مروری بر نتایج یك پژوهش؛

واکسن های مختلف، کرونا را مهار خواهند کرد؟

واکسن های مختلف، کرونا را مهار خواهند کرد؟

به گزارش جاوید شو پژوهشگران در مطالعه‎ای پیشنهاد کرده‎اند اصلاح مواردی چون نظارت بر انجام و تسهیل قرنطینه، برنامه‎ریزی پوشش واکسیناسیون و بازگشایی مدارس و دانشگاه‎ها می‎تواند در کنترل همه‎گیری کرونا نقش مهمی داشته باشد.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، جهان‎گیری کرونا هم اکنون مهم‎ترین و فوری‎ترین مساله بیشتر نقاط جهان است. تاثیرات این جهان‎گیری منحصر به سلامت نیست و همه ابعاد زندگی تک‎تک انسان‎ها و کلیه بشریت را تحت تأثیر قرار داده است. کامران باقری لنکرانی، عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی و مریم خیام‎زاده، استادیار فرهنگستان علوم پزشکی در مقاله‎ای؛ سیاست‎گذاری، برنامه‎ریزی و اقدامات لازم برای مهار کرونا را بررسی کرده‎اند.
در این پژوهش، از روش ترکیبی شامل میزگرد خبرگان و صاحب‎نظران و ارزیابی منابع علمی و بررسی تجربیات سایر کشورها برای دستیابی به گلوگاه‎هایی که به ارتقای برنامه‎ی ملی مهار کرونا بیانجامد، استفاده شده است.
نویسندگان این مقاله می‎گویند: «همه‎گیری کووید-19 در کشورهای مختلف منجر به تاثیرات متفاوت شده است. ما شاهد پیشرفت فوق‎العاده و بی‎سابقه‎ای در زمینه توسعه واکسنهای کووید-19 هستیم، اما همچنان تداوم روند همه‏‎گیری نامشخص و مبهم است. واکسنهای کووید-19 در خیلی از کشورها درحال تولید می باشد اما این بدان معنا نیست که بحران رو به اتمام است. ما به آسانی وارد طغیان های جدید این ویروس خواهیم شد. آن چه که در آینده تظاهر می یابد تا حدی بستگی به جهش مداوم سارس کوو2، رفتار افراد جامعه، تصمیمات دولت‎ها در مورد نحوه مدیریت همه‎گیری، پیشرفت در تولید واکسن و درمان دارد.»
محققان معتقدند واکسیناسیون به تنهایی، تا وقتی که به پوشش جمعیتی بالایی دست یافته شود که محافظت طولانی‎مدت را سبب شده و یا در پیشگیری از انتقال کووید-19 موثر واقع شود، قادر نخواهد بود به همه‎گیری آخر داده و جهان به روال عادی خود باز گردد. تا هنگام دستیابی به سطح بالایی از ایمنی به واسطه واکسن در سرتاسر جهان، عدم رعایت موازین بهداشتی مانند استفاده از ماسک، فاصله‎گذاری فیزیکی و بهداشت دست‎ها می‎تواند فاجعه‎بار باشد.
باقری لنکرانی و خیام‎زاده تقویت ستاد ملی، استانی و شهرستانی و بخشی کرونا و برخورد فرابخشی را پیشنهاد کردند. آن‎ها می‎گویند: « تعطیلی بدون بیماریابی فعال و بدون ممنوعیت تردد میتواند آثار سویی در گسترش بیماری داشته باشد. همینطور در مورد سیستم حمل‎ونقل عمومی ظرفیت تعریف شود و کاهش تعداد مجاز مسافران در اتوبوس و یا مترو با افزایش ساعت کار و استفاده از وسایل نقلیه سایر سازمانها همچون نیروهای مسلح، بخصوص هنگام احتمال طغیان بیماری‎، جبران گردد.»
در این پژوهش آمده است: «راهنماهای درمان، روزآمد و مطابق محاسبات هزینه اثربخشی نیستند و لازم است با دقت مورد بازبینی سریع قرار گیرند تا مصرف داروهای فاقد شواهد، دارای عارضه و هزینه‎ساز برای کشور مدیریت شوند. مسیر خدمت باید به سمت سیستم ارجاع و با محوریت مراکز بهداشتی و تسهیل خدمات، در صورتیکه بیماران از مسیر ارجاع خدمت دریافت نمایند، سوق پیدا کند.»
نویسندگان این مقاله در مورد طب سنتی بیان کرده‎اند: « در بیماری‎ای مانند کووید-19 که درمان مشخصی وجود ندارد بخصوص در امواج سهمگین بیماری، ادعاهای مختلفی مطرح می‎شود. کارگروه علمی ویژه با حضور متخصصان طب سنتی و سایر رشته‎ها باید این ادعاها را بررسی و با روشمندی مناسب اظهارنظر کنند و اجازه پژوهش برپایه استانداردهای کمیته اخلاق زیستی و از مسیرهای مشخص با سرعت بالاتر صادر شود. این ترکیبات درصورتیکه مصداق مکمل باشند و حاوی ترکیب فعال دارویی نباشند می‎توانند بعنوان مکمل مجوز بگیرند.»
پژوهشگران در این مقاله نکاتی را در مورد بازگشایی مدارس و دانشگاه‎ها بیان کرده‎اند که مهم‎ترین آنها به شرح زیر است: واریانتهای جدید در میان نوجوانان و جوانان بیشتر دیده شده است. تاثیرات کووید-19 بر زندگی خانواده‎ها نظیر از دست دادن نزدیکان و کاهش قدرت خرید بر روحیه فراگیران تأثیر زیادی گذاشته است. بازگشایی مدارس امکان دارد با تشدید انتقال انفلوآنزا هم همراه باشد، بنابراین لازم است بازگشایی موسسات آموزشی به صورت تدریجی و با لحاظ الزامات زیر همراه باشد:
1- آماده‎سازی خانواده‎ها
2- آموزش به مربیان و مسؤلان موسسه آموزشی
3- ارتباط فعال بین مدرسه و خانه با محوریت فعال مدرسه
4- تهویه مناسب کلاسها
5- امکان فاصله‎گذاری فیزیکی در همه فضاهای آموزشی
6- فراهم بودن ملزومات بهداشتی
7- بیماریابی فعال در مدرسه
8- واگذاری اختیار به مسؤلان مدرسه برای تعطیلی یک کلاس یا کل مدرسه برپایه دستورالعمل‎های مشخص و بدون برخورد سلیقه‎ای
9- واگذاری اختیار به مدرسه برای قبول کسالت دانش‎آموزان برپایه درخواست والدین و بدون عرضه گواهی پزشک
10- حمایت ویژه از خانواده‎های آسیب‎پذیر اجتماعی
این پژوهش در دومین شماره‎ی پنجمین دوره نشریه فرهنگ و ارتقای سلامت انتشار یافته است.
منبع:

1400/08/09
12:30:02
5.0 / 5
905
تگهای خبر: برنامه , خدمات , سلامت , سیستم
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
جاوید شو جاوید شو