نگاه دوموس به ایران به ویلا نمازی رسید

نگاه دوموس به ایران به ویلا نمازی رسید

جاوید شو: آخرین قسمت از مجموعه مستند ده قسمتی «نگاه دوموس به ایران» در مورد «ویلای نمازی» به همت سفارت ایتالیا در ایران منتشر گردید و همزمان سفیر این کشور از انتشار ضمیمه ای در شماره نوامبر ۲۰۲۱ (آبان/آذر) مجله «دوموس» در مورد معماری ایران اطلاع داد.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایرنا، آخرین قسمت از مجموعه مستند نگاه دوموس به ایران (Domus Eye on Iran) به نام ویلای نمازی شامگاه سه شنبه (۱۱ آبان) در مراسمی در محوطه ویلای نمازی در نیاوران با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و حضور محدود معماران ایرانی رونمایی گردید.
جوزپه پرونه، (Giuseppe Perrone) سفیر ایتالیا در ایران در این مراسم این بنا را بخشی از میراث معماری ایران و جهان و نمونه ای از همکاری میان ایران و ایتالیا دانست.
ویلای نمازی در دهه ۳۰ خورشیدی، توسط جو پونتی (Gio Ponti)، معمار شناخته شده ایتالیایی ساخته شد. به قول سفیر ایتالیا، پونتی تنها ۳ اثر خارج از اروپا طراحی نموده است که بنای تهران، یکی از آنهاست.
پرونه در این مراسم همینطور اعلام نمود مجله دوموس، نشریه تخصصی معماری و طراحی ایتالیا، در نسخه ماه نوامبر (آبان/آذر) خود، یک ضمیمه ویژه معماری ایران منتشر خواهدنمود و به معرفی برخی آثار شاخص معماری ایرانی در شهرهای مختلف خواهد پرداخت.
در این مراسم دهمین و آخرین قسمت از مجموعه نگاه دوموس به ایران هم به معرض نمایش گذاشته شد. سالواتوره لیچیترا، (Salvatore Licitra) نوه و نمایشگاه دار آرشیو پونتی در مصاحبه ای در مستندیادشده اظهار داشت: ویلای نمازی نشان دهنده یکی از آزادترین و کامل ترین نمونه های بیان اندیشه جو پونتی است.
وی بر علاقه پونتی به جهان اسلام و نقش مهم گفتگو بین تمدن های مختلف بعنوان مهم ترین ابزار فرهنگ اشاره نمود و اظهار داشت که این موضوعات در آثار تولید شده وی در کشورهای اسلامی همچون ایران و پاکستان مشهود است.
مجموعه مستند ده قسمتی نگاه دوموس به ایران به همت سفارت ایتالیا در ایران و با همکاری مجله طراحی و معماری ایتالیایی و معتبر داموس تهیه شده است. این مجموعه، مستندنگاری گزارش هایی است که طی بیشتر از هشت دهه مجله دوموس در مورد معماری مدرن ایران تالیف و منتشر نموده است.
هر قسمت از این مستندها که بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه تهیه شده است، به یکی از مقالات دوموس اختصاص دارد که به اثری تحقق یافته در ایران پرداخته و با تعمق در محتوای آنها مراحل بالندگی و رشد آنها را دنبال می کند. هر قسمت این مجموعه به انگلیسی روایت خوانی و به فارسی زیرنویس شده است.
اولین قسمت آن در مورد ویلای برادر بزرگ کاری از علیرضا تغابنی ۱۲ مهر ۱۳۹۹، قسمت دوم ۱۶ آبان در مورد طرح عملی نشده طراحی کتابخانه ملی ایران توسط گائتانو پش (Gaetano Pesce) معمار برجسته ایتالیایی در دهه ۷۰ میلادی و قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و قسمت سوم ۲۷ آذر در مورد ساختمان صبا طراحی شده توسط سارا کلانتری و رضا صیادیان، قسمت چهارم در مورد پروژه معماری ارسی خانه از برادران کیوانی و قسمت پنجم به نام تهران قاجار؛ موزه آبگینه و سفالینه ایران و اقامتگاه سفیر ایتالیا در ایران ۲۹ اسفند، قسمت ششم موزه هنرهای معاصر تهران: ضد بنا ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۰، قسمت هفتم به نام باغ های ایرانی اصفهان و گرایش های جدید شهری ۲۹ خرداد، قسمت هشتم در مورد معماری نو ایران و با نام مدرنیسم ایرانی و کارکرد اجتماعی معماری ۳۰ تیر، قسمت نهم در مورد معماری ایرانی در دهه ۶۰ میلادی و در مورد توسعه معماری مدرن در پایتخت ایران ۲۵ شهریور ۱۴۰۰ انتشار یافته اند و در حساب های کاربری سفارت ایتالیا در ایران در شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام در دسترس هستند.
مجله دوموس (Domus) یک مجله ایتالیایی در زمینه معماری است که در سال ۱۹۲۸ توسط جو پونتی طراح، نویسنده، معمار و مدرس ایتالیایی پایه گذاری شد و توسط هیات تحریریه ای متشکل از طراحان مطرح هر سال ۱۱ شماره از آن به زبان های ایتالیایی و انگلیسی منتشر و در سرتاسر جهان توزیع می شود.
این مجله از ابتدا حوزه تمرکز خویش را هنر و معماری دوران مدرن و بعدها پست مدرن در مناطق شهری، روستایی و حومه شهر اعلام نمود و بررسی معماری و طراحی داخلی ایتالیا باتوجه به هنرهایی چون خانه آرایی، گل کاری و حتی آشپزی از دیگر مأموریت هایش بود.
دوموس در تمام دوران انتشار خود به معماری مدرن در دیگر کشورها هم پرداخته و گزارش های مختلفی در مورد معماران مطرح کشورهای دیگر و آثار آنها منتشر نموده است. سنت توجه به معماری جهان دوموس حتی در دوران حکومت فاشیست ها در ایتالیا با وجود موانع مختلف ادامه داشت. این مجله از اواسط دهه ۵۰ میلادی به آثار معماری معماران ایرانی و خارجی فعال در ایران توجه و گزارش هایی را از آثار شاخص آنان منتشر نمود.
سفارت ایتالیا در ایران باتوجه به این سابقه از شروع سال قبل خورشیدی، دست به کار تولید مجموعه ای مستند در ۱۰ قسمت و هر قسمت حدود ۲۰ دقیقه در مورد این گزارش ها با همکاری هیات تحریریه دوموس به نام نگاه دوموس به ایران (Domus Eye on Iran) شد.

1400/08/12
12:05:46
5.0 / 5
1067
تگهای خبر: رونمایی , فرهنگ , كتاب , موزه
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو