مواجهه مادر حامله با بیسفنول A چه پیامدهایی دارد؟

مواجهه مادر حامله با بیسفنول A چه پیامدهایی دارد؟

جاوید شو: پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با انجام یک مطالعه ارتباط بین میزان بیسفنول A در خون مادران را با اندازه قد، وزن و دور سر نوزادان مورد مطالعه قرار دادند.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، بیسفنول آ (BPA) یک ترکیب آلی است که ممکنست با گیرنده های استروژنی سلول ها تداخل داشته و برای هورمون های حاملگی و رشد جنین مشکل بوجود آورد. این ماده شیمیایی در ساخت بطری های پلاستیکی پلی کربنات که برای نگهداری نوشیدنی ها و شیر کودکان مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده می شود.

یکی از هورمون های مهم حاملگی که می تواند تحت تاثیر آلاینده های محیطی قرار گیرد، هورمون «گنادوتروپین جفتی انسانی» یا β- hCG است. باتوجه به اهمیت این موضوع، پژوهشگران با انجام یک مطالعه میزان غلظت بیسفنول A را در ادرار زنان حامله بررسی کردند و تاثیر آنرا بر مشخصه های تن سنجی نوزادان بعد از تولد مورد ارزیابی قرار دادند.

این مطالعه مقطعی در سال ۱۳۹۸-۱۳۹۷ بر روی زنان حامله ساکن شهر اصفهان انجام شد و در طول سه ماهه اول بارداری، غلظت بیسفنول A در ادرار و سطح هورمون β-hCG در خون آنها اندازه گیری شد. پژوهشگران همین طور در زمان تولد نوزادان نیز مشخصه های تن سنجی آنها مانند قد و وزن و اندازه دور سر را اندازه گیری کردند.

داده های به دست آمده از ۱۱۹ مادر و نوزاد نشان داد که میانگین سن مادران حدود ۲۹ سال بود و حدود ۵۶ درصد از نوزادان پسر بودند. بررسی ها حاکی از آن بود که هیچ کدام از فاکتورهای تن سنجی نوزادان مانند قد، وزن و اندازه دور سر، با تفاوت های غلظت بیسفنول A مدلول دار نبود. همین طور ارتباط معناداری نیز بین مقادیر این ماده و نتایج حاملگی وجود نداشت.

مطالعات گذشته نشان داده که غلظت بیسفنول A در کشورهای آسیایی بیشتر از کشورهای اروپایی بوده است و این مساله می تواند به سبب تولیدات صنعتی به ویژه محصولات پلاستیکی نامرغوب باشد.

به نظر می رسد معنادار نبودن ارتباط بین میزان بیسفنول A و فاکتورهای تن سنجی نوزادان در این مطالعه به سبب میزان کم بیسفنول A ادراری نسبت به سایر مطالعات باشد و اثرات نامطلوبی که در مطالعات گذشته مشاهده شده، به سبب غلظت های بالای این ماده باشد که از جفت منتقل می شود.

با توجه به نتایج متناقض این مطالعه پژوهشگران پیشنهاد می کنند در آینده مطالعات بیشتری با حجم نمونه بزرگ تر برای مشخص کردن اثرات نامطلوب مواجهه مادر با مواد شیمیایی مختل کننده عملکرد غدد درون ریز مانند بیسفنول A صورت گیرد.

در انجام این تحقیق محمد مهدی امین، زهرا قاسمی، مهری خوشحالی، انسیه طاهری، بهاره دهدشتی، علی فاتحی زاده، نسیم رفیعی، رویا کلیشادی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه تیرماه سال جاری (July 2021) بصورت مقاله علمی با عنوان «ارتباط مواجهه مادر با بیسفنول A با سطح β-hCG و معیارهای تن سنجی نوزاد» در نشریه Environmental Science and Pollution Research انتشار یافته است.


منبع:

1400/08/24
20:58:25
5.0 / 5
614
تگهای خبر: صنعت , محصولات
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو