نگاهداری در دیدار مدیران جمعی از اندیشكده ها:

مرکز پژوهش های مجلس در تهیه گزارش ها باید اندیشکده ها را مشارکت دهد

مرکز پژوهش های مجلس در تهیه گزارش ها باید اندیشکده ها را مشارکت دهد

جاوید شو: مدیران تعدادی از اندیشکده ها طی نشستی با بابک نگاهداری رییس مرکز پژوهش های مجلس، راهکارهای افزایش همکارهای دو جانبه را بررسی کردند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، بامداد امروز(چهارشنبه ۵ آبان) مدیران برخی از اندیشکده های کشور با بابک نگاهداری رییس مرکز پژوهش های مجلس دیدار کرده و راهکارهای افزایش تعامل و همکاریهای دو جانبه را مورد بررسی قرار دادند.

در این جلسه نگاهداری با تکیه بر این نکته که برای تدوین و تصویب قوانین باید اقدامات محتوایی و علمی لازم در تهیه پیش نویس قوانین صورت گیرد، اظهار داشت: به نتجه رساندن قوانین مهم و ضروری در کشور نیازمند دو مولفه مهم می باشد. نکته اول این که تعامل با نمایندگان صورت بگیرد و همین طور محتوای قوانین از کیفیت لازم برخوردار باشد و اصول قانون نویسی رعایت شود.

وی سپس به تشریح نحوه تعامل مجلس شورای اسلامی و مرکز پژوهش با اندیشکده ها پرداخت و اضافه کرد: در این حوزه دو نوع نگاه وجود دارد. برخی اندیشکده ها معتقد هستند که باید در جلسات کمیسیون ها حضور داشته باشند و نظر خودرا بصورت مستقیم با نمایندگان طرح کنند.

نگاهداری ضمن اشاره به نگاه دیگر در نحوه تعامل مجلس و اندیشکده ها اظهار داشت: در نگاه دوم برخی معتقد هستند مرکز پژوهش های به صورتی موازی اندیشکده ها قرار بگیرد.

رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: مرکز در تهیه گزارش ها باید اندیشکده ها را مشارکت داده و حقوق معنوی آنها را هم حفظ کند و در گزارش ها به زحمات اندیشکده ها اشاره شود و دیدگاه های این مراکز علمی مورد استفاده قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه مرکز پژوهش های مجلس چتر خودرا برای همکاری با همه مراکز علمی در کشور باز کرده، اظهار داشت: در این همکاری حفظ مالکیت معنوی اندیشکده از مهم ترین نگاههای مرکز پژوهش های مجلس است. این همکاری یک بازی برد -برد است که هم خواسته های اندیشکده ها و نگاه های آنها در امر قانون گذاری مورد استفاده قرار می گیرد و هم فعالیتهای مرکز پژوهش های مجلس تقویت می شود.

نگاهداری ضمن اشاره به یکی از اشکالات مرکز پژوهش های مجلس در انجام فعالیتهای خود اظهار داشت: ۹۰ درصد تلاش مرکز پژوهشها معطوف به تهیه گزارش و پیش نویس طرح ها و لوایح شده است. این امر سبب شده که متاسفانه مسئله یابی و مسئله نویسی بسیار کم صورت بگیرد.

وی افزود: مسئله یابی در کشور ما با نگاه بخشی انجام می شود. در صورتیکه مردمی سازی تصمیم گیری ها نیازمند نگاه فرا بخشی است.

نگاهداری با تکیه بر این گزاره که رویکرد کارگزاری پیرو مرکز پژوهش های مجلس باید جایگزین کارفرمایی پیش رو شود، بیان داشت: افراد برای ورود به دولت و مجلس ابتدا باید در دانشگاه رشد کرده و سپس وارد اندیشگاه ها و پژوهشکده ها شود و بعد وارد دولت و مجلس شوند و این امر باید یک جریان سیال باشد.

در این جلسه مدیران اندیشکده ها به طرح دیدگاه ها و نظرات خود پرداخته و ابراز امیدواری کردند که همکاری اندیشکده ها با مرکز پژوهش های مجلس گسترش پیدا کند.
منبع:

1400/08/07
14:32:30
5.0 / 5
859
تگهای خبر: كیفیت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو