بیشتر از 2 هزار نشریه علمی در کشور اعتبارگذاری شده است

بیشتر از 2 هزار نشریه علمی در کشور اعتبارگذاری شده است

به گزارش جاوید شو رئیس مؤسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) در وبینار ˮارزیابی و رتبه بندی سال ۱۴۰۰ نشریات علمی: رویکردها و برنامه هاˮ اظهار داشت: در سال ۱۳۸۰ تعداد نشریات علمی اعتبارگذاری شده کشور کمتر از ۳۰۰ عنوان بود، اما الان بیشتر از ۲۰۰۰ عنوان است. همچنین، تعداد ۲۷۶ نشریه در ISI و اسکوپوس نمایه و هم کمتر از ۱۷۰۰ نشریه در ISC نمایه شده است.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر محمدجواد دهقانی در وبینار "ارزیابی و رتبه بندی سال ۱۴۰۰ نشریات علمی: رویکردها و برنامه ها" ویژه سردبیران و مدیران مسئول نشریات علمی که امروز، 5 آبان ماه جاری با همکاری موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC) و کمیسیون نشریات علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با حضور دکتر غلامحسین رحیمی شعرباف معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، دکتر محسن شریفی مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی و دبیر کمیسیون نشریات علمی و دکتر نرجس ورع مدیرگروه ارزیابی و رتبه بندی نشریات علمی و مدیران مسئول و سردبیران نشریات علمی برگزار شد، اظهار نمود: محورهای موضوعی این وبینار شامل، سیاست های کلی، برنامه ها و حمایت وزارت عتف برای ارتقای کمی و کیفی نشریات علمی، جایگاه ارزیابی و رتبه بندی نشریات علمی در نظام های ارزیابی آموزش عالی شامل ارتقا، ترفیع، تشویق مقالات و تحصیلات تکمیلی، ضوابط پیش از ورود به ارزیابی و رتبه بندی سال ۱۴۰۰، عرضه گزارش و تحلیل وضعیت ارزیابی و رتبه بندی سال ۱۳۹۹ و نگاهی گذرا به تغییرات شاخص ها و نحوه ارزیابی و رتبه بندی ۱۴۰۰ بود.

وی اضافه کرد: هدف از برگزاری چنین وبینارهایی کمک به ارتقای سطح کمی و کیفی نشریات علمی است. در نظام جدید نشریات تاکید بر ارزیابی و رتبه بندی سالیانه است و هر سال نشریات یک مرتبه مورد ارزیابی قرار می گیرند. در این نشست ضمن عرضه گزارش وضعیت رتبه بندی نشریات در سال ۱۳۹۹، زمان بندی حدودی رتبه بندی نشریات علمی در سال ۱۴۰۰ و همینطور شاخصهای جدید و تغییرات اعمال شده در ارزیابی نشریات علمی هم اعلام گردید.

دهقانی اظهار داشت: نشر و ترویج یافته های علمی پژوهشگران و محققان رسالت وجودی نشریات علمی است و به افزایش رؤیت پذیری و درنتیجه افزایش اثربخشی و هم اشتهار مجله از راه نمایه سازی نشریات در پایگاه های استنادی تصریح کرد.

رییس ISC اظهار داشت: در سال ۱۳۸۰ تعداد نشریات علمی اعتبارگذاری شده کشور کمتر از ۳۰۰ عنوان بود، اما الان بیشتر از ۲۰۰۰ عنوان است. همچنین، تعداد ۲۷۶ نشریه در ISI و اسکوپوس نمایه شده و هم کمتر از ۱۷۰۰ نشریه در ISC نمایه شده است.

دهقانی در ادامه به عرضه گزارش مختصر ارزیابی نشریات در سال ۹۹ پرداخت و اظهار داشت: ارزیابی مطابق با شاخصهای آئین نامه کمیسیون نشریات در دو بخش کمی و کیفی انجام شده است که بخش کمی بر مبنای ساختار وبگاه، مشخصات شناسنامه ای و رعایت آیین نگارش در مقالات نشریات و بخش کیفی شامل حضور نشریه در نمایه های معتبر علمی و استنادی، داوری تخصصی محتوای علمی بوده است.

رییس ISC سپس سهم نشریات مورد ارزیابی در حوزه های موضوعی مختلف را برپایه نمودار زیر بیان کرد.
دکتر غلامحسین رحیمی شعرباف معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم هم در این وبینار اظهار داشت: ارتقای جایگاه نشریات در رتبه بندی های بین المللی بسیار حائز اهمیت می باشد و وزارت علوم حمایت خویش را در این حوزه برای نشریات اعلام می دارد.
دکتر محسن شریفی، مدیرکل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی امور پژوهشی و دبیر کمیسیون نشریات علمی هم اظهار نمود: در این وبینار مهم ترین سیاست های کلی و برنامه های وزارت علوم در مورد ارتقاء نشریات علمی و جایگاه رتبه بندی نشریات در نظام های ارزیابی آموزش عالی مانند ارتقاء، تحصیلات تکمیلی و... عرضه خواهد شد. همینطور عرضه مهم ترین شاخصهای ارزیابی، جهت کمک به ارتقای نشریات از دیگر محورهای این وبینار است.

دکتر نرجس ورع، مدیرگروه ارزیابی و رتبه بندی نشریات علمی و مدیران مسئول و سردبیران نشریات علمی هم به معرفی شاخصهای ارزیابی و شیوه نامه اجرایی رتبه بندی نشریات علمی پرداخت.

وی درباره موضوع هایی همچون فرایند اجرایی ارزیابی، شیوه نامه اجرایی رتبه بندی نشریات علمی و مراحل دریافت کد شناسه گر دیجیتال DOR سخنرانی کرد.

در ادامه این جلسه، ایل بیگی، مدیر گروه نشریات علمی وزارت علوم به معرفی ضوابط ورود به ارزیابی و رتبه بندی سال ۱۴۰۰ نشریات پرداخت.

به نقل از موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، در انتها این وبینار هم به سوالات حاضرین در این وبینار پاسخ داده شد.

منبع:

1400/08/05
17:43:34
5.0 / 5
1021
تگهای خبر: برنامه , دیجیتال
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
جاوید شو جاوید شو