های فرهنگی با اهمیت ترین راه برای تحکیم و توسعه بنیان خانواده است.
انگیزه و اراده برای شناخت و حل مسائل و توسعه فرهنگی در دولت سیزدهم در همین ۱۰۰ روز کاملا آشکار است، گام اول شناخت و پذیرفتن معضلات است، مسئولان فرهنگی دولت در جلساتی که در کمیسیون فرهنگی آمدند در گزارش هایی وجود مسائل حوزه های مختلف فرهنگ و هنر شامل سینما، نمایش و کتاب و کتاب خوانی را قبول دارند، همین ۵۰درصد حرکت رو به جلو و پیشرفت در راه حل مشکلات این حوزه ها است.
احیای شورای فرهنگی عمومی در استانها و شهرستان ها
جلالی به توجه ویژه و اقدامات دولت در بخش فرهنگ عمومی اشاره نمود و اظهار داشت: شورای فرهنگ عمومی قبل از دولت سیزدهم فقط جایگاه نمادین داشت، همین رویکرد عملا نقش این شورا را در تصمیم سازی های فرهنگی بی اثر کرده بود، اما حالا در همین سه ماه گذشته رویکرد دولت به این شورا تغییر کرده، جلسات مختلف تشکیل شده است. همین طور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و مسئولان مربوطه با رفع موانع تشکیل این شورا، درحال فعال سازی و تدوین سازوکارهای برگزاری جلسات این شورا در سطوح مختلف هستند، که نتایج آن در ماه های آتی در عرصه عمومی جامعه مشهود خواهد بود.
دولت سیزدهم در همین ۱۰۰ روز نشان داده نسبت به فرهنگ و هنر و مسائل این حوزه دغدغه دارد، اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راه اندازی کتابخانه ها، اصلاح قانون کتاب، حمایت هایی که شخص وزیر (محدمهدی اسماعیلی) از حوزه نشر، کتاب داران و کتاب خوانی کرده است رویکرد اصولی دولت آیت الله رئیسی و دولت سیزدهم را نسبت به حوزه فرهنگ نشان میدهد.دولت سیزدهم فرهنگ «با مردم بودن» و «در میان مردم بودن» را احیا کرد
جلالی با اشاره به رویکرد دولت سیزدهم در توجه به مناطق محروم و کمتربرخوردار اظهار داشت: اجرای عدالت اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در هر حوزه ای با مشکلات و موانع زیادی مواجه می باشد، همیشه منابع و امکانات در پایتخت و کلان شهرها متمرکز بوده است، با تمرکزگرایی همیشه تصمیم گیری ها از تهران صورت می گرفته است. عدالت نه فقط برمبنای تساوی بلکه برمبنای ظرفیت و نیاز باید محقق شود، تبیین و اجرای آن هم نه ازراه دور، بلکه باید در میدان و در بین مردم باید شکل بگیرد که دولت سیزدهم در تغییر روند و گفتمان سابق موفق عمل کرده است.
نماینده مردم رفسنجان در مجلس گفت: دولت سیزدهم گفتمان و فرهنگ با مردم بودن و در بین مردم بودن را احیا کرد، سفرهای استانی رییس جمهوری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نقاط مختلف کشور فرهنگ دولت مردمی و انقلابی را بار دیگر در دل و دیده مردم زنده کرد. این که رییس جمهوری، وزیر فرهنگ و سایر اعضای کابینه در مسافرت به استان به میان مردم می روند، حرف مردم را از نزدیک می شنوند و پس از شنیدن مشکلات مختلف از زبان مردم، تصمیم گیری می کنند، نماد روشنی از عدالت محوری است.
وی با اشاره به اینکه فرهنگ جدا از اقتصاد، زندگی و معیشت مردم نیست، اظهار داشت: بخش دیگری از عدالت در نظام حکمرانی، اهمیت دادن به مسائل فرهنگی در کنار مسائل اقتصادیست. مردم واقعا در سختی و فشار اقتصادی و معیشتی هستند و دولت هم به درستی حل این مسائل را در اولویت کار خود قرار داده است، اما در همین ۱۰۰ روز نشان داده به مسائل فرهنگی، هنری، دینی و امور مساجد و به دغدغه های اهالی فرهنگ و هنر بی توجه نیست.

وزیر فرهنگ دغدغه مردم و مطالبه اهالی فرهنگ را می داند
جلالی اظهار داشت: مردم وقتی نسبت به موضوع فرهنگی دغدغه پیدا کنند، آنرا با شیوه های مختلف مطالبه می کنند، کارنامه اقدامات وزیر و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کمتر از ۱۰۰ روز گذشته نشان میدهد که او سطح دغدغه های عمومی به مسائل فرهنگی را می داند، به مطالبات فعالان فرهنگی و هنری توجه ویژه می کند.
دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس اضافه کرد: برنامه ریزی برای تحقق مطالبه رهبری برای نهضت کتاب و کتابخوانی، تشکیل کارگروه ویژه برای رسیدگی به مسائل حوزه نشر در دولت، هدف گذاری برای خودکفایی تولید کاغذ، احیای و تقویت زیرساخت های حوزه نشر، توجه به تشکیل شوراهای فرهنگی مانند کانون های فرهنگی و هنری مساجد و تاکید بر اجرای طرح آموزش رایگان هنر در مناطق محروم و با در نظر گرفتن «کاهش تصدی گردی دولت و اداره حوزه های فرهنگی توسط مردم»، از رویکرد های باارزش و قابل تحسین وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سه ماه گذاشته است.


خودکفایی تولید کاغذ یک حرکت فرهنگی و انقلابی است
جلالی افزایش قیمت کاغذ را با اهمیت ترین عامل بالا بودن قیمت کتاب دانست و اظهار داشت: دولت سیزدهم به درستی مشکل توسعه حوزه نشر و کتاب را تشخیص داده است، این که رییس جمهوری شخصا از کارخانجات تولید کاغذ بازدید می کند و دستورات لازم برای رفع مشکلات این واحدها را می دهد، نشان میدهد دولت سیزدهم و وزارت فرهنگ برای حل کمبود کاغذ در کشور عزم جدی دارند و با برنامه ریزی که انجام شده حداکثر تا ۲ سال آینده این مشکل را که زیرساخت اصلی توسعه کتاب و کتاب خوانی است حل خواهند کرد؛ بنا بر این می گویم «نتایج برخی تصمیمات در ۱۰۰ روز مشخص نمی گردد، بلکه سالهای بعد ثمره آنرا می توان چید.»
دولت سیزدهم در سه ماه گذشته نشان داده مصمم است از صنعت کتاب و کتابداری، از فعالان حوزه نشر و توسعه کتاب خوانی حمایت کند، ما هم در مجلس از طرح های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در زمینه کتاب حمایت می نماییم تا این معادله معکوس شود و تا ۱.۵ سال بعد ظرفیت تولید ۸۰ درصد نیاز به کاغذ، در کارخانجات داخلی تولید شود، همین نگاه به داخل و کاهش وابستگی و خودکفایی تولید کاغذ یک حرکت انقلابی و فرهنگی است.
دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس اضافه کرد: در دوران سخت اقتصادی و تحریم های ظالمانه و همین طور در زمانی که مردم از آثار اقتصادی و اجتماعی کرونا در رنج هستند، سفر و حضور مسئولان دولتی در بین مردم در مناطق کمتر برخوردار به جز خیر و برکت تصمیم های اجرائی، حس همدلی، همدردی و اتحاد و وحدت اجتماعی ایجاد می کند، همین رویکرد دولت آیت الله رئیسی، موجب بازسازی اعتماد به مسئولان و ایجادآرامش در جامعه و امید آینده شده است. این روش باید بعنوان فرهنگ و الگوی خوب حکمرانی اسلامی در همه ارکان کشور نهادینه شود.


1400/08/25
10:08:55
5.0 / 5
488
تگهای خبر: برنامه , دستگاه , سفر , صنعت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو