تأثیر منفی کووید-۱۹ بر باروری مردان

تأثیر منفی کووید-۱۹ بر باروری مردان

به گزارش جاوید شو محققان کشور با انجام پژوهشی دریافتند که عفونت کووید_۱۹ می تواند بر مکانیسم های احتمالی در درگیری سیستم تولید مثل مردان در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ تأثیر منفی بگذارد.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، محققان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در این پژوهش عنوان کردند: از اواخر سال ۲۰۱۹ میلادی، از زمان ظهور ویروس کرونا از راه سندرم تنفسی حاد کرونا ویروس ۲(SARS-CoV-۲)، ما هنوز دانش کمی در مورد مکانیسم های بیماری زایی کووید-۱۹ داریم. مطالعات اولیه گزارش داد که مردان در مقایسه با زنان بیشتر مستعد مبتلا شدن به COVID-۱۹ هستند.
این یافته ها این سوال را مطرح می کند که آیا عفونت کووید-۱۹ می تواند بر باروری مردان تاثیر منفی بگذارد. از آنجائیکه گیرنده های آنژیوتانسین-تبدیل کننده آنزیم -۲(ACE۲)، معروف به مسیر ورود ویروس به سلول های انسانی به صورت فراوان بر روی سلول های بیضه، هستند، این فرضیه وجود دارد که ویروس همینطور می تواند اثرات مخربی بر باروری مردان داشته باشد.
یافته های جدیدی وجود دارد که از حساسیت سلامت تولید مثل مردان به عفونت ناشی از مبتلا شدن به کووید-۱۹ پشتیبانی می کند. گزارش های اخیر مبین بروز اختلالات عملکرد سیستم باروری مردان در بیماران مبتلا به عفونت کووید-۱۹ است. مسلماً روشن شدن سازوکار و مکانیسم های درگیر در این یافته ها منجر به مدیریت و درمان بموقع بیماران آلوده خواهد شد.
این پژوهش که توسط الیاس کارگر ابرقوئی و با همکاری مریم عرب فیروزجائی، محمد زمانی و زین العابدین شریفیان انجام شده و نتایج آن بر روی پایگاه پژوهش های سلامت انتشار یافته، نشان می دهد: باآنکه تظاهرات تنفسی شایع ترین علامت بالینی کووید-۱۹ است، اما با عنایت به اهمیت باروری، تظاهرات کووید-۱۹ در سیستم تولید مثل مردان باید بیشتر بررسی شود. لازم به ذکر است که سد بیضه خون از کووید-۱۹ در امان نیست و اختلال در عملکرد غدد جنسی با سطوح غیر طبیعی هورمون های جنسی همراه می باشد. ازاین رو سفارش می شود بیماران مذکر که در سنین باروری قرار دارند و تمایل به بچه دار شدن دارند، در مورد باروری و عملکرد سیستم تولید مثل ارزیابی شوند.
منبع:

1400/08/15
11:53:57
5.0 / 5
792
تگهای خبر: سلامت , سیستم
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو