انیمیشن ایرانی برای جهانی شدن به چه مواردی نیاز دارد؟

انیمیشن ایرانی برای جهانی شدن به چه مواردی نیاز دارد؟

جاوید شو: کارشناسان، سرمایه گذاری و حضور در جشنواره های بین المللی را برای جهانی شدن انیمشین ایرانی ضروری دانستند.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایرنا از روابط عمومی دانشگاه سوره محمدرحیم لیوانی، ریاست مرکز پویانمایی صبا (صداوسیما) در دومین وبینار تخصصی با عنوان «تولیدات ملی در آوردگاه جهانی» از مجموعه نشست های «انیمیشن جهانی و جهان انیمیشن» به مناسبت گرامیداشت روز جهانی انیمیشن، که به همت دانشکده هنر دانشگاه سوره گفت: فروش تولیدات ملی انیمیشن شاخصه های فراوان و پیچیدگی تولید نیاز به تحلیل بازار دارد.
وی به چند مشخصه برای تولید انیمیشن تلویزیونی برای عرضه به بازار جهانی اشاره نمود و اظهار داشت: مشخصه نخست، ارائه فرم است که فرم و گرافیک کار جدید و نوآورانه است و باید برای مخاطب بین المللی بدیع باشد. در عین حال، بصورت تقلید و تکرار نباشد. تکنیک های متحرک سازی، ریتم و تمپو اثر، محتوای سازگار با خاصیت ها و نیازهای مخاطب، مشخصات فنی تولید، انتخاب موسیقی مناسب و ارائه ترجمه خوب و روان از متن مورد استفاده در برنامه؛ از دیگر مشخصات تولید انیمیشن تلویزیونی است.
لیوانی تاکید کرد: لازم است که زمان هر قسمت از برنامه را کنترل نماییم، بدون اینکه کیفیت اثر خدشه دار شود. آنچه تجربه نشان داده این است که تولیدات انیمیشنی با موضوعات هنری و فرهنگی ایرانی در مضمون و محتوا و گرافیک کار قوی همانند مجموعه شکرستان موفق بوده اند.
محمدحسین ساعی رئیس دانشگاه سوره نیز اظهار داشت: برگزاری اینگونه نشست ها و جلسات، هم اندیشی در مناسبت ها و عناوین مختلف نشان دهنده زنده بودن آن حوزه است. بنابراین، با این جلسه علمی و پژوهشی نسبت به روز جهانی انیمیشن واکنش نشان داده ایم. این نشان دهنده زنده بودن و پویایی این حوزه در گروه انیمیشن دانشکده هنر دانشگاه سوره است.
ساعی، افزود: انیمیشن در فضای حال حاضر رسانه ای و هنری ایران، یک جایگاه راهبردی دارد. از طرفی یک نقطه ای است که هنرهای دیگر را در خود جمع و تلفیق می کند و از این جهت راهبردی بنظر می رسد.
وی اضافه کرد: در زمینه های هنری دیگر ورود به عرصه های جهانی دشوارتر بوده اما در زمینه انیمیشن ایرانی ورود به این عرصه با مشکلات کمتری مواجه می باشد. برای اینکه دارای زبان بین المللی بوده و ایده های جدید و جهانی تری را در خود جای داده است. پس تأمل و فعالیت در این عرصه می تواند یک فضای همکاری، هم فرهنگی و حتی به لحاظ سیاسی برای کشور ما قدرت نقد فراهم آورد.
ساعی تصریح کرد: به این سبب دانشگاه سوره می خواهد در مقطع کارشناسی ارشد؛ دو رشته تحصیلی تهیه کنندگی انیمیشن و جلوه های ویژه را حدوداً تا دو سال دیگر افتتاح و راه اندازی کند.
زکیه السادات طباطبایی لطفی معاون پژوهشی دانشگاه سوره نیز، در این زمینه اظهار داشت: می توان انیمیشن را یک مدیوم جهانی دانست؛ که از یک سو مبتنی بر قصه و روایت بوده و روایت یکی از زبان های جهانی و بستری برای همزبانی انسان ها است. از سویی دیگر، مبتنی بر رسانه ای است که سرعت و قدرت نفوذ آن به مخاطبان از سنین مختلف قابل مشاهده می باشد. این روایت ها تفاسیر مختلفی از زندگی هستند که انسان ها در نقاط مختلف جهان این تفاسیر را با خود شریک می کنند و این راهی برای شراکت روایت ها بوده است.
در ادامه جلسه نیز، محمدرضا کریمی صارمی معاونت تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بیان کرد: درخشش ایران در جشنواره ها سابقه ۷۰ ساله دارد اما خانواده انیمیشن توانسته فقط به میزان ۴۰ درصد خودرا معرفی نماید. به این علت که منابع مکتوب و مدارک رسمی در دسترس نیست و کاتالوگ و سایتی نیز دراین زمینه موجود نداریم و به عبارتی از این نظر غنی نیستیم.
وی، به بررسی نسل های مختلف انیمیشن پرداخت و اظهار داشت: با نگاهی به سالهای اولیه، فعالان در این حوزه کارهای ثابت خودرا متحرک کردند و این افراد جزو نسل اول بودند. نسل دوم در کشورهای دیگر آموزش دیدند و سپس کار را اجرا کردند. هم اکنون نسل هشتم و نهم حضور دارند که برگرفته از نسل اول و دوم هستند.
معاونت تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان افزود: خیلی از عوامل، موجب موفقیت ما در این حوزه شده و راه اندازی مؤسسه صبا نیز به این رویداد کمک کرده است. همچنین، انیمیشن مستقل و تولیدی ما امروزه یک برند در جهان انیمیشن شمرده می شود. حتی کسانی که مهاجر بودند نیز حامی انیمیشن ایران بودند.
کریمی صارمی، اشاره کرد: دانشکده ها گنجینه بسیار عظیمی دراین زمینه هستند که به این مسیر پیشرفتی مؤثر بخشیده اند. همچنین، می توان گفت میهمانان خارجی که به کشور ما سفر می کنند نیز مبلغان بسیار خوبی هستند. انیمیشن ایران یک مکتب جهانی بوده و حضور بین المللی و فستیوال آنها نقش به سزایی دارند و بازارهای جهانی را به روی ما باز کردند.
وی، در این خصوص تاکید کرد: در نمایش آثار باید کشفی وجود داشته باشد و داوران در مقوله داوری آثار انیمیشن ایرانی معتقدند که این کشف و شهود وجود دارد و در آثار ایرانی بمنظور جهانی شدن باید به سه عنصر موسیقی، ادبیات و گرافیک دقت کنیم.
کریمی صارمی اذعان کرد: پسندیده است که فیلم های کوتاه را بصورت موضوعی انتخاب نموده و به جشنواره ها بفرستیم و این راهی برای جهانی شدن انیمیشن است. تولید انیمیشن برای جهان باید به شکلی باشد که جایگاهی جهت صادرات برای آن وجود داشته باشد.
وی اظهار داشت: نقطه ضعف ما در عدم وجود منابع مکتوب است. در جشنواره ها از تعداد انیمیشن های تولیدی ایران، فیلم سازان و تعداد دانشگاه ها منابع مکتوب و مدارک رسمی در دست نیست. باید اجازه دهیم فیلم سازان آینده در فستیوال های جهانی به آسانی و با برنامه ریزی در این فضا حضور پیدا کنند.
معاونت تولید کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با اشاره به شیوه توزیع و عرضه آثار انیمیشن ایرانی اظهار داشت: شیوه عرضه آثار نیز بسیار مهم بوده و باید برای این مساله برنامه ریزی صورت بگیرد تا ارزش های جهانی آثار از میان نرود. بنابراین، نحوه عرضه آثار در جهانی شدن ما بسیار اثرگذار می باشد. همچنین، پایان نامه های بسیار خوبی دراین زمینه وجود دارد که می تواند معرف و جریان ساز باشد و دانشگاه ها برای بازارهای جهانی بسیار مورد اهمیت قرار گرفته است.
وی عنوان کرد: امیدوار هستیم در زمانی کاتالوگی جامع و کامل از تمام تولیدات انیمیشن های ایرانی داشته باشیم تا بتوانیم در جشنواره ها آنرا عرضه نماییم. به علاوه، برای جهانی شدن تولیدات هنری نیز باید قیمت گذاری ها برای قراردادها سریعاً انجام و مشخص شود. در غیر این صورت، تولیدات هنری انیمیشن غیرتخصصی می شود.
کریمی صارمی در ارتباط با اکران اظهار داشت: اکران در داخل کشور نیز می تواند به جهانی شدن کمک نماید. ما باید برای حضور در فستیوال ها جریان داخلی داشته باشیم و اکران انیمیشن ایرانی در داخل کشور راه اندازی شود تا به اکران در خارج از کشور توجه گردد. همچنین، باید آثار بروزرسانی شود و برای ورود به بازار جهانی؛ سرمایه گذاری بر آنها صورت پذیرد. سازمان های دولتی نیز باید حمایت لازم خودرا از انیمیشن بالا برند.منبع:

1400/08/06
13:12:51
5.0 / 5
1004
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو