محوطه رصدخانه مراغه بهسازی می شود

محوطه رصدخانه مراغه بهسازی می شود

به گزارش جاوید شو ایرنا- شهردار مراغه اظهار داشت: مقدمات طرح بهسازی محوطه رصدخانه مراغه با تدوین نقشه های نهایی و فنی با نظارت کارشناسان میراث فرهنگی این شهرستان و نیز تحویل زمین، فراهم گشته است و در ایام آتی اجرائی می شود.


محمد مقتومی روز یکشنبه در جلسه هماهنگی طرح بهسازی محوطه رصدخانه مراغه اضافه کرد: بمنظور شروع بهسازی محوطه رصدخانه تاریخی این شهرستان، کمیته مشترکی متشکل از اعضای شورای اسلامی شهر، بخش های فنی و خدماتی شهرداری و میراث فرهنگی تشکیل می شود.
وی افزود: اجرای این طرح باتوجه به ظرفیت بزرگ گردشگری آثار تاریخی این کهن شهر در قالب تفاهم نامه منعقد شده با میراث فرهنگی انجام می شود تا فضایی مناسب برای بهره مندی گردشگران و شهروندان از جاذبه فاخر تاریخی رصدخانه ایجاد شود.
وی افزود: همین طور اجرای این طرح بزرگ فرهنگی و عمرانی زمینه ساز احیای اثر تاریخی رصدخانه مراغه بعنوان هویت فرهنگی و گردشگری این شهرستان خواهد بود.
مقتومی اظهار داشت: طرح بهسازی محوطه اثر تاریخی رصدخانه مراغه بر طبق تفاهم نامه مشترک با تحویل حدود سه هکتار از فضای پیرامون آن از طرف میراث فرهنگی انجام می شود که در آن بهسازی و ساماندهی مسیر دسترسی، تامین آب خام و شرب و نیز ایجاد فضای سبز و محوطه سازی و نیز توسعه امکانات رفاهی صورت خواهد گرفت.
وی ابراز امیدواری کرد بر طبق توافق ها و تفاهم نامه های گذشته مسئولان کشوری و استانی، بخش های بیشتری از فضای مجود محوطه رصدخانه تاریخی مراغه برای بهسازی در اختیار شهرداری قرار داده شود.
وی با تاکید بر لزوم همراهی و همگرایی دستگاه های اجرائی و خدمات رسان برای تسهیل در روند اجرای طرح ها افزود: برگزاری نشست های مشترک و تخصصی می تواند زمینه ساز رفع اختلاف نظرهای برون سازمانی و تسریع و تسهیل در اجرای طرح ها شود.
عضو شورای اسلامی شهر مراغه نیز در این جلسه اظهار داشت: با همراهی میراث فرهنگی بعنوان متولی گردشگری و صیانت از آثار تاریخی با مجموعه مدیریت شهری می توانیم شاهد توسعه گردشگری فرهنگی، تاریخی و طبیعی در این شهرستان باشیم.
بهمن محمودی اضافه کرد: باتوجه به ظرفیت بزرگ مراغه در حوزه آثار تاریخی، حفظ و نگهداری از این آثار مهم گردشگری و فرهنگی با اجرای طرح های بهسازی و سرمایه گذاری ممکن خواهد بود.
وی افزود: برای این منظور باید از سرمایه گذاری در حوزه احیای آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی توسط میراث فرهنگی حمایت های قانونی شود.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مراغه نیز با اشاره به لزوم همگرایی نهادهای شهری اظهار داشت: گفتمان اخیر شهرداری و شورای اسلامی شهر مراغه در امتداد گسترش زیرساخت های فرهنگی، زمینه ساز امیدواری برای حل مشکلات حوزه میراث فرهنگی در سطح شهرستان شده است.
یعقوب طالبی اضافه کرد: همکاری اخیر شهرداری با میراث فرهنگی در نگهداری از محوطه گنبد سرخ، نشان دهنده همکاری مناسب دو نهاد فرهنگی و اجتماعی بوده که در اجرای طرح محوطه سازی رصدخانه تاریخی مراغه نیز بروز خواهدنمود.
وی افزود: باتوجه به تفاهم نامه اخیر برای بهسازی محوطه رصدخانه مراغه، نگاه مجموعه مدیریت شهری در اجرای این طرح باید نگاهی فرهنگی و هنری باشد.

رصدخانهٔ مراغه در دورهٔ هلاکوخان زیرنظر خواجه نصیرالدین طوسی در شهر مراغه ساخته شد.
این رصدخانه روی تپه ای در غرب مراغه در نزدیکی دو روستا به اسامی طالب خان و حاجی کرد قرار دارد.
رصدخانه مراغه با شماره ۱۶۷۵ در لیست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.
شهرستان مراغه با حدود ۵۱۵ اثر تاریخی و تپه های شناسایی شده جزو ۱۰ شهر دارای بافت غنی تاریخی و فرهنگی در کشور شمرده می شود که حدود ۳۰۰ اثر تاریخی آن در لیست آثار ملی به ثبت رسیده است.
این شهرستان در ۱۴۷ کیلومتری جنوب غربی آذربایجان شرقی، در مشرق دریاچه ارومیه و بر دامنه جنوبی کوه سهند قرار گرفته و از شمال به تبریز، از شرق به هشترود، از جنوب به میاندوآب و از غرب به دریاچه ارومیه محدود است


منبع:

1400/08/16
23:07:49
5.0 / 5
847
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
جاوید شو جاوید شو