برگزاری نخستین همایش دوسالانه بین المللی ایران شناسی

برگزاری نخستین همایش دوسالانه بین المللی ایران شناسی

جاوید شو: نخستین همایش دوسالانه بین المللی ایران شناسی در جهان، توسط دانشگاه گیلان و به همت مرکز مطالعات ایران، بالکان و اروپای مرکزی، دانشگاه علامه طباطبائی، پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، دانشگاه صوفیه بلغارستان و انجمن ایرانی تاریخ بصورت وبینار به میزبانی دانشگاه گیلان با پیام دکتر محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اجرا شد.


به گزارش جاوید شو به نقل از ایسنا، دکتر احمد رضی، رئیس دانشگاه گیلان اظهار داشت: ایران شناسی یک حوزه مطالعاتی میان رشته ای است که محققان رشته های متعدد را درگیر کرده است؛ از باستان شناسان و زبان شناسان و مورخان گرفته تا جامعه شناسان و سیاسیون و بازرگانان. ایران شناسی از قدمت بسیار زیادی در میان کشورها برخوردار می باشد. هر چند امکان دارد انگیزه های اقتصادی و سیاسی انگیزه اولیه گروهی از ایران شناسان بوده باشد، اما به گواه تاریخ خیلی از آنان به اهمیت فرهنگ ایرانی پی بردند و به مطالعه و تحقیق درباره فرهنگ ایرانی پرداختند و بعدها به علت اهمیت جامعه ایرانی، شناخت زبان، تاریخ و فرهنگ و آداب و رسوم ایران مورد توجه دپارتمان های شرق شناسی و سپس ایران شناسی قرار گرفت.
ایشان در ادامه یکی از اهداف برگزاری این همایش را تداوم بخشیدن به این حرکت پرارزش علمی دانست و مشارکت حدود ۲۰۰ پژوهشگر از ملیت های مختلف را نشان دهنده جاذبه مطالعات ایران شناسی و اهمیت این حوزه مطالعاتی در کشورهای مختلف برشمرد.
بنابر اعلام روابط عمومی وزارت علوم، دبیرخانه این همایش بیشتر از ۲۰۰ مقاله از پژوهشگران دریافت کرد که از این تعداد، ۱۴۰ مقاله به تایید داوران علمی همایش رسید که ۶۰ مقاله امتیاز لازم برای سخنرانی در همایش را کسب کردند.
منبع:

1400/08/02
12:45:28
5.0 / 5
890
تگهای خبر: فرهنگ , قدمت
این پست جاوید شو را پسندیدید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
جاوید شو جاوید شو