نقش زردچوبه در بهبود کبد چرب

نقش زردچوبه در بهبود کبد چرب

جاوید شو: نتایج به دست آمده از یک مطالعه نشان داد که زردچوبه می تواند در بهبود و کنترل کبد چرب غیر الکلی مؤثر باشد.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، بیماری کبد چرب غیرالکلی یکی از شایع ترین علل افزایش آنزیم های کبدی و یک نگرانی جهانی برای سلامت است. این بیماری در گذشته بعنوان یک بیماری خوش خیم در نظر گرفته می شد، در صورتیکه مطالعات جدیدتر، آنرا بعنوان یک اختلال جدی و پیش رونده با افزایش شیوع در دو دهه گذشته ثابت کرده اند.

استراتژی های درمانی فعلی برای درمان کبد چرب غیر الکلی بیشتر به سمت اصلاح و تعدیل عوامل خطر مانند چاقی، دیابت شیرین و چربی خون با توجه ویژه به استرس اکسیداتیو است.

در این راستا، چندین فرآورده گیاهی طبیعی پتانسیل محافظت از کبد را دارند و می توان از آنها برای درمان بیماریهای حاد و مزمن کبدی استفاده نمود. یکی از این گیاهان محافظ کبد، زردچوبه (Curcuma longa) یا ترکیب آنست که قرن ها نه فقط بعنوان یک ادویه غذایی، بلکه بعنوان یک داروی سنتی نیز مورد استفاده قرار می گرفته و خواص آن در مقالات گزارش شده است.

بر همین اساس پژوهشگران با انجام یک مطالعه تاثیر ریزوم یا ساقه زیرزمینی زردچوبه را در کبد چرب برسی کردند. برای انجام این مطالعه ۶۴ بیمار مبتلا به کبد چرب غیر الکلی بصورت تصادفی به دو گروه تقسیم شدند و هر یک به مدت هشت هفته به میزان دو گرم در روز دارونما و یا زردچوبه دریافت نمودند.

در اختتام مطالعه، مشخص شد گروه دریافت کننده زردچوبه در مقایسه با گروه دریافت کننده دارونما، کاهش قابل توجهی در آنزیم های کبدی نشان دادند. سطح سرمی تری گلیسیرید، کلسترول LDL، کلسترول HDL و شاخص استرس اکسیداتیو در گروه دریافت کننده زردچوبه در مقایسه با سطح اولیه کاهش قابل توجهی داشت. در صورتیکه در گروه دارونما تغییر شایان توجه وجود نداشت.

بررسی های این مطالعه نشان داد که مصرف مکمل حاوی عصاره زردچوبه موجب کاهش سطح سرمی آنزیم های کبدی در بیماران مبتلا به کبد چرب غیر الکلی می شود. کاهش این دو آنزیم می تواند نشان دهنده بهبود عملکرد کبد باشد و می توان آنرا بعنوان یک مکمل درمانی کمکی خوب با خواص کاهنده چربی خون و آنتی اکسیدانی برای این بیماری در نظر گرفت.

با این حال این پژوهشگران معتقدند کارآزمایی های بالینی تصادفی شده بیشتری جهت بررسی سایر فاکتورهای کبد چرب غیر الکلی مورد نیاز است. علاوه بر این، نقش مفید کورکومین در سایر بیماریهای کبدی نیز نامشخص باقی مانده است.

در انجام این مطالعه پژمان علوی نژاد، افشین رضازاده، دردانه حسین و مریم جراح زاده ازپژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز به همراه فرناز فارسی از دانشگاه علوم پزشکی ایران با یکدیگر مشارکت داشتند.

یافته های این مطالعه بصورت مقاله علمی با عنوان «بررسی اثر زردچوبه بر سطوح سرمی شاخصهای التهابی، آنزیم های کبدی، لپتین و آدیپونکتیندر بیماران مبتلا به کبد چرب غیرالکلی» در نشریه Diabetology & Metabolic Syndrome انتشار یافته است.

منبع:

1400/08/06
20:28:32
5.0 / 5
905
تگهای خبر: سلامت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو