صنعت گردشگری امیدها و آرزوها

صنعت گردشگری امیدها و آرزوها

جاوید شو: صنعت گردشگری ایران با همه آرزوهای رونق و توسعه و همه خسارت ها و رکودهای ناشی از بحران همه گیری کرونا، حالا با گسترش واکسیناسیون عمومی و شروع صدور روادید به روزهای پر رونق و حضور گردشگران در پسا کرونا امید بسته است.


«امید» تک درنای به جا مانده از گله غربی درناهای سیبری برای چهاردهمین سال بعد از مرگ جفتش «آرزو» برای زمستان گذرانی عصر روز جمعه (هفتم آبان) در تالاب بین المللی فریدون کنار فرود آمد و دوره زمستان گذرانی خودرا آغاز نموده است. بازگشت این پرنده زیبا موجی از شادی را میان مردم محلی و طبیعت دوستان و پرنده نگران ایجاد کرد و هم زمانی آن با گشایش مرزهای گردشگری در کشور، در بین فعالان گردشگری به نماد امید و آرزو برای بازگشت رونق به صنعت گردشگری در منطقه تبدیل گشته است.
این در شرایطی است که بیش از ۲۰ ماه از همه گیری کرونا می گذرد و در بین همه صنایع و مشاغل و تجارت ها صنعت گردشگری گرفتار بیشترین لطمه شده است؛ با شیوع ویروس کرونا گردشگری اولین حوزه بود که محدود و متوقف و کسب وکارهای آن تعطیل شد و هم اکنون هم که واکسیناسیون شتاب بیشتری گرفته است آخرین صنعتی است که درهای آن گشوده می شود.
طبق گزارش سازمان جهانی جهانگردی (UNWTO) در دسامبر ۲۰۲۰ میلادی، سفر و گردشگری در آسیا و آفریقا بیش از ۷۰ درصد و در اروپا و آمریکا ۶۰ درصد کم شده است، این روند موجب کاهش حدود ۹۰۰ میلیون نفری تعداد توریست و خسارت های چندین میلیارد دلاری به صنعت گردشگری در همان سال اول شیوع ویروس کرونا شد.
بازگشت «امید» به تالاب فریدون کنار برای زمستان گذرانی برای چهاردهمین سال بعد از مرگ جفتش «آرزو» واکسیناسیون و دستورالعمل های بهداشتی، رهیافت احیای صنعت گردشگری
با شیوع ویروس کرونا و توقف گردشگری، همه امیدها و آرزوها در بیشتر کشورهای آسیای جنوب شرقی مانند تایلند، مالزی، اندونزی و ویتنام که گردشگری سهم بزرگی در اقتصاد آنها دارد و برای ثبت رکوردهای رونق گردشگری و جذب میلیونی توریست در خیز برداشته بودند، از دست رفت.
مالزی که در صنعت گردشگری سرمایه گذاری زیادی انجام داده است، قبل از شیوع ویروس کرونا در سال ۲۰۱۹، ورود بیش از ۲۶ میلیون توریست را ثبت کرده بود این در حالیست که در سال ۲۰۲۰ فقط چهار میلیون نفر گردشگر جذب کرد و از زمانی که وارد محدودیت های سخت و قرنطینه شد هیچ گردشگری را نپذیرفت و این روند طرح های کلان این کشور را برای رونق گردشگری، با شکست و ناامیدی مواجه کرد.
این ناامیدی در مردم بیشتر کشورها که سفر از با اهمیت ترین نیازهای روحی و روانی و اقتصادی شان است به وضوح دیده میشد تا این که با پیدا شدن واکسن و شروع واکسیناسیون، نور امیدی برای بازگشت روزهای پر رونق و جبران خسارت ها بر صنعت گردشگری تابیده شد. شواهد نشان میدهد دروازه های گردشگری در جهان درحال گشوده شدن است و گردشگری ایمن، هم بواسطه گسترش واکسیناسیون و همین طور تدوام رعایت دستورالعمل های بهداشتی، اولین رهیافت احیا و رونق این صنعت گرشگری در پساکرونا است.
چرخ صنعت گردشگری مجدد به حرکت درمی آید
اگر چه بنا به نظر متخصصان بهداشت، کرونا با ما در جهان خواهد ماند، اما روتد زندگی، تجارت و سفر ادامه دارد و و آرام آرام به روال طبیعی قبل از COVID۱۹ باز می گردد و می توان انتظار داشت با واکسیناسیون عمومی و صدور پاسپورت های بین المللی واکسن، واکسیناسیون کارکنان و تجهیز تاسیسات گردشگری با استانداردها و دستورالعمل های بهداشتی، گردشگری احیا و چرخ این صنعت مجدد به حرکت درمی آید.
باید توجه داشت واکسن نخستین شرط گردشگری ایمن و تضمین گردشگری پایدار و تنها راه احیای صنایع در رکود رفته خصوصاً صنعت گردشگری ست، و منطقی است که کشورهای گردشگرپذیر واکسیناسیون عمومی ۹۰درصدی مقصد، تزریق واکسن معتبر گردشگران، آزمایش PCR را مبنای پذیرش مسافر با کمترین ریسک شیوع قرار دهند و مرزهایشان را به روی گردشگران باز کنند.
عمر ویروس کرونا به ۲ سال نزدیک می شود، اما اشتیاق گردشگران برای بازدید از موزه ها و بناهای باستانی، پرنده نگری، طبیعت گردی و عکاسی در طبیعت، سفر برای حضور در آیین های مذهبی و معنوی، به دلتنگی چندین ساله تبدیل گشته است و می توان تصور کرد که در پساکرونا موجی از توریست تشنه و مشتاق برای در جهان خصوصاً در کشورهای گردشگرپذیر که مقصد گردشگری طبیعت هستند، شکل بگیرد.


کرونا فرصت تحقق آرزوی «گردشگری الکترونیک»
تجربه همه گیری کرونا، رکود و خسارت فرصت و چالشی برای همه کشورهای جهان شد تا در صنعت گردشگری خودرا بازبینی کنند، گردشگری الکترونیک، هوشمندسازی، مطالعه و آگاهی از مقصد پیش از سفر و سفر ایمن و امن، آرزویی بود که فعالان صنعت گردشگری فکر نمی کردند به این زودی نهادینه شود، اما کرونا این فرصت را پیش روی برنامه ریزان صنعت گردشگری قرار داد تا این مفاهیم را تبیین و توسعه دهند.
سیاست گذاران و مجریان صنعت گردشگری در ایران با همه ظرفیت هایی که در زمینه گردشگری فرهنگی- تاریخی، گردشگری سلامت، گردشگری دینی و مذهبی، گردشگری خوراک وجود دارد، با همه زیرساخت هایی که قبل از کرونا فراهم بود، با همه خسارت هایی که به این صنعت وارد شد (که به حدود ۴۰هزار میلیارد تومان می رسد) با در نظر گرفتن پلان عبور از بحران، باید از دید تهدید به کرونا به رویکرد فرصت در این بیماری برسند، که البته در این راه برای رونق بخشی گردشگری در پساکرونا، هم اندیشی و همکاری بخش خصوصی و دولتی و سازمان های مردم نهاد در کنار همه ذی نفعان این صنعت، بسیار حائز اهمیت می باشد.
اکنون که واکسیناسیون عمومی شتاب گرفته و وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اعلام نموده روند صدور روادید سفر برای توریستهای خارجی بعد از ۲۰ ماه شروع شده است، دیر زمانی نخواهد گذشت موج سفر به ایران آرام آرام شروع و کسب وکارهای حوزه گردشگری مجدد رونق بگیرد، نیروی انسانی آموزش دیده که در دوران کرونا بیکار شدند به مشاغل خود در تاسیسات گردشگری در هتل ها و دفاتر خدماتی سفر بازگردند، خسارت های مادی و روحی ناشی از رکود و توقف سفر راهنمایان گردشگری جبران شود و اقتصاد بار دیگر در جوامع محلی و روستایی در رستوران های بین راهی، اقامتگاه های بومگردی و کارگاه های صنایع دستی جان بگیرد و امیدها و آرزوهای فعالان صنعت گردشگری محقق شود.


منبع:

1400/08/11
23:00:41
5.0 / 5
860
تگهای خبر: برنامه , خدمات , خسارت , سفر
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو