در یك مطالعه بررسی شد

انجام سونوگرافی می تواند برای جنین مضر باشد؟

انجام سونوگرافی می تواند برای جنین مضر باشد؟

بررسی های پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز حاکی از این است که سونوگرافی های بررسی شده در این مطالعه بی خطر بودند؛ ولی باید در حین انجام معاینات سونوگرافی حاملگی به اصول ایمنی توجه داشت و از تکرار سونوگرافی های بی مورد و به ویژه با شدت و زمان طولانی در زمان حاملگی جلوگیری کرد.به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، در بررسی های اپیدمیولوژیک، اثری از مضرات سونوگرافی در انسان دیده نشده است؛ ولی بصورت بالقوه، سونوگرافی بعنوان نوعی انرژی ممکنست موجب ایجاد اثرات زیستی در بافت ها شود.

به همین دلیل متخصصان دستورالعمل های بالینی فناوری سونوگرافی را برای ایمنی انسان تدوین کرده اند. در این دستورالعمل ها به فاکتورهای حرارتی و مکانیکی توجه شده و برای سونوگرافی های عمومی و معاینات جنینی تعیین شده است. همین طور در این دستورالعمل ها عنوان شده که مدت زمان اسکن باید تا حد ممکن پایین نگه داشته شود.

با توجه به اهمیت این موضوع، پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با انجام یک مطالعه، مدت زمان اسکن و میزان فاکتورهای حرارتی و مکانیکی را بعنوان معیارهای خروجی صوتی در طول معاینات سونوگرافی، بررسی کردند.

در این مطالعه توصیفی بیمارانی که تحت معاینه بارداری، معاینات معمول و سونوگرافی تشخیص اولیه قرار داشتند، ارزیابی شدند. نمونه ها از بخش تصویربرداری چهار بیمارستان آموزشی انتخاب شدند و با تکمیل چک فهرست، ۳۲۱ مورد معاینه سونوگرافی مورد بررسی قرار گرفت.

طبق بررسی های انجام شده، میانگین شاخص حرارتی برای معاینه حاملگی و غیر حاملگی و میانگین شاخص مکانیکی برای مطالعات غیر حاملگی کمتر از مقادیر مجاز قرار داشت؛ در صورتیکه میانگین شاخص مکانیکی در سه ماهه اول حاملگی بالاتر از سطح مجاز بود. همچنین، مدت زمان اسکن نیز نسبتاً مناسب مشاهده شد. از این مطالعه می توان نتیجه گرفت که اسکن های سونوگرافی بررسی شده، بی خطر بودند.

با توجه به نتایج به دست آمده، توجه داشتن به اصول ایمنی در حین انجام معاینات سونوگرافی حاملگی و جلوگیری از تکرار سونوگرافی های بی مورد و به ویژه با شدت و زمان طولانی در زمان حاملگی سفارش می شود.

نتایج این پروژه تحقیقاتی با عنوان «بررسی میزان فاکتورهای مکانیکی و گرمایی در آزمون های سونوگرافی انجام شده در مراکز تصویربرداری» در پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور انتشار یافته و مرضیه طهماسبی، جعفر فتاحی اصل، زهرا فرزانگان، مهرناز ملک زاده، شاداب مرادی بیرگانی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در انجام آن مشارکت داشتند. این یافته ها بصورت مقاله علمی انتشار یافته و بوسیله لینک زیر قابل دسترسی است:

Evaluation of the Scan Duration and Mechanical and Thermal Indices Applied for the Diagnostic Ultrasound Examinations


1400/08/03
10:07:46
5.0 / 5
877
تگهای خبر: سلامت , متخصص
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان جاوید شو
جاوید شو جاوید شو